CSOK módosítása 2018.03.15-től
A lakástámogatások körén belül a legfontosabb támogatási formák közé tartozik a 2016 februárjában bevezetett családi otthonteremtési kedvezmény (továbbiakban: CSOK). Elkövetkezett a CSOK módosítása. Lássuk a részleteket!
A CSOK számokban:
A CSOK-ot 2015 júliusától 2017 novemberéig eltelt két és fél éves időszakban 64 ezer család vette igénybe, összesen 177 Mrd Ft összegben. A családok háromnegyede, azaz 44 ezer háztartás kérte használt, és egynegyede új ingatlanra a CSOK-ot, miközben az igényelt támogatási összegek nagysága új és használt lakásra 65-35%-ban oszlott meg. Az érintett közel 64 ezer családban így mintegy 140 ezer (vagyis egy háztartásban átlagosan 2,2) gyermek, a szülőkkel együtt összesen legalább 260 ezer ember lakhatását segítette eddig a CSOK. A CSOK módosítása tovább növelheti a támogatottak körét.
A CSOK 2018. évre tervezett összegéhez 12 ezer új lakást vásárló igénylővel, illetve 22 ezer használt lakást vásárló igénylővel számoltak. Erre a célra összesen 126,7 Mrd Ft áll rendelkezésre a költségvetési törvény szerint. A CSOK támogatások nyújtásánál fontos szempontot jelent, hogy az ingatlanpiacon az állami által generált keresletnövekedés vegye figyelembe a kínálat viszonylagos lassú reagáló képességét és ezáltal ne járjon jelentős ingatlan árnövekedéssel.
A lakásépítési engedélyek számának gyors emelkedése az építési kedv élénkülését jelzi, azonban ennek hatása jellemzően 2018- tól érezteti a hatását a lakáspiacon. A CSOK támogatás fontos ingatlanpiaci befolyásoló eszköz a Kormány részéről, amellyel a keresleti oldal jelentősen befolyásolható.
A családi otthonteremtési kedvezmény igénylésének adminisztratív egyszerűsítéséhez kapcsolódóan egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 26/2018. (II. 28.) Korm. rendelet 2018. március 15-i hatálybalépésével módosította a korábbi CSOK rendeleteket, azaz az új lakások építéséhez, vásárlásához kapcsolódó lakáscélú támogatásról szóló 16/2016. (II. 10.) Korm. rendeletet, illetve a használt lakás vásárlásához, bővítéséhez igényelhető családi otthonteremtési kedvezményről szóló 17/2016. (II. 10.) Korm. rendeletet.
Az eltelt bő két év tapasztalatai azt mutatták, hogy még mindig sok olyan család volt, aki nem tudott hozzájutni a CSOK-hoz, s emiatt csak költségesebben, vagy egyáltalán nem tudta megvalósítani otthonteremtési terveit. Így a sok adminisztratív akadályt, szükségtelenül korlátozó jellegű előírást kívánt megszüntetni az új szabályozás, ez indokolta a korábbi szabályok felülvizsgálatát.
Lássuk tehát, milyen szabályok változtak, milyen könnyítéseket vezettek be 2018.03.15-től:
CSOK szabályok módosításai 2018.03.15-től:
- Adminisztratív terhek csökkentése a CSOK igénylésekor
Az igénylő teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt, és büntetőjogi felelősség vállalással tett nyilatkozatával a kérelemhez korábban kötelezően mellékelendő dokumentumok, igazolások nagy része kiváltásra került, vagyis a CSOK módosítása miatt ezeket az alábbi iratokat nem kell már benyújtani:
- gyermek születésének igazolása
- örökbefogadás igazolása
- a gyámság fennállásának igazolása
- elvált szülők kiskorú gyermeke elhelyezésének igazolása,
- az igénylő közép vagy felsőfokú oktatási intézmény tanulója,
- megváltozott munkaképességű személlyé válás igazolása
- köztartozásmentesség igazolása
- büntetlen előélet igazolása,
- a tulajdonjog fennállásának igazolása (a hitelintézet a TAKARNET-ből kéri le)
- egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenység igazolása
- osztatlan közös tulajdon esetén a lakás teljes területének használati megosztás igazolása
Mindemellett azonban biztosított az a lehetőséget, hogy az igénylő nyilatkozat helyett dokumentumokkal, igazolásokkal továbbra is igazolhassa saját döntése esetén a jogosultság feltételeit, illetve az illetékes hatóságoktól, az igénylő kérelmére a hitelintézet maga szerezze be az igénylési feltételeket igazoló dokumentumokat.
- További könnyítések 2018.03.15-től
A kérelmezési folyamat gyakori időbeli elhúzódása miatt a hitelintézetek kötelesek lakásvásárlás esetén a befogadástól számított 30 napon belül, építkezés esetén 60 napon belül elbírálni a kérelmeket. A hitelintézeteknek azonban további dokumentumokat kérhetnek be az ügyféltől. A kiegészítésre biztosított időtartam azonban a határidőbe nem számít bele.
Korábban a lakás bővítése esetén a CSOK iránti kérelmet még a munkálatok megkezdése előtt kellett benyújtani. A jogszabály módosításnak köszönhetően, a CSOK módosítása immár lehetővé teszi, hogy a lakásbővítések ösztönzése érdekében a bővítési munkák befejezésig (a használatbavételi engedély kiállításáig) lehetőség van a CSOK iránti kérelem benyújtására. Mindemellett a bővítés esetén is a teljes költségre igényelhető a támogatás. Korábban erre csak a költségek 50 %-ig volt lehetőség.
A korábbi szabályok szerint azok az Európai Unió területén dolgozó és később Magyarországra visszatérni kívánó személyeknek sok esetben komoly problémát jelentett, hogy legfeljebb másfél év erejéig számították be a külföldön szerzett biztosítási jogviszonyukat, de a hazatérést követő 30 napon belül belföldi munkahelyet is kellett találniuk. Mindemellett a CSOK-ból felépített vagy megvásárolt lakásba azonnal be kellett költözni, ami komoly akadályt jelentett azoknak, akik a megszerzést követő kicsit hosszabb határidő után tudtak hazaköltözni. Mindezért a módosításoknak köszönhetően elegendő a külföldön szerzett társadalombiztosítási jogviszony igazolása a CSOK igényléséhez. Mindemellett a kérelmező vállalja, hogy 180 napon belül TB jogviszonyt létesít.
A CSOK módosítása új szabályainak értelmében, abban az esetben, ha az építkezés az Áfa törvény szerint termékértékesítésnek minősül, akkor 5%-os ÁFA terheli, ilyenkor az építtető adó-visszatérítési támogatást nem vehet igénybe. 27%-os ÁFA tartalmú benyújtása esetén azonban az igénylő minden esetben jogosult a támogatásra.
Az adásvételi szerződés megkötése és a CSOK igénylés közötti 120 napos időkorlát 180 napra módosult.
Az építőanyag vásárlásáról szóló számlák esetén nem szükséges külön szerződést bemutatni a hitelintézetnek akkor sem, ha az azonos kibocsátó által kiállított számlák ÁFA-tartalma a 2 millió Ft-ot meghaladja.
Vállalom ingatlan adásvételi szerződése elkészítését, ingatlan adásvételének teljes lebonyolítását. Bízza ügyét nagy tapasztalattal rendelkező, gyakorlott ügyvédre, korrekt áron. Elérhetőségeimet megtalálja https://bizikugyvediiroda.hu/kapcsolat/ honlapomon kattintva.