Dr. Bizik Zsófia ügyvéd
Jogorvoslat a hagyatéki eljárásban

Jogorvoslat a hagyatéki eljárásban

Fellebbezés a hagyatéki eljárásnál

A közjegyző által a hagyatéki eljárás során hozott, érdemi rendelkezést tartalmazó végzést – 15 napon belülfellebbezéssel támadhatja meg az, aki a végzés valamely rendelkezését magára nézve eljárásjogilag sérelmesnek tartja. A fellebbezési jogosultságot nem a hagyatékban való érdekeltség, hanem a végzés – esetleg egyéb módon – sérelmes volta alapozza meg. A fellebbezést a közjegyzőnél kell előterjeszteni, és annak elintézése a törvényszék hatáskörébe tartozik. A törvényszék végzése ellen további fellebbezésnek már nincs helye.

Hagyatéki eljárás megismétlése

A hagyatéki eljárást érdemben befejező jogerős határozat ellen (annak jogerőre emelkedésétől számított 1 éven belül) az eljárás megismétlése iránti kérelmet lehet előterjeszteni, ha az örökös olyan új tényre hivatkozik, amelyet a hagyatéki eljárásban még nem bíráltak el, feltéve, hogy az új tény az öröklés rendjének vagy jogcímének, a hagyatékban való részesedés arányának megváltoztatását eredményezhette volna.

Hagyatéki per

Az érdekelt az ideiglenes hatályú hagyatékátadó végzéssel figyelembe nem vett igényeit – a végzés kézbesítésétől számított 30 napon belül – perrel érvényesítheti. Ez a per nem a hagyatékátadó végzés megtámadása, hisz ezt a szerepet a fellebbezés tölti be, hanem a hagyatéki eljárásban figyelembe nem vett öröklési igény peres úton történő érvényesítése. A per határidőben történő megindítását az eljáró közjegyző előtt hitelesen igazolni kell. A hagyatéki eljárást ilyenkor is a közjegyző végzése zárja le, mely különböző lehet attól függően, hogy miként zárult a per.

A közjegyző megállapítja, hogy a hagyaték ideiglenes átadása teljes hatályúvá vált, ha az érdekelt fél a keresetet a megszabott határidő alatt nem indítja meg, vagy annak megindítását a közjegyzőnél nem igazolja, vagy a bíróság a keresetet jogerősen elutasította, vagy az érdekelt fél a perben a keresettől elállt.

Ha a bíróság a keresetnek részben vagy egészben helyt ad, úgy a bíróság a közjegyző végzését nem helyezheti hatályon kívül és nem is változtathatja meg azt, hanem ítéletét megküldi a közjegyzőnek, aki az ítélet alapján hoz az ítélet tartalmának megfelelő teljes hatályú hagyatékátadó végzést.

Az örökös a tulajdoni igényét – a hagyatéki eljárástól függetlenül – perben érvényesítheti. Az örökös tulajdonosi igényének perbeli érvényesítésére a hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedése után is mód van. A tulajdonosi igények a magyar jogban nem évülnek el, így az ilyen hagyatéki per elvben bármikor megindítható. Érdemes azonban figyelni az elbirtoklás szabályaira, mert a hagyatéki vagyontárgyat birtokló személy elbirtoklás útján történő tulajdonszerzése a per kimenetelére hatással lehet. (ingó dolgot 10 év alatt, ingatlant 15 év alatt lehet elbirtokolni). Az öröklési (tulajdonjogi) igény peres úton történő érvényesítésének nem előfeltétele az, hogy az örökös e minőségét hagyatéki eljárásban már megállapítsák.

Kiemelendő, hogy ezzel szemben a végrendelet megtámadásának joga a hagyaték megnyílásától számított 5 év alatt elévül.

Póthagyatéki eljárás

Ha a hagyatéki eljárás befejezése után kerül elő a hagyatékhoz tartozó valamilyen vagyontárgy, póthagyatéki eljárásnak van helye. Így póthagyatéki eljárást kell lefolytatni, ha pl. utóbb kerül elő a hagyatékba tartozó vagyontárgy, ingóság, pl. ékszer, bankbetét.

A hagyatéki eljárásban, hagyatéki tárgyalásokon vállalom jogi képviselet ellátását annak érdekében, hogy jogait megfelelően határidőben érvényesíthesse, és a hosszú és költséges bírósági peres eljárást megelőzhesse.
Elérhetőségeimet megtalálja honlapomon ide kattintva: Kapcsolat

98 válasz

  1. Tisztelt ügyvédnő!

    Érdeklödni szeretnék hogy hagyatéki tárgyalás hány hónapig huzható el ha van olyan örökös aki nem nyilatkozot de az eljáráson sem jelent meg. Tiszteletel Usztics Attila

    1. Tisztelt Attila!
      A hagyatéki eljárás időtartama több tényezőtől függ. A jogszabályban nincsen előírva, hogy a mennyi idő alatt kell lezárnia a közjegyzőnek az eljárást, de a tárgyalástól való távollét nem akadálya az ügy érdemi lezárásának.
      Tisztelettel: Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

    2. Tisztelt Ügyvédnő!
      Hagyatéki tárgyalásnál köteles rész iránti igénybenyújtás szükséges írott formában, vagy a szóbeli igénylés is elég?

      1. T. Roland!
        A kötelesrész iránti igény érvényesítésének szándékát a hagyatéki tárgyaláson szóban is elő lehet terjeszteni.
        De azt tudnia kell, hogy a kötelesrész iránti igény csak perben érvényesíthető.
        Vagyis ha a másik fél a kötelesrész iránti igényt vitatja, nem fogadja el a hagyatéki eljárás során, és nem tudnak egyezséget kötni, akkor pert kell indítania a kötelesrész iránt.
        Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia hagyatéki ügyvéd

  2. Tisztelt Ügyvédnő!
    Az iránt érdeklődöm, hogy a hagyatéki eljárással kapcsolatos végzés elleni fellebbezésnél mennyi illetéket kell fizetni? Tisztelettel: Kiss Györgyné

    1. T. K. Györgyné!

      Benne kell, hogy legyen a végzésben pontosan. Elvileg 10.000.-Ft a fellebbezési illeték.

      Üdv. dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  3. Tisztelt Ügyvédnő!

    Kiskorú gyermekem az édesapja egyetlen örököse, a nagyanyja mint hagyatéki hitelező került a képbe, ő intézte a temetést.
    Gyermekem apjával egy háztartásban éltünk egy osztatlan közös tulajdonú ingatlanban, aminek az édesanyja, az öccse és még egy rokon a tulajdonosa. Kislányom így az ingatlan 1/8 részét örökölte, amiben ott hagytuk az ingóságaink nagy részét, mivel a párom halála napján szó szerint kidobtak bennünket a lakásból. A hagyatékátadó végzés ellen a nagymama fellebbezéssel élt, amiben azt követeli a bíróságtól, hogy engem, mint az örökös törvényes képviselőjét kötelezzenek arra, hogy bizonyos határidőn belül fizessem ki a követelését és ő csak utána adja át az ingóságokat amik a lakásban maradtak.
    Azt hozzáteszem, hogy nem állt szándékunkban nem kifizetni őt.
    Milyen lehetőségeim vannak, hogy mielőbb hozzájuthassunk az örökséghez?
    Tisztelettel: Pál Fanni

    1. Tisztelt Fanni!
      Kérdésének pontos megválaszolásához, fontos lenne megismernem az ügy részleteit. A hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedése után lehet kérni a közös tulajdon megszüntetését. Javaslom azonban, hogy a hosszadalmas jogi procedúra és az esetlegesen felmerülő viták elkerülése érdekében jogi képviselővel járjon el a hagyatéki eljárás során.

      Tisztelettel:
      Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  4. Kedves Zsófia,
    Hagyatéki végzést kaptunk, amelynél ki kell deríteni, hogy pozití vagy negatív a végösszeg. Ez kis idő.A végzés végén 15 nap van írva, hogy dönthetünk ha lemondunk röla. Ez milyen 15 nap dátum, vagy munkanap? Csak nap van írva.
    üdv. SzÁ

    1. T. Ákos!
      Rendes nap, nem pedig munkanap. Üdv. dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  5. 7 éve meghalt a barátnőm. Férje nevén volt egy ingatlan 100%-ban. Ez a ház nem került be a hagyatékba. Az örökösök ennyi idő után is indíthanak póthagyatékot ill. jár nekik a tulajdoni hányad?

    1. T. Éva!

      Az örökösök előbb pert kell, hogy indítsanak, melyben a bíróság megállapíthatja, hogy az ingatlan vagy annak egy hányada a hölgyet illeti-e, majd a jogerős ítélet meghozatalát követően indítható adott esetben póthagyatéki eljárás. A tulajdoni igények nem évülnek el.
      Ha a hagyatéki eljárás befejezése után kerül elő a hagyatékhoz tartozó valamilyen vagyontárgy, póthagyatéki eljárásnak van helye. A póthagyatéki eljárásra a hagyatéki eljárás szabályait kell megfelelően alkalmazni.
      De gondosan meg kell vizsgálni perindítás előtt, hogy jogos-e az örökösök esetleges követelése.
      Személyes konzultáció érdekében keressenek mobilszámomon: 0620-3415708
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

      1. Jónapot Kívánok! 2012 ben meghal a férjem Nagyija , 2020 bán kéri a jegyzőnő 8 év után a póthagyatékot , a mamának férje és két gyermeke meghaltak én kötöttem vele eltartási szerződést, akkor beadtam minden papirt felvették a leltárt a jegyzőnő azt írja hogy ez akkor nem történt meg , érdekes hogy ezt állítja mert a takarékszámláján ami volt pénz nem kevés a lánya halálakor levette ezt be is jelentettem akkor de azt mondták hogy megtehette mert ő a lánya! A kérdésem 8 év után is kérhet a jegyző ? És ha nincsenek már a papirok mit tegyek 8 év eltelt!

        1. T. B. Andrásné!
          Póthagyatéki eljárást bármikor lehet indítani, időkorlát nélkül.
          Személyes konzultációra a 0620-3415708-as mobilszámomon egyeztethet időpontot
          a hagyatéki ügy részletes átbeszélése érdekében.
          Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia hagyatéki ügyvéd

  6. Tisztelt Zsófia!

    Édesanyám halála után maradt egy családi ház kerttel.
    Hárman vagyunk testvérek, egyenlő részben örököltünk.
    Az egyik testvérünk az ingatlan eladásába nem egyezik bele.
    Ez esetben hogy tudjuk érvényesíteni, hogy hozzá juthassunk az örökségünkhöz mi ketten? Mi a teendő?

    Köszönettel: Tóthné

    1. Tisztelt Tóthné!
      Ebben az esetben az illetékes bíróságon kérelemre el lehet indítani a közös tulajdon megszüntetésére irányuló eljárást. A bíróság vagy természetben osztja meg az ingatlant, illetve ha erre nincsen lehetőség, akkor az ingatlan értékesítését is elrendelheti. Ebben az esetben a többi tulajdonostársnak elővásárlási joga van. Természetesen az árverés mindig a piaci ár alatt történik. Ingatlanügyekben vállalom a jogi képviselet ellátását, javaslom első lépésben ügyvédi felszólító levéllel megkeresni a testvérét. Szükség esetén hívjon a 06-20-341-5708-as telefonszámon.
      Tisztelettel: Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  7. Tisztelt Zsófia!
    A hagyatékról le lehet mondani akkor is ha már le zajlott az eljárás de még nem emelkedett jogerőre? Köszönett H. József

    1. Tisztelt József!
      Az örökös az örökhagyóval kötött írásbeli szerződésben mondhat le az örökségről, erre azonban a örökhagyó halála előtt van lehetőség. Az örökhagyó halála után az örökséget vissza lehet utasítani.
      Abban az esetben, ha a hagyatékátadó végzést tárgyalás nélkül hozták meg, akkor annak jogerőre emelkedéséig lehet kérni a tárgyalás megtartását, ha vissza akarja utasítani a szerződést.
      Egyéb esetben a hagyatéki eljárást érdemben befejező jogerős végzés ellen a hagyatéki eljárás megismétlése iránti kérelmet lehet előterjeszteni, ha az öröklésben érdekelt olyan tényre hivatkozik, amelyet a hagyatéki eljárásban nem bíráltak el, feltéve, hogy az – elbírálás esetén – az öröklés rendjének vagy az öröklés jogcímének, továbbá ezekhez kapcsolódóan a hagyatékban való részesedés arányának megváltoztatását eredményezhette volna. Javaslom a mielőbbi intézkedést a közjegyzőnél.
      Amennyiben további kérdése merülne fel hagyatéki üggyel kapcsolatban, várom hívását a 06-20-341-5708-as telefonszámon.
      Tisztelettel:
      Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  8. Tisztelt ügyvédnő! A nagymamám több éve meghalt,szeretném. megkapni a hagyatéki eljárásról készült íratokat! A közjegyző ,akihez tartozott az ügy nem igazán segítőkész! A kérdésen az lenne milyen papirok szükségessek. ennek a határozatnak a kikéréséhez? Előre is köszönöm aválaszát.

    1. Tisztelt Krisztina!
      Közjegyzői okiratról – ha e törvényben vagy az okiratban másképpen nem rendelkeztek – csak az abban félként szereplő személy, törvényes képviselője vagy meghatalmazottja részére adható ki hiteles kiadmány. A fel nem sorolt személy részére másolat kiadása és betekintés engedélyezése az erre jogosult személy hozzájárulásával lehetséges, ennek hiányában pedig akkor, ha a kérelmező a másolat kiadásához fűződő jogi érdekét valószínűsíti, és kérelmének teljesítése aggályra nem ad okot. Perindításra, mint jogi érdekre hivatkozással tehát álláspontom szerint kikérhetők az iratok. Születési anyakönyvi kivonattal igazolja érintettségét.
      Tisztelettel:
      Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  9. Tisztelt Úgyvednő! Segítsét kérném abban, hogy édesapám és második feleségének lánya a hagyatéki eljáras során abban állapodtak meg hogy 1/2 rész 30 évnyi együttélés után édesapámé. 1/2 rész az egyetlen gyermeké. Édesapám is vitt bele az ingatlaba ezt papirokkal is tudja bizonyítani, de nem iratták az utolsó közös ingatlanukat közös névre. A felezést mindkét fel elfogadta jogerőre emelkedett a földhivatalba bejegyzésre került. Néhány héttel később a külföldön elő lány fellebezett a jogerős végzés ellen.
    Azt irta még sem akar osztozni az ingatlanon, és mivel édesapám ügyvéddel jelet meg ez nyomást gyakorolt rá.
    A közjegyző új tárgyalást írt ki. Mi ugy tudjuk hogy a biroságon kell fellebeznie es ennek költségét fizetnie. Így viszont hogy új tárgyalást írt ki és új számunkra kedvezőtlen döntést hoz akkor nekünk kell bírósághoz fordulni a költségeket állni. Nem merült fel sem új törveny csak arra hivatkozik nyomas alatt volt az ügyvéd miatt.
    Kiìrhat teljesen új tárgyalást a közjegyző az eddigieket semmisnek véve. Nekünk ügyvéd ismerős azt mondta nem, mar csak a biróság. De van olyan aki szerint igen. Mit tehetünk? Nekünk az a kedvezőbb ha a bìròság felé ő indìt eljárást mert ez kedvezőbb számunkra. Mit tehetünk az új tárgyalás már ki van tűzve, uj papirokkal mintha mi sem történt volna. Varom válaszát köszönöm.

    1. Tisztelt Hajnal!

      A hagyatéki eljárást érdemben befejező jogerős végzés ellen a hagyatéki eljárás megismétlése iránti kérelmet lehet előterjeszteni, ha az öröklésben érdekelt olyan tényre hivatkozik, amelyet a hagyatéki eljárásban nem bíráltak el. Fellebbezésnek van helye a hagyatéki eljárás megismétlése tárgyában hozott végzés ellen. A közjegyző végzése elleni fellebbezést a végzést hozó közjegyzőnél kell előterjeszteni és a törvényszékhez kell címezni.
      Hagyatéki pert az ideiglenes hatályú hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedésétől számított 30 napon belül kell megindítani. A per megindítását legkésőbb a határidő elteltét követő 8. napig a perre illetékes bíróság által érkeztetett keresetlevél bemutatásával vagy más, hitelt érdemlő módon a közjegyzőnél igazolni kell. A pert azzal szemben kell megindítani, akinek a hagyatékból való részesülése az öröklési jogi vagy másodlagos öröklési vita tárgya.
      Az ügy bonyolultságára való tekintettel érdeme lenne megfontolni az ügyvédi képviselet szükségességét. Hagyatéki ügyekben nagy tapasztalattal rendelkezem, várom hívását szükség esetén a 06-20-341-5708-as telefonszámon.
      Tisztelettel:
      Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  10. Tisztelt Ügyvédnő!

    Szeretném segitségét kérni.Egy olyan ügyben,hogy egy édesapa halálozása után egy ingatlan öröklödik 2 testvér között.Végrendelet nincs.Viszont az egyik testvér az ingatlan közelébe sem engedi a másik testvért,összes lakáskulcs nála.Édesapjuk eltávozása után eltette az összeset.Többször is kérte a közös belépésre a másik testvér a testvért de minden féle kifogással hetek óta lemondta a megbeszélt találkozót.Félő,hogy azért tesz így mert az általa beköltözött idegenek vagy rokonok lakják az ingatlant édesapjuk halála óta.Mit lehet ilyenkor tenni?Az ingatlan lezárása a hagyatéki tárgyalásig lehetséges hivatalból?

    Előre is köszönöm válaszát!

    1. Tisztelt Lívia!
      Ha a hagyaték átadására még nem került sor, az öröklésben érdekelt azonban valószínűsítette, hogy a hagyatékhoz tartozó vagyontárgy veszélyben van, az öröklésben érdekelt indokolt kérelmére – amíg a leltárt meg nem küldte a közjegyzőnek, a jegyző, azt követően – a közjegyző végzésben biztosítási intézkedésként elrendelheti a leltárba felvett belföldi vagyonnak a lezárását. Ilyen intézkedés lehet a bírósági letétbe helyezés, hatósági vagy közjegyzői letétbe vétel (az elrendelő személyének megfelelően), birtokba adás (birtokban hagyását), a zárlat, szükség esetén zár alá vétel. Attól függően, hogy mely szakaszban van az eljárás a helyi jegyzőtől, vagy a közjegyzőtől lehet kérni ezen intézkedéseket. Javaslom, hogy minél hamarabb intézkedjék.
      Tisztelettel:
      Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  11. Tisztelt Ügyvédnő ! Idős bácsi volt a szomszédom , aki sajnos elhunyt . Maradt utána egy nem nagy értékű autó , amit szeretnék megszerezni . Tőle megvenni már nem tudtam , a közbejött haláleset miatt . Örökösei viszont nincsenek . Az autó papírjai , kulcsa már a kerületi közjegyzőnél van . Kihez fordulhatok és milyen esélyeim vannak az autó megszerzésére ? Várom válaszát ! Tisztelettel : Kárpáti József

    1. Tisztelt Uram!
      Más örökös hiányában az állam a törvényes örökös.
      Javaslom, hogy a hagyatéki eljárást folytató közjegyzőnél jelentse be vételi szándékát.
      Az autó nagy valószínűség szerint hagyatéki árverésen lesz értékesítve.
      Tisztelettel:
      Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd.

  12. Élettársammal 2011. óta éltünk együtt, önálló lakásaink helyett közös tulajdonú ingatlant vásároltunk 3 éve, a tulajdonjog 1/2-1/2 arányban került bejegyzésre. Kb.2 éve költöztünk be és azóta is folyamatosan újítottuk. Élettársam váratlanul, szívinfarktusban hunyt el, az ő fele részét két gyermeke örökölte. Az egyik gyermekkel az édesapjának semmilyen kapcsolata nem volt együttélésünk óta, én is csak a temetéskor ismertem meg, azóta a viszonyunkat jónak gondoltam. A közjegyzői végzés 2017. december 4-én kelt. Bár édesapjuk eltemettetéséről én gondoskodtam a temetési költségeket a békesség kedvéért hagyatéki teherként nem jelentettem be. A hagyatéki eljárás időszakában a három alkalommal is jeleztem, hogy a kertes családi házat kb.3-4 évig, – 40 éves nyugdíjba vonulásomig – nem szeretném értékesíteni, mivel az ingatlan helye szerinti településen dolgozom. Az én egyetlen gyermekem 300 km-re él tőlem, és nyugdíjba menetelem után a közelébe szeretnék költözni, addig már nem szeretnék újabb lakáscserét. Erre ők semmilyen ellenreakciót nem tanúsítottak, a viszonyunk teljesen normális volt, többször találkoztunk is, ezért gondoltam, hogy a hagyatéki teher iránti igényemet nem érvényesítem, hiszen az ingatlanon felén kívül csak kb. 350 ezer forintnyi az örökség tárgya. A hagyaték befejezését követő héten megjelentek az örökösök, és egyikük, aki együttélésünk alapján egyáltalán nem tartotta a kapcsolatot az édesapjával, közölte, hogy ő nem kíván 3-4 évet várni a részére, adjam el a lakást és fizessem ki. A másik örökös külföldön él, kb. félévente néhány napra jár haza, ők eddig is több alkalommal itt a lakásban töltötték szabadságuk egy részét, ő azt nyilatkozta nekem, hogy ha más lehetőség nincs, számára megfelelő, ha 3-4 év múlva fizetem ki. A lakás 2 szoba + nappali-étkező-konyha, fürdőszoba, előszoba helyiségekből áll. Véleményem szerint a lakás megosztható, a két külön bejáratú szoba megosztásával, illetve a többi helyiség közös használatával. A megosztástól nem is zárkózom el, mivel az ingatlan folyamatos felújítása miatt az ingatlanrész megváltását anyagilag nem tudom megoldani. Feltételezem, hogy ez esetben az ingatlan fenntartásával járó kötelezettségek teljesítéséről és a költségek viseléséről is dönteni fog a bíróság. Az ingatlan megosztása iránti pert ki indíthatja? Csak az örökösök, vagy én is, mint tulajdonostárs ? Ha az ingatlant a bíróság megosztja, de mégsem költözik be csak az egyik, vagy egyik örökös sem, akkor mi történik? Hajlandó vagyok egy szobát megüresíteni és lezárva tartani, hogy bármikor igénybe vehessék. Javasolja-e per általam történő megindítását annak érdekében, hogy később ne perelhessenek be használati díj megfizetése miatt? Másik kérdésem: mivel a hagyatéki eljárásban nem voltam érdekelt, van-e még lehetőségem, mint az öröklésben érdekeltnek, a közjegyző felé kérelmet benyújtani a hagyatéki teher érvényesítése iránt és milyen határidőben? A 18 éves Suzuki ugyanis már az örökösök nevére a héten átírásra került, valamint a bankszámlán lévő pénz felvételére is elindították az eljárást, a közjegyző felé és a kormányablakban az eljárási költségeket megfizették.

    1. Tisztelt Hölgyem!
      Ha az öröklésben érdekelt olyan tényre hivatkozik, amelyet a hagyatéki eljárásban nem bíráltak el, a hagyatéki eljárást érdemben befejező jogerős végzés (ellen – a teljes hatályúvá nem vált ideiglenes hatályú hagyatékátadó végzés kivételével – a hagyatéki eljárás megismétlése iránti kérelmet lehet előterjeszteni. Ennek feltétele, hogy az – elbírálás esetén ez a tény a hagyatékban való részesedés arányának megváltoztatását eredményezhette volna.
      (2) A kérelmet teljes hatályúvá válását megállapító végzés, vagy az öröklési bizonyítvány jogerőre emelkedésétől számított egy éven belül lehet benyújtani az érdemi végzést hozó közjegyzőnél.
      A közös tulajdon megszüntetését a bíróságtól kell kérni. A közös tulajdon tárgyait elsősorban természetben kell megosztani. A közös tulajdon tárgyait vagy azok egy részét – ha ez a tulajdonostársak körülményeire tekintettel indokolt – megfelelő ellenérték fejében a bíróság egy vagy több tulajdonostárs tulajdonába adhatja. Ehhez a tulajdonjogot megszerző tulajdonostárs beleegyezése szükséges, kivéve, ha a bíróság a közös tulajdonban álló ingatlanrészt az abban lakó tulajdonostárs tulajdonába adja, és ez nem sérti a benne lakó méltányos érdekeit. Ha a közös tulajdon más módon nem szüntethető meg, vagy a természetbeni megosztás jelentős értékcsökkenéssel járna vagy gátolná a rendeltetésszerű használatot, a közös tulajdon tárgyait értékesíteni kell, és a vételárat kell a tulajdonostársak között megfelelően felosztani. Ha olyan ingatlan közös tulajdonát kell megszüntetni, amelyben az egyik tulajdonostárs benne lakik, a bíróság őt az ingatlan elhagyására kötelezi, vagy – ha az ingatlan elhagyására kötelezés a benne lakó tulajdonostárs méltányos érdekét sérti – részére a tulajdoni hányadával arányos használati jogot alapít. A használati jog értékcsökkentő hatását az ingatlanban maradó tulajdonostársnak kell viselnie.
      Javaslom azonban, hogy próbáljanak meg peren kívül megegyezni. Amennyiben úgy ítéli meg, hogy ehhez szüksége lenne egy ingatlan és hagyatéki ügyekben nagy tapasztalattal rendelkező szakemberre, akkor kérem hívjon a 06-20-341-5708-as telefonszámon.
      Tisztelettel:
      Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  13. Jó napot!
    Az iránt szeretnèk èrdeklődni, hogy van egy lakás amit 6-an örököltünk, de 3 ember nincs egyáltalán meg 5 ève. Azóta sem jelentkeztek most van valaki aki megvennè a lakást de csak engem ès a testvèreimet talált meg a vásárló. Mit tudnánk tenni, hogy a lakást eladhassuk mert már 5 ève várjuk, hogy jelentkezzen valaki a többi tulajdonos közül. Mi nagyon szeretnènk eladni. Remèlem kivehető, hogy mit is szeretnèk negtudni. Valaszát nagyon várom.köszönöm

    1. Tisztelt Veronika!
      Ebben az esetben a közös tulajdon megszüntetése iránti peres eljárást érdemes kezdeményezni, ahol a bíróság feladata az eltűnt tulajdonostárs értesítése, felkutatása.
      Ez azonban elég hosszadalmas és költséges folyamat, érdemes lenne megfontolni peren kívül a felkutatásukat (pl. lakcímnyilvántartónál)
      Tisztelettel:
      Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  14. Tisztelt Ügyvédnő!
    A 88 évesen elhunyt édesanyánk még életében szétosztotta vagyonának 3/4 részét 17-20 évvel ezelőtt a 3 testvéremnek, hogy boldogulni tudjanak az életben. A szívelégtelenségben szenvedő, ágyhoz kötött édesanyámat 10 évig én ápoltam, így maradék vagyonát rám hagyta mely semmivel sem több, mint amit a többiek kaptak. Több végrendeletet is írt, mindegyikből kihagyta a többieket, csak engem nevezett meg örökösének, de nem említette, hogy ők már megkapták az örökségüket. Egyik kapzsi testvérem kérte a köteles részét, ez annyira megviselt, hogy a hagyatékátadáson belementem az egyezségbe, és csak azt kívántam neki, hogy az anyósa, apósa nagyon sokáig éljen.Ez a testvér be akarta adni édesanyánkat egy elfekvőbe, hogy ne legyen senkinek a terhére! Még nem telt el egy év a hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedése óta.Előkerestem a bizonyítékokat, úgy gondolom, aki megkapta az örökrészét, annak nem jár köteles rész.

    Kérhetem-e a hagyatéki eljárás megismétlését? A közjegyző állítólag már kezdeményezte a végrehajtást, de még nem kaptam meg a fizetési felszólítást, talán az ünnepek miatt. Ha erre várok, lejár az egy év. A tárgyaláson hiába hivatkoztam a fentiekben elmondottakra, a közjegyző azt mondta, csak a maradék vagyon képezi a hagyaték tárgyát. Meg sem említette, hogy esetleg kérhetném az ápolás költségeit. Ha kiszámolnám, hogy mennyit veszítettem az elmúlt 10 évben, az meghaladná az örökségemet.. 67e.Ft. a nyugdíjam. A köteles rész 482e Ft. Hol itt az igazság?

    1. Tisztelt Ildikó!
      Ha az öröklésben érdekelt olyan tényre hivatkozik, amelyet a hagyatéki eljárásban nem bíráltak el, a hagyatéki eljárást érdemben befejező jogerős végzés ellen – a teljes hatályúvá nem vált ideiglenes hatályú hagyatékátadó végzés kivételével – a hagyatéki eljárás megismétlése iránti kérelmet lehet előterjeszteni. Ennek feltétele, hogy az – elbírálás esetén ez a tény a hagyatékban való részesedés arányának megváltoztatását eredményezhette volna.
      A kérelmet a teljes hatályúvá válást megállapító végzés, vagy az öröklési bizonyítvány jogerőre emelkedésétől számított egy éven belül lehet benyújtani az érdemi végzést hozó közjegyzőnél.
      Amennyiben a közjegyző az eljárás megismétlésre irányuló kérelmet elutasítja, hagyatéki pert lehet indítani. Hagyatéki pert az ideiglenes hatályú hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedésétől számított 30 napon belül kell megindítani. A per megindítását legkésőbb a határidő elteltét követő 8. napig a perre illetékes bíróság által érkeztetett keresetlevél bemutatásával vagy más, hitelt érdemlő módon a közjegyzőnél igazolni kell. A pert azzal szemben kell megindítani, akinek a hagyatékból való részesülése az öröklési jogi vagy másodlagos öröklési vita tárgya.
      Tisztelettel:
      Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  15. Kedves Zsófia,
    Erdeklodnék,hogy ha a hagyatékot vissza szeretnem utasítani,azt mikor kell megtennem? Kell e jelezni a halaleset után egyből a kozjegyzonek,vagy a leltár után,a hagyatéki eljárási végzés kézhezvétele után? Illetve ennek tekintetében kell e hagyatéki tárgyalás lefolytatása? Köszönöm

    1. T. Beatrix!

      A közjegyzőnek kell bejelentenie a hagyatéki tárgyaláson szóban vagy két tanúval ellátott iratban írásban.

      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  16. Tisztelt Dr. Bízik Zsófia!
    Èrdeklõdnèk, hogy van-e èrtelme, jogi alapja megtámadni a hagyatèkátadó vėgzėst, ha az örökös vègrendeket hiányában elhunyt. Vagyonát a fėltestvère örökölte,aki ėletèben sohasem gondozta, segítette. Az elhunyt mentális betegsèggel küzdött, gondnokolását 6 èven keresztül èdesanyja testvère látta el. Utolsó èvekben hivatalból vègeztėk ezt a feladatot, kirendelt gyámja volt, mert hozzátartozója betegsèg miatt nem tudta tovább vállalni. Az említett nagynèni most sèrelmezi, hogy õ gondozta, de vègūl nem kapott semmit. A hagyatèkátadó vègzėsen többször jelezte ezt, de vėgül a vègzèsbe valószínű nem került bele. Megegyezèssel zárult. A vègzès mèg nem èrkezett meg, benne van bõven a 15 napban.
    Köszönöm válaszát.

    1. Tisztelt Hölgyem!

      A hagyatéki eljárást érdemben befejező jogerős végzés ellen – a teljes hatályúvá nem vált ideiglenes hatályú hagyatékátadó végzés kivételével – a hagyatéki eljárás megismétlése iránti kérelmet lehet előterjeszteni, ha az öröklésben érdekelt olyan tényre hivatkozik, amelyet a hagyatéki eljárásban nem bíráltak el, feltéve, hogy az – elbírálás esetén – az öröklés rendjének vagy az öröklés jogcímének, továbbá ezekhez kapcsolódóan a hagyatékban való részesedés arányának megváltoztatását eredményezhette volna.
      Leveléből nem derült ki, hogy a nagynéni előterjesztett-e hagyatéki hitelezői igényt az eljárás során, vagy sem, kik között és milyen körben, tartalommal jött létre megegyezés, egyezség?

      Hagyatéki ügyekben nagy tapasztalattal rendelkezem. Amennyiben úgy ítéli meg, hogy szakszerző ügyvédi segítségre lenne szüksége, kérem, hívjon a 06-20-341-5708-as telefonszámon személyes konzultáció időpontjának
      egyeztetése érdekében.

      Tisztelettel:

      Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  17. Tisztelt Ügyvédnő!

    felbátorodva azon, hogy látom, hogy minden kérdésre tetszik válaszolni én is szeretnék kérdezni.

    Édesapám 2011-ben a régi Ptk. alatt írta meg a végrendeletét és 2014-ben hunyt el azaz az új Ptk. alatt.

    Az lenne a kérdésem (köteles részbe való betudás miatt), hogy a Bíróság a végrendeletet a régi vagy az új Ptk. szerinti jogszabályok alapján bírálja el.

    Köszönöm szépen előre is ha tetszik válaszolni, tisztelettel: Horváth Roland

    1. Tisztelt Roland!
      Az új Ptk. szabályai lesznek irányadók.
      Tisztelettel:
      Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  18. Tisztelt Ügyvédnő!
    Édesapám halála után ketten öröklünk féltestvéremmel. A hagyatéki eljárás folyamatban van.Még nem volt meg a tárgyalás. A helyi önkormányzattól kijöttek felbecsülni az ingatlant, amit kicsit túlértékeltnek gondolok..
    A féltestvérem és édesapám 35 éve nem tartották a kapcsolatot, nem is látogatta őt, az ingatlan költségeihez soha nem járult hozzá. 20 évesen elment itthonról. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben is fele-fele arányban fogunk örökölni? Édesanyám a közös ingatlanban lakik, a fele rész az övé. Az ő kapcsolatuk sem túl jó. A féltestvérem kötelezhet-e arra, hogy fizessük ki? Mennyit kellene neki fizetni? Annak az összegnek az egynegyedét, amit az Önkormányzat megállapított? Lehet-e az értékbecslés ellen kifogást emelni? Hozzáteszem, csak telefonon keresztül mondta meg az ügyintéző, hogy mennyire becsülték fel az ingatlant, mi erről semmilyen papírt nem kaptunk.
    Válaszát köszönöm

    1. T. Éva!
      A féltestvér – amennyiben az édesapjuk nem tagadta ki – ugyanúgy örököl, mint Ön. Az édesanyja, mint házastárs az ingatlan öröklés alá eső felére holtig tartó haszonélvezeti jogot örököl, vagy kérheti egy gyerekrésznyi értéken az özvegyi joga megváltását. Nem köteles senki a féltestvérét kifizetni, bár azt praktikus még a haszonélvező életében megtenni. A becsérték a hagyatéki eljárásban vitatható.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  19. Tisztelt dr. Bizik Zsófia!
    Ikerház felét örököltem, a másik fele már korábbról a tulajdonom, abban lakom. Az öröklött ingatlanrészt a kiskorú gyermekemre ingyenesen átruháztam a hagyatéki eljárásban.
    A kérdésem az lenne, hogy hagyatéki hitelezőnek minősül-e az olyan közműszolgáltató, amely nem jelentette be hitelezői igényét a hagyatéki eljárás során, a végzésben felsorolt hagyatékátadási terhek között a rendelkezésemre álló hozzávetőleges információk alapján került a tartozás feltüntetésre?
    A másik kérdésem az, hogy ha helyt kívánok állni a tartozásokért, de azt csak kis részletekben tudom megfizetni a jövedelmi viszonyaim miatt, akkor a hitelezők kötelesek-e figyelembevenni a tartozások kielégítésére vonatkozó sorrendet, illetve van-e joguk a részletfizetési szándék ellenére a tulajdonomban lévő ingatlanra végrehajtást kérni és azt elárvereztetni?

    1. T. Bella!
      Ön örökösként tudomással bír a követelés meglétéről, így arról is, hogy van még egy hagyatéki hitelező, akit a sorrendiség megtartásánál ugyanúgy figyelembe kell vennie.
      Igen, a hitelezők kötelesek figyelembe venni a tartozások kielégítésére vonatkozó sorrendet. A hagyatéki tartozások kielégítését sorrendben megelőzik a temetés költségei, valamint a hagyatéki költségek és a hagyatéki eljárás költségei. Amennyiben a hagyatéki tartozások csoportjában valamennyi tartozás teljes kielégítésére nincs lehetőség, azt nem fedezi a hagyaték, kielégítésnek a követelések arányában, a követelések arányos leszállításával lehet helye.
      Az örökös csak addig térhet el a sorrendtől, amíg jóhiszeműen felteheti, hogy a hagyaték tejesen fedezi a hagyatéki tartozásokat.

      Felhívnám a figyelmét arra, hogy az örökös egész saját vagyonával, és nem csak a hagyaték erejéig felel a hagyatéki hitelezőkkel szemben, ha a kielégítés sorrendjére vonatkozó rendelkezéseket felróhatóan megszegi.

      Főszabály szerint az örökös a hagyatéki tartozásokért a hagyaték tárgyaival és azok hasznaival felel a hitelezőknek. Ha a követelés érvényesítésekor a hagyaték tárgyai vagy hasznai nincsenek az örökös birtokában – Ön átruházta kiskorú gyermekére az ingatlant –, az örökös öröksége erejéig egyéb vagyonával is felel. A részletfizetés engedélyezése a hitelezőkön múlik.
      A hagyatéki eljárásról szóló törvény pontosan meghatározza a hagyatéki hitelező fogalmát.. Hagyatéki hitelező: aki
      ea) a hagyatékátadási teher, valamint az örökhagyó tartozásainak megfizetése iránti igényét a hagyatéki eljárásban előterjesztő személy,
      eb) a hagyatékhoz tartozó vagyontárgyra – az örökhagyónak a vagyontárgy reá történő átruházására vonatkozó kötelezettségét állítva – a hagyatéki eljárásban kötelmi jogcímen támaszt igényt;
      A második kérdésre vonatkozóan a törvény rögzíti, hogy az örökös a tartozásokat a kielégítés sorrendjének megtartása nélkül elégítheti ki addig, amíg felteheti, hogy a hagyatéki tartozásokat a hagyaték teljesen fedezi, ha figyelmen kívül hagyja az örökhagyó által élők között ingyenesen vállalt, valamint a hagyományon és meghagyáson alapuló kötelezettségeket. Ellenkező esetben csak a sorrend szerint nyújthat kielégítést. Az a hitelező, akinek a hagyatékhoz tartozó valamely vagyontárgyon zálogjoga van, a biztosíték erejéig – a hagyatéki tartozások sorrendjében elfoglalt helyére tekintet nélkül – teljes kielégítést kereshet. Ha az örökös ezeket a szabályokat felróhatóan megszegi, az emiatt kielégítetlenül maradt hitelezővel szemben egész vagyonával felel.
      A sorrendtől való eltérés megszüntetheti az örökös korlátozott felelősségét, ha az eltérésnek nem volt törvény által elismert alapja. Mindaddig, amíg a sorban előrébb álló valamennyi tartozás nem került kielégítésre, addig a sorban hátrébb álló tartozás hagyaték terhére történő kielégítése jogellenes, melynek következményeit az örökös köteles viselni. Fentiekből adódóan előfordulhat, hogy a hitelezők végrehajtást is kezdeményezhetnek.
      Tisztelettel: Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  20. Tisztelt Bizik Zsófia!
    Apánk végrendelet nélkül meghalt 2000-ben, idén közjegyző által tudomásunkra jutott, hogy egy telket örököltünk (a hagyatéki tárgyalás már jogerős). A telekhez tartozó önkormányzatnál azt a felvilágosítást kaptuk, hogy a szomszéd telek tulajdonosa elbirtokolta a területet, de a földhivatalban erről nincs nyoma. Ha ez igaz, akkor az örökségünk nem valós, nem a mi tulajdonunk? A közjegyző miért nem tudott erről, ill. ha tudott nem kellett volna tájékoztatnia bennünket? Mi a teendőnk ennek tisztázására?
    Köszönettel: Csillag Katalin

    1. T. Katalin!
      Ha a földhivatalban nincs még nyoma, akkor s.o.s. kezdjenek el tulajdonosként fellépni, használni az ingatlant, költségeket viselni, stb. Ezzel megszakítják az esetleges elbirtoklást. Tulajdonjogot akkor szerzünk ingatlanon, ha azt be is jegyzik a földhivatalnál.

      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  21. Tisztel ügyvédnő! Édesanyám halála után örököltem egy házat. ( 1:1-ben volt tulajdonos) Édesapám egy gyerekrészre örökölt haszonélvezeti jogot. Közjegyző előtt hagyatéki eljárás során. Édesapám ezt nem fogadta el, fellebbezést szeretne beadni. Az volna a kérdésem ameddig a per folyik jogilag kié az ingatlan? Ráadásul együtt élünk benne, s kezd elmérgesedni a helyzet. Fenyegetőzik,iszik, agresszív…. jogilag ilyenkor mi a hivatalos menet? Köszönöm megtisztelő válaszát!

    1. T. Mónika!
      Ön, mint leszármazó örökölte meg az ingatlan tulajdonjogát az édesapja, mint túlélő házastárs holtig tartó haszonélvezeti jogával terhelten. Őt onnan élete végéig nem „rakhatja majd ki”. Ott lakhat, viseli annak költségeit, de el nem adhatja vagy más módon nem rendelkezhet vele, mert nem az övé. A bíróság sem fog másra jutni, mert ezt mondja a jogszabály. Esetleg házastársi vagyonközösség jogcímen érvényesíthet igényt.
      Szükség esetén személyes konzultációt javaslok T. dr. Bizik Zsófia ügyvéd (mobil. 0620-3415708)

  22. Tisztelt ügyvédnő!

    Öröklési szerződés esetén az abban nem szereplő családtagnak van-e valamilyen jogosultsága a szerződésben szereplő ingó és ingatlan vagyontárgyakból kötelesrészt követelni, illetve a hagyatéki végzést megtámadni. Az is kérdés, hogy ez mennyi idővel hosszabbítja meg a hagyatéki végzés jogerőre emelkedését.
    Válaszát előre is köszönöm.

    1. T. László!
      Az öröklési szerződéssel „lekötött” vagyon csak abban az esetben számítandó hozzá a köteles rész alapjához, ha a szerződés megkötése és az örökhagyó elhunyta között kevesebb, mint két év telt el.
      Legrosszabb esetben peres eljárásban követelheti köteles részét, aki arra igényt tart, de annak elhúzódását megjósolni nem lehet, de 1-2 évet számolhatnak rá. Amennyiben az ügy részletes megbeszélését kívánják, személyes konzultációt javaslok. Várom hívását a 0620-3415708-as mobilszámomon. Tisztelettel: Dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  23. Tisztelt Ügyvédnő!
    Másfél éve 1/3 részben örököltem nagybátyám vagyonát.
    Édesapám már nem él 20éve nagybátyám az ő testvére volt.A másik két tulajdonos a apám még élő 2testvére.
    Én külföldön élek,pár hónapja jutott tudomásomra hogy apám 2testvére még a hagyatéki tárgyalás előtt kiárusítottak közel 3millió forint értékben minden ingóságot a tanyából amit örököltünk.
    Nekem erről elfelejtettek szólni.Egy kis faluban történt az eset így tanuk vannak akik ott voltak a kiárusításon.Én kérdeztem erről őket,nem kívánnak beszélni velem.Mit tehetek?
    Köszönöm ha válaszol.
    Üdvözlettel:
    Tamara

    1. T. Erika!
      Kártérítési pert tud indítani a két nagybátyja ellen, de Önnek kell bizonyítani a károkozás tényét, a kár mértékét és a kettő közti okozati összefüggést.T. dr. B.Zs.ügyv.

  24. Tisztelt ügyvédnő!
    Édesapám 2010-ben meghalt. A hagyatéki tárgyalás 2011-ben törtnét meg. Engem és a testvéremet, sem a haláláról sem a hagyatéki tárgyalásról nem értesítettek és a hagyatéki tárgyalás iratain mindenhol az szerepel, hogy az örökhagyónak nem volt leszármazottja, gyermeke stb., tehát Én és a testvérem nem létezünk. A dolog érdekessége, hogy az özvegy és képviselője ismert minket de legalábbis tudomásuk kellett, hogy legyen rólunk. A másik érdekesség, hogy ez a bizonyos képviselő a rokonsághoz tartozott és csak ez a két ember volt jelen.(ez lehetséges, hogy rokon képvisel rokonokat?) A hagyaték tárgya egy ingatlan 1/3 része volt amit apunk örökölt korábban. Ez az 1/3 rész az özvegyé lett aminek lett egy becsült értéke. Ezután nem tudjuk, hogy mi történt. Feltételezzük, hogy az özvegy lemondott az ingatlanrész tulajdonjogáról(mert nem tudta, hogy mit örökölt, vagy nem tudta, hogy mi az hogy tulajdonjog, vagy csak nem érdekelte és kellett neki a pénz), a képviseltek javára akik a becsült értéket kifizették neki. Az érintett ingatlan már nincs meg, elbontásra került.
    Kérdés:
    Én és a testvérem tudjuk e valahogy érvényesíteni a jogunkat mert az 1/3 részt nekünk kellett volna örökölnünk és az özvegynek.
    Mennyi időbe telhet ez?
    Visszaállítható e a 2011-es helyzet annak ellenére, hogy az ingatlan már nincs meg illetve ha nem akkor játszhat e szerepet az eladási ár amin az ingatlant eladták?
    Kártérítésre van e lehetőség?
    Köteles rész szerepet játszhat e amennyiben nem jutunk semmire ezzel az üggyel kapcsolatban? és még nagyon sok kérdés……
    Válaszait előre is köszönöm

    Üdvözlettel
    Hajnal Tamás

    1. T. Tamás!
      A 2011-es állapot már nem állítható vissza, ha már nincs meg az ingatlan, kártérítésért viszont jogosan tarthatnak igényt.
      Ha az özveggyel nem tudnak megegyezni, a bíróság tud dönteni, ill. határozza meg a kártérítés mértékét.T. dr. B.Zs.ü.

  25. Tisztelt Ügyvédnő

    Közeljövőben tervezek vásárolni egy ingatlant, ami eltartási szerződéssel kerül át a szerződés szerinti örököshöz. Természetesen ezt csak akkor tudom, ha a hagyatéki végzés jogerőre emelkedik. Olyan aggályok merültek fel, ha esetleg később bármi okból a törvényes örökösök megtámadnák az öröklést, akkor mi lesz az ingatlan sorsa? Mennyi idő után érezhetem sajátoménak az ingatlant? Nem szeretnék olyan ingatlant venni, amivel pórul járhatok.

    1. T. Sarolta!
      Ha a földhivatalba bejegyzik az új örököst, akkor nagy baj már nem lehet, mert az csak jogerős hagyatékátadó végzés alapján történhet meg.
      Amennyiben az én közreműködésemmel kívánja megkötni az ingatlan adásvételi szerződést, akkor kérem hívjon bizalommal a 0620-3415708-as mobilszámomon.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  26. Tisztelt Bizik Zsófi!
    Előre is megköszönöm a válaszát.
    Nevelő Apánkkal a testvérem és Én örökösödési szerződést kötöttünk az ő gondozása fejében. A szerződésben azt is belefoglaltuk,hogy anyagi támogatást nyújtunk havonta egy meghatározott összeggel.Édesanyánk a Mi nevelőapánknak az élettára 25 éve már hivatalosan is.Mi is őt tekintjük Apánknak. Ez e jogi kérdés miatt most mellékes természetesen.A lényeg,hogy neki van egy törvényes lánya akivel nem tartja a kapcsolatot 20 éve már. Amikor megkötöttük a szerződést a közjegyző azt mondta,hogy egy elidegenítési terhelési tilalmat jegyeznek be az ingatlanra. a kérdésem az,hogy ha Apu amit nagyon nem szeretnék eltávozna az élők sorából akkor a lánya tarthat e igényt a köteles részre. Pontosítanék egy kicsit a kérdésen, maga az ingatlan az képezi e a köteles rész alapját és az ingóságok( egy autó a gyakorlatban )??
    Köszönöm előre is
    Döme Klaudia

    1. T. Klaudia!
      Amennyiben az öröklési szerződés rendben van, akkor annak alapján önök öröklik a lakást, ha annak az öröklésére terjedt ki a szerződés. Amire nem vonatkozik az öröklési szerződés, azt a lánya fogja örökölni, illetve ha van házastársa, akkor ő is.
      Ha szeretné, hogy átbeszéljük személyes konzultáció keretében az ügyet részletesen, akkor keressen a 0620-3415708-as mobilszámomon időpont egyeztetése érdekében.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  27. Édesapám 4 éve meghalt, nem volt vele jó a viszonyom,az örökösök mondvacsinált indokokkal kizártak az örökségböl.Meg tudom támadni a hagyatéki végzést?

    1. T. Vanda!
      Fellebbezésnek már nincsen helye, és a hagyatéki eljárás megismétlésének sem, hisz 1 évnél hosszabb idő telt el.
      De az örökös a tulajdoni igényét – a hagyatéki eljárástól függetlenül – perben érvényesítheti. Az örökös tulajdonosi igényének perbeli érvényesítésére a hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedése után is mód van. A tulajdonosi igények a magyar jogban nem évülnek el, így az ilyen hagyatéki per elvben bármikor megindítható. Érdemes azonban figyelni az elbirtoklás szabályaira, mert a hagyatéki vagyontárgyat birtokló személy elbirtoklás útján történő tulajdonszerzése a per kimenetelére hatással lehet. (ingó dolgot 10 év alatt, ingatlant 15 év alatt lehet elbirtokolni).
      Az öröklési (tulajdonjogi) igény peres úton történő érvényesítésének nem előfeltétele az, hogy az örökös e minőségét hagyatéki eljárásban már megállapítsák.
      Kiemelendő, hogy ezzel szemben a végrendelet megtámadásának joga a hagyaték megnyílásától számított 5 év alatt elévül.
      Tehát mihamarabbi peres eljárás megindítását javaslok. Annak érdekében, hogy láthassam, hogy van-e esély a pernyertességre, személyes konzultációt javaslok a hagyatéki ügyben.
      A személyes konzultáció időpontja leegyeztethető a 0620-3415708-as mobilszámomon.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  28. Tisztelt Ügyvédnő!

    Az után érdeklődöm, hogy édesanyánk halála miatt hagyatéki tárgyalás után a közjegyző mennyi idő után köteles megküldeni a jogerős végzést az abban szereplő hivataloknak. A 15 napos fellebbezési jogunkról lemondtunk. A végzés 2019.05.21.-én jogerős lett, és a mai napig (2019.05.13.) senki nem kapta meg.

    Várom szíves válaszát,

    köszönettel Őri Pálné

    1. T. Őri Pálné!
      Elírta a dátumokat. De a közjegyző a hagyatéki eljárásban a jogerősítést követően megküldi a jogerős végzést az illetékes hatóságoknak, konkrét határidőt a jogszabály szerintem nem ír elő, de ezzel nem szokott általában gond lenni. Esetleg javaslom, hogy telefonon érdeklődjenek a közjegyzőnél, hogy megtörtént-e már a jogerősítés a konkrét hagyatéki eljárásban.

      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  29. Tisztelt Ügyvédnő! Segítségét szeretném kérni, az alábbi ügyben. Apai nagybátyám 2016 ban elhunyt. A hagyatéki tárgyalásra nem mentem el, mert gyermekei, unokái vannak, nem értettem nekem mi közöm lenne hozzá. Mindenki lemondott az örökségről, csak én maradtam. 4/8részről megkaptam a közjegyzői végzést, mint örökös. Az állam a másik örökös. Természetesen tartozásról van szó, a kapcsolatot sem tartottam velük évek óta. Kérdésem az lenne, van e még lehetőségem lemondani az örökségről? És ha nem, akkor teljes vagyonommal vagyok érte felelős? Mikor kell kiegyenlíteni a tartozást ? Köszönöm válaszát, Tisztelettel Hegymegi Zoltánné

    1. T. Hölgyem!

      A hagyatéki eljárás gondolom már teljesen lezárult, és megvan a jogerős hagyatékátadó végzés is. Már nem tudja visszautasítani az örökséget.
      Az örökös csak a hagyaték erejéig felel a tartozásokért, tehát saját vagyonával nem felel!

      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  30. Tisztelt Dr. Bizik Zsófia!

    Férjem 2013. januárjában hunyt el, a hagyatéki eljárás 2013. szeptemberében megtörtént. Mai napon, 2019. június 14-én kaptam egy követeléskezelőtől egy felszólítást, melyben férjem állítólagos mobiltelefon tartozását követelik. Szeretném megkérdezni, hogy lezárt hagyatékátadás után hány évig van joga a követelésük érvényesítésére és hogy ez így jogos e egyáltalán?

    Válaszát előre is köszönöm

    Tisztelettel,

    Tóth Andrea

    1. T. Andrea!
      Az általános elévülési idő 5 év.
      A hagyatéki eljárással kapcsolatban kérdés esetén szükség szerint személyes konzultációra is lehetőség van.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  31. Tisztelt Ügyvédnő!

    Hagyatéki eljárás során az ingatlant a jelenlegi piaci ár csak közel felére becsülték, emiatt eladás során elég tetemes adót kellene fizetni.
    Lehet e fellebbezni, ha igen mi ennek a folyamata, illetve milyen dokumentumok szükségesek hozzá?

    Köszönettel, Prokovics Péter

    1. T. Péter!
      A hagyatéki eljárás során jelezheti, ha nem fogadja el az adó-és értékbizonyítványban megjelölt értékét az ingatlannak és kérhet új adó-és értékbizonyítványt az önkormányzattól. A közjegyző mindig megkérdi, hogy elfogadják-e a felek az adott értéket, vagy sem. Ha már véget ért a hagyatéki eljárás, akkor már nem tud mit tenni.

      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  32. Tisztelt Ügyvédnő!
    Hagyatéki tárgyaláson a közjegyző elött megállapdtunk a testvéremmel, hogy fele fele arányban osztozunk, és vállalta, hogy az akkori érték felét készpénzben kifizeti.Ez a mai napig nem történt meg az ingatlant birtokba vette 2 nagytestű kutyát is beköltöztetett az ingatlanunkba, a leveleket nem veszi át és mindent elkövet, hogy ne jussak hozzá az örökrészemhez. Mit tudok tenni?
    Köszönöm válaszát

    1. T. Judit!
      Látnom kellene a közjegyző előtt készült hagyatéki eljárásban keletkezett iratokat. Személyes konzultációt javaslok az ügyben az ügy részletes átbeszélése érdekében.
      Időpont egyeztethető a 0620-3415708-as mobilszámomon.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  33. Tisztelt ügyvèdnő!
    Èdesanyjàm halàlakor testvèremmel fele-fele arànyban örököltük egy vidèki ingatlant!Utànajàrva kiderìtettem;hogy rajtunk kìvűl több tulajdonos is be van jegyezve;anyukàm 3 testvère;(pedig közülük 2 màr nem èl)s maga az ingatlan fele pedig nagypapàm tulajdonakènt van feltűntetve;pedig 20 ève màr ő sem èl!Tehàt röviden;az ingatlan fele az elhunyt nagypapa nevèn van;màsik fele a 4 gyerekè(pedig 3 an közülük;köztük anyukàm is meghalt)(Anyukàm utàn testvèrem ès èn szereplünk ;jogosan)Kèrdèsem az lenne;hogy az elhunytak utàn egyesèvel utólagos hagyatèki eljàràst kell indìtanunk?
    Előre is köszönöm megtisztelő vàlaszàt :Krisztina

    1. Kedves Krisztina!
      Igen, minden elhunyt esetében le kell folytatni a hagyatéki vagy a póthagyatéki eljárást, mert csak úgy kerülhet le a nevükről az ingatlan.
      Az utolsó lakóhely szerinti önkormányzat és közjegyző lesz az illetékes a hagyatéki eljárásban.

      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  34. Tisztelt Dr. Bizik Zsófia!

    Az alábbiakban szeretném a segítségét, véleményét kérni.

    Egy öröklésben négyen vagyunk érdekeltek. Ingatlan és bankszámlán pénz is található az örökségben, amit egyenlő arányban fog a közjegyző felosztani.

    A kérdésem az lenne, hogy ha a két örökös nem volt jelen az örökhagyó életében, úgy mond egyáltalán nem foglalkoztak vele, bem keresték, stb. van-e lehetőség hagyatéki perben kérni az örökrészük csökkentését bármilyen mértékben? Akár a házzal akár az egész örökséggel kapcsolatban?

    Segítségét előre is köszönöm!

    Üdvözlettel,

    1. T. Krisztián!
      Ápolás, tartás címén hagyatéki hitelezői igényt lehet előterjeszteni a hagyatéki eljárás során a közjegyző előtt.
      Szükség esetén keressen a 0620-3415708-as mobilszámomon. Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  35. Kedves Dr. Bizik Zsófia! Egy hagyatéki eljárásban, az alábbiak történtek:
    A hivatali ügyintéző az információs rendszerbe való rögzitéskor véletlen folytán kihagyta az elhunyt egyetlen gyermekét, mint törvényes örököst. Egyetlen örökösként az özvegy került feltüntetésre. Az örökhagyó után csupán a szülői ház maradt, ami a hagyatékot képezi. Az elhunyt gyermeke a hagyatéki végzés kézhez vételét követően bement a közjegyzőhöz, ahol arról tájékoztatta a titkárnő, hogy meg kell várja a jogerőre emelkedést, akkor kérni kell, hogy újra tárgyalják az ügyet, ami jelen esetben ismételt közjegyzői dijat von maga után. Kérdésem, hogy ebben az esetben milyen eljárást kell kezdeményezni a közjegyző asszonynál (tárgyalás nem volt, mivel csak ez az egy ingatlan volt az örökség tárgya) Mennyi pénzbe fog ez kerülni? A jogerőre emelkedést megelőzően, nem lehetett-e volna valamit tenni, hogy a felmerült összeget ne kelljen duplán megfizetni? Mi a teendő? Kérem a választ emailben is sziveskedjen megküldeni, amennyiben van lehetőség rá!

    1. T. Judit!
      Javaslom, hogy mihamarabb továbbítsa az eljáró közjegyzőnek a gyermek adatait.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  36. Kedves Dr. Bizik Zsófia!
    Szeretném megkérdezni, hogy a Nagyszüleim után végrendeletben és hagyatéki eljárásban örökölt ingatlant amit 1998 ban örököltem, és ebben az ingatlanban élek bejelentve 1972 óta.
    Megtámadhatja-e ezt most 21 év után sikerrel bárki a családból öröklési szándékkal?

    1. T. József!
      A végrendelet megtámadásának joga a hagyaték megnyílásától számított 5 év alatt elévül.
      T. dr. Bizik Zsófia hagyatéki ügyvéd

  37. Tisztelt Ügyvédnő!
    Azt szeretném kérdezni hogy 2016 -ba meghalt keresztanyukám én lettem végrendelet útján egyedüli örökös,a hagyatéki tárgyaláson a testvérének volt pénzbeli követelése ami nem megalapozott,mondta neki közjegyző hogy bíróságra kell benyújtani ezt a megadott határidőre nem tette meg .Így teljes hatályúvá vált a végrendelet ,kifizettem minden költséget,illeték ,közjegyződíj .Majd eltelt 3 év és kaptam egy levelet hogy fizessem ki a követelt összeget. Ez lehetséges ennyi év eltelte után ?

    1. T. Helga!
      Leveléből nem derül ki, de gondolom, hogy fizetési meghagyás útján érvényesítette a testvér a követelését Önnel szemben. Ennek ellent kell mondania, különben elismertnek tekintik a követelést. Ha ellent mond, akkor perré alakul az ügy, és bíróság előtt bizonyíthatja, hogy jogtalan a követelés. Az ellentmondásra nyitva álló határidő a kézbesítéstől számított 15 nap. Figyeljen a határidőre! Szükség esetén személyes konzultációra időpont egyeztethető a 06203415708-as mobilszámomon.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia hagyatéki és ingatlan ügyvéd

  38. T.Ügyvédnő,
    Édesapám sok évvel ezelőtt meghalt.(kb 15 év) Egyedüli gyermeke voltam, válás után új családja nem lett. Nem tartottuk a kapcsolatot. Haláláról csak évekkel később értesültem egy távoli ismerőstől, de akkor nem volt lehetőségem utána járni a dolgoknak. Hagyatékkal kapcsolatban nem keresett meg senki pedig tudomásom van róla hogy ingatlannal rendelkezett. Érdeklődnék hogy lehet-e valamit tenni? Perelhető-e ennyi év elteltével az ügy? A rokonság valószínűleg nem jelentette hogy van gyermeke. Köszönöm!

    1. Kedves Katalin!
      Az örökös a tulajdoni igényét – a hagyatéki eljárástól függetlenül – perben érvényesítheti. Az örökös tulajdonosi igényének perbeli érvényesítésére a hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedése után is mód van. A tulajdonosi igények a magyar jogban nem évülnek el, így az ilyen hagyatéki per elvben bármikor megindítható. Érdemes azonban figyelni az elbirtoklás szabályaira, mert a hagyatéki vagyontárgyat birtokló személy elbirtoklás útján történő tulajdonszerzése a per kimenetelére hatással lehet. (ingó dolgot 10 év alatt, ingatlant 15 év alatt lehet elbirtokolni). Az öröklési (tulajdonjogi) igény peres úton történő érvényesítésének nem előfeltétele az, hogy az örökös e minőségét hagyatéki eljárásban már megállapítsák.
      Kiemelendő, hogy ezzel szemben a végrendelet megtámadásának joga a hagyaték megnyílásától számított 5 év alatt elévül.

      Javaslom, hogy személyes/akár telefonos konzultáció során beszéljük át a részleteket. Elérhetőségem: 0620-3415708

      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ingatlan és hagyatéki ügyvéd

  39. Tisztelt Ügyvèd Nő!
    December 2-án egy öröklèsi szerződès kapcsán a hagyataèki vègzès teljes hatályúvá vált jogerőre is emelkedett. Közjegyző jelezte,hogy èrtesíti a Földhivatalt a tulajdonjog bejegyzèsère. Èrdeklődnèk,hogy ez mennyi időt szokott igènybe venni. Valamint ha a vègzés jogerőre emelkedett a törvènyed örökös aki lett volna támadhatja e. A lènyeg az,hogy előszőr ideiglenes lett a vègzès mert vitatta azt hogy èrvènyes e az öröklèsi szerződès. Termèszetesen èrvènyes volt. A lènyeg,hogy jogerős lett aminek nagyon örülünk. Tehát a tulajdonjog bejegyzèse mennyi idő a jogerős utam?
    Köszönöm előre is
    Klaudia

  40. Jó napot!

    Megvolt a hagyatéki tárgyalás. Mindenki lemondott ( húgom, nővérem, volt feleség) ők ezt már egy éve megtették. Nekem most volt meg a tárgyalás és elfogadtam a hagyatékot.Ők nem fognak fellebbezni semmi ellen hogy ne én kapjam. Ebben az esetben a hitelesítéshez mindenképpen meg kell várni a 15 napot? Vagy valahogy el lehet kerülni? Nyilatkozattal? Egy banki pénzösszeghez szeretnénk minnél hamarabb hozzájutni.

    Válaszát előre is köszönöm!

    1. Kedves Anikó!
      Ha minden érdekelt lemond írásban a fellebbezési jogáról a hagyatéki eljárásban, akkor ezzel meggyorsíthatják a hagyatékátadó végzés jogerősítését.

      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ingatlan és hagyatéki ügyvéd

  41. Tisztelt Ügyvédnő!

    Az érdekelne mi az eljárás az örökösök értesítését illetően? Véletlen folytán jutott tudomásomra hogy édesapám 2013-ban elhunyt. Az özvegye és a féltestvéreim nem tartották fontosnak hogy értesítsenek. Mivel én Fejér megyében élek, apám pedig baranyai volt, eddig nem is derült fény a turpisságra, bár úgy tudom nyilatkozni(uk) kell(ett) a hagyatéki eljárás folyamán a leszármazottakról. Nem tartom fairnek az eljárásukat. Tehetek valamit az ügyben?

    1. T. Hölgyem!
      Természetesen van lehetőség öröklési jogának az érvényesítésére. Az örökös a tulajdoni igényét – a hagyatéki eljárástól függetlenül – perben érvényesítheti. Az örökös tulajdonosi igényének perbeli érvényesítésére a hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedése után is mód van. A tulajdonosi igények a magyar jogban nem évülnek el, így az ilyen hagyatéki per elvben bármikor megindítható. Érdemes azonban figyelni az elbirtoklás szabályaira, mert a hagyatéki vagyontárgyat birtokló személy elbirtoklás útján történő tulajdonszerzése a per kimenetelére hatással lehet. (ingó dolgot 10 év alatt, ingatlant 15 év alatt lehet elbirtokolni). Az öröklési (tulajdonjogi) igény peres úton történő érvényesítésének nem előfeltétele az, hogy az örökös e minőségét hagyatéki eljárásban már megállapítsák.
      Javaslom, hogy először keresse meg az elhunyt utolsó lakóhelye szerinti közjegyzőt és kérjen iratbetekintést az ügyben. Ehhez igazolnia kell születési anyakönyvi kivonattal az érdekeltséget. Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia hagyatéki és ingatlanos ügyvéd

  42. Tisztelt Ügyvédnő!

    Édesapám két hónapja halt meg. Én külföldön élek. A család több tagja is, a halál utáni napon, az elérhetőségem után érdeklődött.
    Megadtam nekik az email címemet, a telefonszámomat valamint a lakcímemet is. Nos azóta nem történt semmi. Sehonnan sem. Az interneten ezt találtam:

    „hagyatéki eljárást a közjegyző vezeti le, akinek első kötelességei közé tartozik, hogy a hagyatéki eljárás érdekeltjeit pártatlanul tájékoztassa a hagyatéki eljárással kapcsolatos kötelezettségekről, jogokról.”

    Ha a közjegyző első feladata az, hogy mindenkit értesítsen, akkor miért nem kaptam üzenetet? Tegyek ebben a helyzetben valamit, vagy várjak tovább?

    1. T. László!
      A halotti anyakönyvi kivonat elkészülte után az elhunyt lakóhelye szerinti önkormányzat hagyatéki osztályán a jegyzőnél kell elindítani az eljárást egy nyomtatvány kitöltésével.
      Ez már megtörtént?
      A közjegyzőhöz csak később kerül az ügy az önkormányzat jegyzőjétől.
      Amennyiben szeretné a hagyatéki eljárásban vállalom az Ön képviseletét és az ügyintézést.
      Elérhet telefonon a 0620-3415708-as mobilszámomon a részletek megbeszélése érdekében.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ingatlan és hagyatéki ügyvéd

  43. Tisztelt Ügyvédnő!

    Egy hagyatéki eljárásban köteles részre vagyok jogosult, mert végrendelet van. 2 végrendeleti örökös van 1 ingatlanra, és többen vagyunk törvényes örökösök, egyéb kisebb értékű vagyontárgyakra.
    A végrendeleti örökös nem vitatta a köteles rész iránti igényemet, de annak mértékében nem tudtunk megegyezni – ezt így rögzíti a végzés is – mert egy másik örököstársam nem ismerte el érvényesnek a végrendeletet, ezért csak ideiglenes hatályú hagyatékátadó végzés született.
    Kérdésem, ha nem indít pert 30 napon belül, akkor a köteles részről, vagy a mértékéről rendelkezik majd a végleges, teljes hatályú hagyatékátadó végzés?

    1. Kedves János!
      Ha nem tudtak megállapodni a kötelesrészről a hagyatéki eljárásban az örökösök, akkor pert kell önnek indítania kötelesrész iránt!
      Figyeljen a határidők betartására, amit pontosan leír a közjegyző a hagyatéki végzésében! nehogy kicsússzon a határidőből!

      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia hagyatéki és ingatlanos ügyvéd

  44. Tisztelt Ügyvédnő!
    2016-ban elhunyt édesanyám után örököltönk a hagyatéki végzés szerint a testvéremmel 50/50 % ban . A hagyatéki végzésben nem szerepelt csak egy ingatlan. Négy és fél év múlva 2020-ban bejelentkezett egy bank , hogy anyukámnak volt tartozása. A hagyatéki végzésben nem szerepelt ilyen. Mi a teendő? Kell-e új hagyatéki eljárás?

    1. Kedves Zoltán!
      Igen, gyakorta előfordul ilyen, hogy a hagyatéki eljárást követően jelenik meg az örökösnél a bank vagy a követeléskezelő a követeléssel.
      Attól, hogy a hitelező nem jelentette be a hitelezői igényét a hagyatéki eljárásban, attól még a követelés nem válik jogszerűtlenné, nem szűnik meg.
      Javaslom, hogy keressen meg mihamarabb konzultáció érdekében, hogy megbeszélhessük a tennivalókat és a legcélravezetőbb megoldást ebben az ügyben.
      Időpont egyeztethető a 0620-3415708-as mobilszámomon.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia hagyatéki és ingatlanos ügyvéd

  45. Tisztelt Ügyvéd Nô! Az lenne a kérdésem s a segîtségét szeretném kérni hogy visszaútasîthatom e a hagyatéki végzést ami még nem emelkedett jógerôre. Édesappàmmal nem tartottam a kapcsolatot nem is érdekelte 30-évig hogy létezem s 6-hónap útán tudtam meg hogy meghalt idegenektôl. Hagyatéki tàrgyalàs 2x volt amin nem jelentem meg anyagi okok miatt de errôl tàékoztattam a kôzjegyzôasszonyt nem mondtam hogy kérem a részem azt sem hogy nem vàrtam hogy értesîtsenek a hagyaték részleteirôl de csak màr azt kaptam hogy hagyatéki végzés tartozàsokkal… Kérdésem az lenne hogy mit tudok az ügyben tenni mert én a tartozàsokat nemtudom kifîzetni anyagi okok miatt s munkahelyem sincs s rendszeres jôvedelmem sincs?! A z apàm bàtya felajànlotta hogy kifîzeti az ingatlan részemet de sajnos az sem fedezi a tartozàsokat mit javasol ügyvéd asszony lebbezek fel a végzés ellen vagy fogadjam el a felajànlàst?? Vàlaszàt elôre is kôszônôm:Tisztelettel:

    1. T. Dávid!
      Amennyiben a közjegyző szabályszerűen megidézte Önt a tárgyalásra de azon ennek ellenére Ön nem jelent meg, és nem is nyilatkozott semmit, úgy sajnos ennek a hátrányos következményeit viselnie kell.
      A tárgyalás megtartását és a határozathozatalt a szabályszerűen megidézett örökös meg nem jelenése nem akadályozza.

      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia hagyatéki ügyvéd és ingatlanos ügyvéd

  46. Tisztelt Ügyvédnő! Lehet-e kérni a jogerős hagyatéki végzés lezárását követően 1 éven belül új hagyatéki tárgyalást, ahol visszautasítanám a teljes hagyatékot, mert most utólag kiderült egy nagy összegű tartozás, ami a leltárban nem volt feltüntetve? Annak tudatában természetesen visszautasítottam volna az örökséget akkor.

    1. T. Róbert!
      A hagyatéki eljárást érdemben befejező jogerős határozat ellen (annak jogerőre emelkedésétől számított 1 éven belül) az eljárás megismétlése iránti kérelmet lehet előterjeszteni, ha az örökös olyan új tényre hivatkozik, amelyet az eljárásban még nem bíráltak el, feltéve, hogy az új tény az öröklés rendjének vagy jogcímének, a hagyatékban való részesedés arányának megváltoztatását eredményezhette volna.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  47. Tisztelt Ügyvédnő!
    1982-ben elhunyt nagyapám után,póthagyatéki tárgyalást kezdeményeztek,ami egy 2100 négyzetméteres szőlő(25) éve műveletlen terület.Okíratokkal tudjuk bizonyítani,hogy egy helyrajzi szám mulasztásaból keletkezett a hiba.Amit a közjegyzői iroda nem írt rá.A közjegyző a földhivatalt hibáztatja,a földhivatal a közjegyzőt! Ilyenkor mi a teendő!Tisztelettel Csepregi Julianna.

    1. Tisztelt Julianna!
      Látnom kellene az iratokat, csak úgy tudok segíteni.
      Keressen bizalommal a +36-20-3415708-as mobilszámomon.
      Üdv. dr. Bizik Zsófia ügyvéd

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük