- Az özvegyi jog megváltása – mikor nyújthatja be az özvegy a megváltásra vonatkozó igényét?
- Hol és mikor kell kezdeményezni az özvegyi jog megváltását?
Annál a közjegyzőnél kezdeményezhető az özvegyi jog megváltása, aki az elhunyt hagyatéki eljárásának lefolytatására illetékes.
Ha az özvegyi jog megváltása iránti igényt a hagyatéki tárgyalás berekesztéséig nyújtják be, akkor azt a közjegyző a hagyatéki eljárásban bírálja el és a hagyatékot annak megfelelően adja át, ha a felek között nincsen jogvita.
Ha az özvegyi jog megváltása iránti igényt a hagyatéki tárgyalás berekesztése után igénylik, akkor az a közjegyző illetékes, aki a póthagyatéki eljárás lefolytatására illetékes.
Ha az eljárás során a felek a megváltásra vonatkozóan nem kötnek egyezséget, akkor az igény ezt követően bírósági úton érvényesíthető.
Abban az esetben, ha a örökösök között vita merül fel, a közjegyző a hagyatékot az özvegyi joggal terhelten a törvényes öröklés általános rendje szerint ideiglenes hatállyal adja át az örökösöknek. A megváltáshoz fűződő jogait az özvegy hagyatéki per útján is érvényesítheti. A pert 30 napon belül kell megindítani.
Abban az esetben, ha a felek hagyatéki perben állnak, és az özvegyi jog megváltására vonatkozó igény a megváltás alapjául szolgáló hagyaték megosztása tekintetében változást eredményezhet, azt a bíróság előtt előterjesztheti az abban érdekelt fél.
2. Meddig lehet igényelni az özvegyi haszonélvezeti jog megváltását törvényes öröklés esetén (végrendelet hiányában)?
Az új Ptk. szerint az özvegy – a jövőre nézve – bármikor igényelheti özvegyi jogának, azaz a haszonélvezeti jogának megváltását. Ilyen esetben azonban a házastárs és a leszármazók méltányos érdekét figyelembe kell venni. Ez vonatkozik mindenekelőtt a megváltás időpontjának megválasztására.
3. Özvegyi haszonélvezeti jog megváltása esetén mekkora rész illeti a házastársat?
A megváltásra kerülő vagyonból a házastársat, bejegyzett élettársat – természetben vagy pénzben – egy gyermekrész illeti meg.
Vállalom hagyatéki eljárásban a képviseletét, a hagyatéki ügylet teljes lebonyolítását. Bízza ügyét nagy tapasztalattal rendelkező, gyors és gyakorlott ügyvédre kedvező áron. Elérhetőségeimet megtalálja honlapomon Kapcsolat kattintva.
Tisztelt Ügyvédnő! Rendkívül hasznos volt számomra e tájékoztató. Annyit kérdeznék még, hogy ha az özvegyi haszonélvezeti jogomat tulajdonjogra váltatom meg, kell-e a feles tulajdonos társamnak használati díjat fizetnem az ingatlan után? Mintha azt olvastam volna valahol, hogy ha özvegyi haszonélvezetet váltanak át, akkor nem kell.
T. Gabriella! Ön, mint túlélő házastárs bármikor igényelheti a haszonélvezeti joga megváltását, és mivel ez csak a jövőre nézve történik, a tulajdonosoknak kell az ingatlan használatáról megegyezni. Ha Ön kizárólagos használó lenne, a tulajdonostársa jogosan igényelne használati díjat.T. dr. Bizik Zsófia ügyvéd
Én most kérdezek ebben az ügyben előszörözvegyi haszonélvezettel terhelt ingatlant örököltem megszünik e az özvegyi haszonélvezet ha a haszonélvező házasságot köt?
T. János!
Az új Ptk. hatálybalépése, vagyis 2014. március 15. óta a haszonélvező új házasságkötése nem szünteti meg az özvegyi jogot.
Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd
Tisztelt Ügyvédnő! Nem teljesen értem az új törvényt. Ha az anyukám él és Édesapám most halt meg, akkor Édesanyám is örököl ugye, és nem csak haszonélvezetet. Azaz én, az egyetlen lánytestvérem, és Édesanyám között egyenlő arányban oszlik meg Édesapám tulajdona? Továbbá azt kérdezném még, hogy mivel én küldöldön élek a családommal, anyagilag egyelőre nagyon költséges lenne hazalátogatnom,és a külföldi ország fővárosától is távol lakom ahol hitelesítettni kellene szintén nem ingyen a távolmaradásomat. Ebben az esetben kérhető -e, hagyatéki tárgyalás elhalasztása, valamint a hagyatéki díj elengedése méltányossági okból. Már 20 éves korom óta nem éltem egyébként a szülői házban.Magamat tartottam el. Előre is köszönöm válaszát. Erzsébet
T. Erzsébet!
A közjegyzői díj mérséklésére sajnos nincsen lehetőség méltányossági okokból.
Amennyiben a hazautazása gondot okoz Önnek, úgy lehetősége van meghatalmazni jogi képviselőt vagy hozzátartozót a hagyatéki tárgyaláson való képviseletre.
Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd