Dr. Bizik Zsófia ügyvéd

Özvegyi jog III. Özvegyi jog megváltása

  1. Az özvegyi jog megváltása – mikor nyújthatja be az özvegy a megváltásra vonatkozó igényét?

 

  1. Hol és mikor kell kezdeményezni az özvegyi jog megváltását?

Annál a közjegyzőnél kezdeményezhető az özvegyi jog megváltása, aki az elhunyt hagyatéki eljárásának lefolytatására illetékes.

Ha az özvegyi jog megváltása iránti igényt a hagyatéki tárgyalás berekesztéséig nyújtják be, akkor azt a közjegyző a hagyatéki eljárásban bírálja el és a hagyatékot annak megfelelően adja át, ha a felek között nincsen jogvita.

Ha az özvegyi jog megváltása iránti igényt a hagyatéki tárgyalás berekesztése után igénylik, akkor az a közjegyző illetékes, aki a póthagyatéki eljárás lefolytatására illetékes.

Ha az eljárás során a felek a megváltásra vonatkozóan nem kötnek egyezséget, akkor az igény ezt követően bírósági úton érvényesíthető.

Abban az esetben, ha a örökösök között vita merül fel, a közjegyző a hagyatékot az özvegyi joggal terhelten a törvényes öröklés általános rendje szerint ideiglenes hatállyal adja át az örökösöknek. A megváltáshoz fűződő jogait az özvegy hagyatéki per útján is érvényesítheti. A pert 30 napon belül kell megindítani.

Abban az esetben, ha a felek hagyatéki perben állnak, és az özvegyi jog megváltására vonatkozó igény a megváltás alapjául szolgáló hagyaték megosztása tekintetében változást eredményezhet, azt a bíróság előtt előterjesztheti az abban érdekelt fél.

 

        2. Meddig lehet igényelni az özvegyi haszonélvezeti jog megváltását törvényes öröklés esetén (végrendelet hiányában)?

Az új Ptk. szerint az özvegy – a jövőre nézve – bármikor igényelheti özvegyi jogának, azaz a haszonélvezeti jogának megváltását. Ilyen esetben azonban a házastárs és a leszármazók méltányos érdekét figyelembe kell venni. Ez vonatkozik mindenekelőtt a megváltás időpontjának megválasztására.

 

        3. Özvegyi haszonélvezeti jog megváltása esetén mekkora rész illeti a házastársat?

A megváltásra kerülő vagyonból a házastársat, bejegyzett élettársat – természetben vagy pénzben – egy gyermekrész illeti meg.

Vállalom hagyatéki eljárásban a képviseletét, a hagyatéki ügylet teljes lebonyolítását. Bízza ügyét nagy tapasztalattal rendelkező, gyors és gyakorlott ügyvédre kedvező áron.  Elérhetőségeimet megtalálja honlapomon Kapcsolat kattintva.

27 válasz

  1. Tisztelt Ügyvédnő! Rendkívül hasznos volt számomra e tájékoztató. Annyit kérdeznék még, hogy ha az özvegyi haszonélvezeti jogomat tulajdonjogra váltatom meg, kell-e a feles tulajdonos társamnak használati díjat fizetnem az ingatlan után? Mintha azt olvastam volna valahol, hogy ha özvegyi haszonélvezetet váltanak át, akkor nem kell.

    1. T. Gabriella! Ön, mint túlélő házastárs bármikor igényelheti a haszonélvezeti joga megváltását, és mivel ez csak a jövőre nézve történik, a tulajdonosoknak kell az ingatlan használatáról megegyezni. Ha Ön kizárólagos használó lenne, a tulajdonostársa jogosan igényelne használati díjat.T. dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  2. Én most kérdezek ebben az ügyben előszörözvegyi haszonélvezettel terhelt ingatlant örököltem megszünik e az özvegyi haszonélvezet ha a haszonélvező házasságot köt?

    1. T. János!
      Az új Ptk. hatálybalépése, vagyis 2014. március 15. óta a haszonélvező új házasságkötése nem szünteti meg az özvegyi jogot.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  3. Tisztelt Ügyvédnő! Nem teljesen értem az új törvényt. Ha az anyukám él és Édesapám most halt meg, akkor Édesanyám is örököl ugye, és nem csak haszonélvezetet. Azaz én, az egyetlen lánytestvérem, és Édesanyám között egyenlő arányban oszlik meg Édesapám tulajdona? Továbbá azt kérdezném még, hogy mivel én küldöldön élek a családommal, anyagilag egyelőre nagyon költséges lenne hazalátogatnom,és a külföldi ország fővárosától is távol lakom ahol hitelesítettni kellene szintén nem ingyen a távolmaradásomat. Ebben az esetben kérhető -e, hagyatéki tárgyalás elhalasztása, valamint a hagyatéki díj elengedése méltányossági okból. Már 20 éves korom óta nem éltem egyébként a szülői házban.Magamat tartottam el. Előre is köszönöm válaszát. Erzsébet

    1. T. Erzsébet!
      A közjegyzői díj mérséklésére sajnos nincsen lehetőség méltányossági okokból.
      Amennyiben a hazautazása gondot okoz Önnek, úgy lehetősége van meghatalmazni jogi képviselőt vagy hozzátartozót a hagyatéki tárgyaláson való képviseletre.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  4. Tisztelt Ügyvédnő!
    Ha özvegyi haszonélvezőként megvásároltam a tulajdpnosoktól az ingatlan értékének rájuk eső részét kell-e vagyonértékesítési adót fizetnem (4 %), vagy kérhetek- e adó kedvezmenyt ebben az esetben?
    (Két tulajdonos, elhunyt férjem előző házasságából származó két gyermeke. 1999-től (határozat 2002.) voltam özvegyi haszonélvező.

    Előre is nagyon szépen köszönöm!
    (A rádió jogi műsorának csak töredékét hallottam, így nem biztos, h. jól értettem)

    1. T. Erzsébet!
      4 % vagyonszerzési illetéket kell fizetnie az ingatlan vásárlása után.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  5. Tisztelt Dr. Bizik Zsófia!

    Lehet, hogy furcsának tűnik a kérdésem, de szeretnénk tisztában lenni, hogy mi a jogunk. Nagyon sokat változnak a törvények.
    Van 1.5 éve egy barátom, aki együtt élt az unokájával( nem vér szerinti) annak ellenére úgy nevelte mint a sajátját 26 évig. 3éve meghalt a felesége. Volt egy ingatlanuk amit értékesítettek. 14 milliójuk maradt meg vettek egy másik házat aminek az unoka a tulajdonosa 1/1- ben a haszonélvezet a papáé aki 75 éves. Az unoka elköltötte a 14 milliót két év alatt. ebből lett egy nagy vita , és elköltözött az unoka. Szeretné eladni a házat, de a papa nem. Ő azzal fenyegetőzik, hogy eladja földönfutóvá teszi őt, mert neki pénzre van szüksége. Próbáltuk, hogy vissza szerezze az ingatlant, de sajnos nem lehet semmit tenni. Ki nem rakhatja, de eladhatja így is a házat vele együtt. Teljesen ki van borulva! Nagyon félünk, hogy valami baja lesz. Szeretné ha én odaköltöznék hozzá, már régtől, de én pont az unoka miatt nem költöztem hozzá.
    Most én ápolom, mert nagyon beteg , én főzök mosok, gondoskodom róla. Mindenben mi segítünk neki. Egyedül nem tudja a kis nyugdíjából feltartani a házat sem.
    Szerette volna nekem átadni a haszon élvezetet, de nem ruházható át senkire.
    Szeretnénk megtudni, hogyha esetleg ha feleségül venne milyen jogaink lenne?
    Én a bizonytalanra nem szeretnék oda költözni. Ha esetleg ne adj isten meghal kitud tenni az unokája a házból? Tudna valami megoldást, tanácsot adni? 26 éves és autót , házat kapott és most földönfutóvá szeretné tenni a papáját, mert neki pénzre van szüksége. Megszokta a nagy lábon élést!

    Köszönöm Maja

    1. T. Maja!
      A haszonélvezeti jogot akkor sem örökölné, ha összeházasodnának.
      Igen, az úr halálát követően a tulajdonos kiteheti önt a lakásból.
      Ha az unoka eladja a házat, attól a haszonélvező ugyanúgy benne maradhat az ingatlanban és változatlanul használhatja azt, tehát nem válik „földönfutóvá”.
      Csak úgy lehetne megnyugtatóan rendezni ezt a helyzetet, ha az unoka hozzájárulna ahhoz, hogy ismét legyen tulajdoni hányada a nagypapának az ingatlanban, pl. ajándékozás útján,
      és ezt a tulajdoni hányadot önnek ajándékozhatná vagy pl. eltartási szerződést lehetne rá kötni. De minden ilyen megoldáshoz az szükséges, hogy ne csak haszonélvezeti joggal, hanem tulajdonjoggal rendelkezzen a nagypapa.
      Személyes konzultáció egyeztethető a 0620-3415708-as mobilszámomon.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  6. Tisztelt Ügyvédnő!
    Édesanyám második házasságából született a féltestvérem, akinek édesapja (édesanyám férje) meghalt. A papa betegsége kezdetén eladta a kizárólag az Ő nevén lévő földterületet, egyikőjük sem számított rá hogy ilyen hamar elmegy. Az lenne a kérdésem, hogy a hagyatéki tárgyaláson az öcsém számon kérheti, esetleg követelheti e a föld árát?

    Előre is köszönöm válaszát!
    Üdvözlettel: Kiss Gyöngyvér

    1. T. Gyöngyvér!
      Az tartozik a hagyatékba, ami az elhalálozás napján az elhunyt tulajdonában volt. Tehát ha a halál napján a föld eladásából származó bevétel még megvolt, akkor az beletartozik a hagyatékba és megöröklik az örökösök.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

      1. Tisztelt Ügyvédnő!

        A nagyapám meghalt. A hagyatéki tárgyaláson a felesége (50 %) és az unokák (25-25 %) örökölték az ingatlant.
        A feleség holtig tartó haszonélvezetével.
        Az özvegy el akarja adni az ingatlant. Önszántából. Mi nem vagyunk ellene.
        De most kitalálta, hogy neki jár az ő 50 % hoz még egy gyermeki rész mert haszonélvező.
        Én úgy gondolom, hogy nem.
        Mivel én sem kirakni, sem megváltani, sem ott lakni nem akarok.
        Jogosan követeli?

        Tisztelettel
        Judit

        1. T. Judit!
          Az ingatlan eladása esetén jár a haszonélvezőnek a haszonélvezeti jog értéke is, és mint tulajdonos, a tulajdoni hányadának az értéke is, tehát igen, ilyen arányban kell elosztaniuk egymás között a vételárat. Amennyiben szeretnék, hogy az ingatlan adásvételi szerződést elkészítsem önöknek, úgy hívjanak bizalommal a 06203415708-as mobilszámomon.
          Tisztelettel: Dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  7. Tisztelt Ügyvédnő!

    Az özvegyi haszonélvezeti jog megváltása jár-e az özvegynek az elhunyttal közösen lakott ingatlan eladása esetén? Az eladást az özvegy szorgalmazza, az örökös nem adná el egyenlőre.

    Köszönettel: NK

    1. Kedves Kálmán!
      Az özvegy bármikor kérheti az özvegyi joga megváltását, mely során egy gyermekrész értéke illeti őt meg.
      Az ingatlan eladása esetén természetesen a haszonélvezeti jog ellenértéke jár a haszonélvezőnek a vételárból, de megállapodhatnak akár úgy is a felek, hogy ingyen lemond a haszonélvezeti jogáról a haszonélvező és nem kéri a haszonélvezeti joga értékét.
      Amennyiben szeretnék, hogy én készítsem el az adásvételi szerződést vagy bármely egyéb szerződést, úgy kérem keressenek bizalommal a 0620-3415708-as mobilszámon.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  8. Kedves Ügyvédnő!

    Férjem halála után özvegyi haszonélvezeti jogot kaptam a férjemmel közösen lakott ingatlanra. A férjem első házasságából származó gyermekek a tulajdonjogot örökölték. Az egyik gyermekkel megromlott a kapcsolatom, amikor lezajlott minden, addig minden rendben volt amíg intézni kellett az ügyeket, telefonálgatni, számlákat kifizetni, elrendezni a vállalkozást befizetni mindent. Én ezt megtettem, hiszen a férjem volt és nagyon szerettem. A gyerekeket meghívtam azután is mint a sajátomat karácsonyozni ajándékot vásároltam nekik. Ez év január végén elköltöztem a közösen lakott ingatlanból, mert a fiú kiutált és nem akartam teljesen tönkre menni idegileg. Azt mondta nekem semmi jogom ott lakni. Azt Én tudom, hogy jogom van, hiszen özvegyi haszonélvezeti jogot örököltem. Eljöttem. A férjemmel közösen lakott szobát bezártam. Hozzáteszem, hogy nekik van saját szobájuk a lánynak is meg a fiúnak is. Minden más helyiséget nyitva hagytam és mindent használhatnak. Közösen vettünk TV-t, melyet elvittem magammal. A közösen vett mosógépet, konyhabútort, tányérokat, edényeket, evőeszközöket,konyhai háztartási gépeket mindent ott hagytam. Szeretném Öntől megkérdezni, hogy jogom van-e bezárva tartani azt az egyetlen szobát, ami a férjemmel közös hálószoba volt. A fiú ki akarja nyittatni velem és pakoltatni, de csak a saját holmimat ruháimat. Azt mondta, hogy itt mindent az apukája vettem nekem ehhez semmi közöm semmihez. Pedig ez nem így történt. Amióta együtt éltünk folyamatosan volt munkahelyem egyszer sem voltam munkanélküli. Együtt újítottuk a házat is. Ablakot cseréltünk, redőnyt laminált padlót raktunk le mind a 3 szobában. Szeretném megkérdezni, hogyha a hagyatéki tárgyaláson 5 millió Ft-ot mondtunk be az ingatlanra, akkor követelhetem-e a haszonélvezeti jog megváltását , mert én az illetéktörvényben megnéztem és számításaim szerint 1.500.000 Ft járna. Persze szerintem nem akarja kifizetni majd azt sem. A szobát minden áron használni akarja és kinyittatni velem. Én meg addig úgy gondolom, hogy jogom van ehhez, mert semmiben sem korlátozom őket. A franciaágy is ami bent van közösen vettük, amin sajnos a férjem meghalt és nem akarom, hogy más arra feküdjön majd rajtam kívül.

    Válaszát köszönöm!

    Üdvözlettel Szűcsné

    1. T. Szűcsné!
      Ön a haszonélvezeti joga alapján használhatja , sőt hasznait szedheti (pl. bérbeadhatja) az ingatlant. Valamint használati díjat is kérhet, ha nem engedik használni az ingatlant, illetve annak egy-egy szobáját.
      Természetesen arra is lehetősége van, hogy kérje a haszonélvezeti jog megváltását, és akkor ki kell fizetni az ön haszonélvezeti jogának az értékét a másik félnek. Ha szeretnének ilyen ingatlan/ haszonélvezeti jog adásvételi szerződést kötni, akkor keressen bizalommal a 0620-3415708-as mobilszámon a részletek megbeszélése érdekében.

      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  9. Tisztelt Ügyvédnő!

    Azt szeretném kérdezni még Öntől, ha a haszonélvezeti jog megváltásába bele mennének az örökösök akkor 1 gyermekrész jár vagy az illetéktörvény szerinti számítás.

    Köszönettel várom válaszát!

    Üdvözlettel: Szűcsné

    1. Tisztelt Ügyvédnő! Szűcsné kérdése engem is nagyon érdekelne! Nekem se világos hogy mikor kell az illeték tv szerinti számítást alkalmazni és mikor a „gyermekrész” számítást özvegyi haszonélvezet kiváltása esetén. Jelentős különbséget jelent összegszerűen is…

      1. T. Anna!
        Szerződésen alapuló haszonélvezeti jog esetében az Itv. szerint kell számítani a haszonélvezeti jog értékét, míg öröklés esetén az özvegyi jog esetében a gyermekrész alapján számítjuk az értéket.
        Amennyiben tudok Önnek segíteni szerződéskötésben, vagy az özvegyi jog megváltása ügyében, úgy keressen bizalommal a 0620-3415708-as mobilszámomon.
        Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

    2. Tisztelt Ügyvédnő! Feleségem elhunyt és van négy lányom, mivel a feleségem örökölt saját házat szülei után együtt létünk alatt és van egy közös lakásunk is feleségem halála után mind a kettő házra és lakásra özvegyi öröklési jogot az az haszon élvezeti jogot írták rá sajnos csak a gyermekeim a sok adósságot én fizettem ki, mivel az édesanyjuk vette fel az összeget az egyik lányom részére, de én mint első számú kezes a végrehajtó iroda nekem küldi a csekkeket mert a lányom azt mondta ez az én adóságom. Sajnos a végrehajtó is elhalálozott és érdemleges választ nem nyújtottak így ezt fizetem tovább sajnos a meg élhetésem zavaros[34000ft havonta]ahav i befizetés kértem őket már ügyvédi úton is, hogy adjuk el a lakást, de vissza utasították szerettem volna kisebbet venni és a maradék összeget meg kapták volna, de így sem lett semmi szeretném tudni, hogyan léphetnék mert azóta az ajtót sem nyissák rám igaz 3 kint él Angliában 1 aki itthon maradt meg kért és ő az akinek fel vettük a pénzt szó szerint le tagad kitagad szavak elhangzásával meg kért ne is írjak és ne is zaklassam ezen túl a testvérei neki adnak igazat tehát csak nekem a sok hitel maradt mert semmit nem fizettek fizetnek szeretném tudni mi a további lépés mert sajnos közben nyugdíjas lettem és nagyon kevés a nyugdíj ahhoz,hogy bírjak mindent fizetni. Olvastam itt az ön válaszait és meg lepett a ki váltás joga szeretném tudni ennek az összegét és, hogy én eladhatnám valamelyik lakást! Meg köszönve szíves válaszát egy meg gyötört apa.

      1. T. László!
        Személyes konzultációra Időpont egyeztethető a 0620-3415708-as mobilszámomon.
        Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  10. Tisztelt Ügyvédnő! Édesapám elhunyt 2009-ben a hanyatéki eljárás során a házat gyermei én és a húgom örököltük fele- fele arányban, edesanyám csak az özvegyi haszonélvezeti jogot. Édesanyám 84 éves és ellátásra szorul, már egy éve nálam lakik én gondoskodom róla (ház ügyeit mindent én intézek) a testvérem sajnos ebből teljesen kivonta magát . Édesanyám mivel nincs tulajdon része szeretne ezzel a hazonélvezeti joggal megajándékozni illetve valami módon átadni részemre. Kérdésem ez hogyan lehetséges, illetve van-e erre valamilyen mód?

    Köszönettel várom válaszát!
    Üdvözlettel: Szabóné

    1. T. Éva!
      A haszonélvezeti jog személyhez fűződő jog, azt nem lehet átruházni másra.
      De lemondhat ezen haszonélvezeti jogáról az anyuka ingyenesen vagy visszterhesen (ellenérték fejében).
      Amennyiben szeretnék, hogy elkészítsem a szerződést, kérem keressen a 0620-3415708-as mobilszámomon.

      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ingatlanos ügyvéd és hagyatéki ügyvéd

  11. Tisztelt Ügyvédnő!
    Férjem 10 éve hunyt el,végrendeletben az unokáira hagyta a lakását,amiben közösen éltünk.
    Engem a holtig tartó haszonélvezeti jog illet meg.Azóta ie ebben a lakásban élek,melyre idő közben sokat költöttem,felújítottam,tehát az értékét növeltem a 19 év alatt.
    Kérdésem az lenne,ha később úgy alakul,kérhetem-e a haszonélvezeti jog megváltását pénzben?
    Úgy tudom igen,és hogy egy gyerekrész illetne meg engem,az özvegyet.Ezt az összeget a régi vagy a mostani árak alapján számítják ki?
    Hogy történik ez,mivel 5 unoka az örökös?
    Várom és előre is köszönöm:Tünde

    1. Kedves Tünde!
      Igen, kérheti természetesen az ingatlan tekintetében a haszonélvezeti joga megváltását az örökösöktől.
      Személyes vagy online konzultációt javaslok az ügy részletes megbeszélése érdekében.
      Természetesen a közjegyzői eljárás során is tudom majd Önt képviselni.
      Várom hívását a 0620-3415708-as mobilszámomon.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia hagyatéki és ingatlanos ügyvéd

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük