Dr. Bizik Zsófia ügyvéd
Hagyatéki eljárás menete közjegyzőnél

Hagyatéki eljárás menete a közjegyzőnél

Mi a hagyatéki eljárás menete a közjegyzőnél?

A hagyatéki eljárás menete során legelőször, a hagyatéki leltár elkészítését és az iratok beszerzését követően, a jegyző továbbítja a teljes iratanyagot az illetékes közjegyzőhöz. A közjegyzőt nem választhatja meg szabadon a hozzátartozó/örökös, azt a hivatal a jogszabályi előírások alapján jelöli ki, az örökhagyó lakhelye és a halálának időpontja (attól függően, hogy melyik hónapban halt meg az örökhagyó) szerint.

Az a közjegyző az illetékes, akinek működési területén az örökhagyó utolsó belföldi lakóhelye volt; ennek hiányában, akinek működési területén az örökhagyó meghalt; ha pedig külföldön halt meg, akkor akinek működési területén a hagyatéki vagyon van. Több illetékes közjegyző közül a megelőzés elve alapján a hagyatéki eljárást az a közjegyző folytathatja le, akinél az eljárás korábban indult meg.

A hagyatéki eljárás a közjegyző előtt

A hagyatéki eljárás menete során a következő lépés, hogy a közjegyző kitűzi a hagyatéki tárgyalást úgy, hogy a tárgyalás időpontja a hagyatéki leltárnak a közjegyzőhöz érkezését követően legkésőbb 2 hónapon belüli időpontra essen.

Ha adat merül fel arra vonatkozóan, hogy az örökhagyó írásbeli végintézkedést tett, a közjegyző – ha annak eredeti példánya nem áll rendelkezésére – annak átadására felhívja az azt birtokában tartó hatóságot vagy személyt, például a hozzátartozót. Megkeresi a végrendelet beszerzése érdekében pl. a Magyar Ügyvédi Kamarát vagy a közjegyzői kamarát.

Aki rendelkezik a végrendelet eredeti példányával, az köteles azt a közjegyzőnek átadni. A végintézkedést tértivevényes küldeményként kell postára adni, illetve az belföldön bármely jegyzőnek vagy közjegyzőnek, külföldön pedig a hivatásos magyar konzuli tisztviselőnek is átadható.

Ügygondnok kirendelése

A közjegyző ügygondnokot –általában ügyvédet/ügyvédi irodát – rendel ki vagy a gyámhatóságot keresi meg eseti gyám vagy eseti gondnok kirendelése végett, ha

  1. a) az öröklésben érdekeltnek nincs törvényes képviselője és méhmagzat, kiskorú vagy cselekvőképességet érintő gondnokság alatt álló személy,
  2. b) nincs meghatalmazottja vagy törvényes képviselője az ismeretlen helyen tartózkodó, vagy ismert helyen tartózkodó, de visszatérésében gátolt öröklésben érdekeltnek, vagy
  3. c) az öröklésben érdekelt törvényes képviselője jogszabály vagy a gyámhatóság rendelkezése folytán, érdekellentét vagy más tényleges akadály miatt nem járhat el.

Az ügygondnok egyezséget nem köthet, jogról nem mondhat le, kötelezettséget nem vállalhat, készpénzt, értékpapírt, más értéktárgyat nem vehet át, kivéve, ha az átvételhez a gyámhatóság hozzájárult.

Hagyatéki tárgyalás

A hagyatéki tárgyalásra a közjegyző megidézi az összes érdekeltet. Nem lehet érdemi határozatot hozni a tárgyaláson, ha valamelyik meg nem jelent érdekelt nem volt szabályszerűen megidézve, ilyenkor új tárgyalási határnapot kell kitűzni. Külföldön tartózkodó érdekelt részére a közjegyző kézbesítési megbízottat is rendel az idézéssel egyidejűleg. Az ismeretlen helyen tartózkodó örököst a közjegyző hirdetményben idézi, és távolmaradása esetére számára ügygondnokot rendel ki. A hirdetményt tizenöt napig kell kifüggeszteni az örökös utolsó ismert lakóhelye (tartózkodási helye) szerint illetékes polgármesteri hivatalnál.

A tárgyaláson az érdekeltek személyesen vagy meghatalmazottjuk útján járhatnak el.

A szabályszerűen megidézett érdekelt távolmaradása a hagyatéki tárgyalás megtartását és a határozathozatalt nem akadályozza. A tárgyaláson a közjegyző először a hagyatéki leltárt ismerteti, szükség esetén azt kijavítja, kiegészíti. A hagyatéki leltár tartalmával kapcsolatban a tárgyaláson megjelentek észrevételt tehetnek. Az örökhagyó végintézkedését a közjegyző a tárgyaláson hirdeti ki. közjegyző megállapítja. Ezt követően a közjegyző megállapítja a tényállást, az öröklés konkrét ügyben irányadó rendjét, valamint rögzíti, hogy ki és milyen jogcímen támasztott igényt a hagyatékkal szemben.

A közjegyző kétféle hatályú végzéssel zárhatja le a hagyatéki eljárást. A közjegyző csak a nem vitatott vagyontárgyat adja át teljes hatállyal. Ha vita alakul ki, azt a közjegyző nem döntheti el, ilyenkor ideiglenes hatállyal adja csak át a hagyatékot, és 30 napon belül bírósághoz lehet fordulni, hogy a bíróság megállapíthassa, hogy ki az örökös. Ám ha egyezség alakul ki a felek között, és meg tudnak állapodni a közjegyző előtt, úgy elkerülhető a hosszadalmas és sokszor költséges peres eljárás.

A közjegyző megkísérli egyezség létrehozását a felek között, de nem vesz fel bizonyítást, ám a feleket nyilatkozattételre, okiratok bemutatására, adatok szolgáltatására hívhatja fel, illetve bíróságoktól, hatóságoktól adatokat, iratokat szerezhet be. A tárgyalásról jegyzőkönyvet kell felvenni.

A közjegyző nem nyomozhat, nem nyomozó hatóság, csak arról tud dönteni, ami az iratanyagban van és amiről a felek tájékoztatják. Nem kötelessége kinyomozni pl., hogy ha az elhunyt vállalkozó volt, vajon maradt-e adó- vagy TB tartozása, vagy iparűzési adó tartozása. Ilyen esetben az örökösök kérhetik a hagyatéki tárgyalás elhalasztását vagy felfüggesztését addig, míg a vagyoni viszonyok pontosan tisztázódnak.

Az államra száll a hagyaték, ha az örökhagyó után nem maradt ismert örökös. A közjegyző hirdetményben felhív mindenkit, hogy igényét harminc napon belül jelentse be.

Következő cikkemben ismertetem a közjegyző által hozható végzések fajtáit, valamint azt, hogy azok ellen milyen jogorvoslatnak van helye.

A hagyatéki eljárásban, hagyatéki tárgyalásokon vállalom jogi képviselet ellátását annak érdekében, hogy jogait megfelelően határidőben érvényesíthesse, és a hosszú és költséges bírósági peres eljárást megelőzhesse.
Elérhetőségeimet megtalálja honlapomon ide kattintva: Kapcsolat

209 válasz

  1. Tisztelt Ügyvédnő,

    Kérném szíves jó tanácsát a következő ügyben:
    Édesapám meghalt. Másodszorra is elvált, így az örökösök kizárólag Én és a Bátyám vagyunk. A hagyatéki leltár során összesen közel 500.000 Ft.-os tartozást és 90.000 Ft. táppénzt állapítottak meg. Mindemellett Édesapánknak volt egy munkahelyi életbiztosítása.Szerettük volna visszautasítani az örökséget a tartozások végett, ez esetben azonban nem kapunk hagyatékátadó végzést ami szükséges az életbiztosítás igényléséhez.(mely legalább a temetési költségeket fedezné) A jegyző ajánlott egy lehetőséget, miszerint ne utasítsuk vissza az örökséget, fogadjuk el azt hisz a bankok csak a 90.000 ft.-os örökölt vagyon összegéig tarthatnak rá igényt. Szeretnék érdeklődni, ez valóban így van-e és a bankok nem fogják-e követelni rajtunk a tartozásokat minden áron, vagy esetleg a jövőben kamatostul gyermekeinken. Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!

    1. T. Barbara!

      A közjegyző helyes tájékoztatást adott önöknek, mert az örökös csak a hagyaték erejéig felel a tartozásokért. Ha a hagyatékba csak a táppénz szerepel, akkor csak ezen összegig felelnek a tartozásokért.
      További esetleges tájékoztatásért hívjon a 0620-341-5708-as telefonszámomon. Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

      1. Üdvözlöm. Kérdésem az lenne Ön felé, hogy egy olyan házat szeretnénk megvenni ami még hagyaték alatt van. Januárban halt meg a néni és március elején már megvolt a leltár is. Kérdésem az lenne hogy innentől mennyi idő míg kitűzik a tárgyalás időpontját? Köszönöm válaszát. Emese

        1. T. Emese!

          Még kb. 2 hónap a hagyatéki tárgyalás kitűzése, de Önnek az is kell, hogy a jogerős hagyatékátadó végzés alapján a földhivatal bejegyezze az örökösök tulajdonjogát. Ez újabb hónapot vesz igénybe.
          Addig akár köthető előszerződés az ingatlanra.
          Ha szeretné, hogy elkészítsem önöknek az ingatlan adásvételi szerződést vagy az előszerződést, kérem keressen bizalommal a 0620-3415708-as mobilszámomon a részletek megbeszélése érdekében.
          Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

          1. Tisztelt Ügyvédnő!

            Azt szeretném megkérdezni, hogy ha a hagyatéki tárgyaláson egyezséget kötnek az örökösök, akkor utána, ha valamelyik fél rájön, hogy az mégsem jó neki, indíthat pert? (Nincs szó megtévesztésről, tévedésről..)

            Válaszát előre is köszönöm.

          2. T. Ilona!

            Amennyiben a hagyatéki tárgyaláson a felek osztályos egyezséget kötöttek egymással és az jogerőssé vált, akkor utóbb már nem indítható peres eljárás, hiszen a felek akaratát tükrözte a közjegyző előtt kötött egyezség.

            Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia hagyatéki ügyvéd

  2. Tisztelt Ügyvédnő!

    Az alábbi kérdéssel fordulnék Önhöz. Édesapám élettársa elhunyt 2015. tavaszán. A hagyatéki eljárás a következő hónapban lesz. Az éllettárs nevén volt egy lakás, melyben közel 20 évig élt együtt édesapámmal, valamint egy személygépkocsi, melynek törlesztőrészletét 8 évig közösen fizették. Végrendeletet nem írt az elhunyt, testvére, közös gyermekük nincs. Mindent a szülők örökölnek. Ők azonban szeretnék a gépjárművet részemre, a lakást pedig édesapám részére adni. Van lehetőségük a hagyatéki eljáráson ezen vagyontárgy/ingatlan átruházására? Ha van, akkor ez milyen átírási költséggel, egyéb felmerülő költséggel jár?

    Megtisztelő válaszát előre is nagyon köszönöm.

    Üdvözlettel,
    Kiss András Gergely

    1. T. András!
      Közbenső örökléssel odaajándékozhatják a szülők Önnek és az apukának az ingatlant ill. az autót elvileg már a közjegyzőnél is. De ha mégsem kerülne sor ott az ügyletre, mert nem mindig szeretik egy ügyletben megcsinálni mindkét mozzanatot, akkor várják meg, hogy a földhivatal bejegyezze az örökösök tulajdonjogát és azt követően ajándékozási szerződéssel odaajándékozhatják a lakást és az autót Önöknek. Az ajándékozási illeték lakásnál 9%. Várom szükség szerint jelentkezésüket a 0620-3415708-as mobilszámomon az ajándékozási szerződés részleteinek pontosítása érdekében. Üdv. dr. Bizik Zsófia ügyvéd

    2. Tisztelt Ügyvédnő!Édesapám 9 éve meghalt.Tavaly decemberben meghalt a nagynénje is.Kaptam idézést hagyatéki tárgyalásra,mint örökös,de a nagynéninek van végrendelete,amiben,leírta kik legyenek az örökösök.Kérdésem az lenne,hogy akkor ne is menjek el a tárgyalásra?Én nem szerepelek a végrendeletben.Köszönöm válaszát.

      1. T. Viktória!

        Írásban ezt nyilatkozza le az illetékes közjegyzőnek, a nyilatkozatán legyen 2 tanú is.
        Ebben az esetben nem kell majd elmennie a hagyatéki tárgyalásra.
        Azonban megnyugtató lenne, ha látná a végrendeletet, és meggyőződne arról, hogy az valóban az elhunyttól származik.

        Üdv. dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  3. Tisztelt Ügyvédnő!

    Nagynéném január elején meghalt, aki rám bízta kézzel írott végrendeletét. Ez most nálam van. Még a hagyatéki tárgyalás előtt kell ezt a közjegyző tudomására hoznom, vagy elég, ha a hagyatéki eljárás keretén belül nyújtom át?

    Előre is köszönöm válaszát!!

    1. T. Zsófia!
      Célszerű a másolatot elküldeni a közjegyzőnek még a tárgyalás előtt, az eredeti példányt pedig elvinni a hagyatéki tárgyalásra. Üdv. dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  4. Tisztelt Ügyvédnő!

    Gyermektelen hetvenen felüli házaspár vagyunk és egy unokahúgunkat szeretnénk felkérni, hogy egy időskori gondozási megbízás keretében a szükséges intézkedéseket – amikor azok időszerűek lesznek – lássa el. Lehetséges ezt egy végrendeletbe foglalni, vagy attól függetlenül egy külön szerződésben (megállapodásban) rögzíteni?

    1. T. Levélíró!
      Attól függ, hogy pontosan miről kívánnak rendelkezni. Várom hívásukat a 0620-3415708-as mobilszámomon a részletek megbeszélése érdekében. Üdv. dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  5. Tisztelt Ügyvédnő!

    Szeretném kérni a tanácsát a következő ügyben.
    Édesapánk 2015.-ben elhunyt, elvált, ketten vagyunk gyerekei örökösök.
    A hagyatéki tárgyalás meg volt, jogerőre emelkedett. Hagyatéka 150.000 forint bankszámlán és egy önkéntes magánynyugdíj pénztári megtakarítás.
    Testvére és édesanyja temetési és ápolási hagyatéki hitelezői igény nyújtott be felénk. Ez az összeg megközelíti a bankszámlán és a nyugdíjpénztári megtakarítás összegét. A temetési költséget elismertük és a bankszámlán található összeget átadtuk a hitelezőnek, aki elfogadta.
    Ez az összeg nem fedezi a teljes temetési költséget, ezért fizetési felszólítást küldött. Az ápolási hitelezői igényre nem tettünk nyilatkozatot a hagyatéki eljárás során (esetleg ez gond?), ezért a teljes összeg és annak kamatai megfizetésére bírósághoz fordultak.
    A közjegyző a hagyatéki eljárás során tájékoztatott, hogy az önkéntes magán nyugdíjpénztári megtakarítás nem az örökség része. Ezért azzal az összeggel nem felelünk.
    A kérdésem annyi lenne, ha a helyesen jártunk el és a bankszámlán szereplő összeget átadtuk és elfogadták, akkor van-e még jogos követelésük velünk szemben?
    Előre is köszönöm megtisztelő válaszát.

    1. T. Érdeklődő!
      Csak a hagyaték erejéig felel a tartozásokért. Mással nem. Üdv. dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  6. Tisztelt Ügyvédnő!
    Nagynéném végrendeletében unokaöcsémet és engem jelölt meg örökösként.Temetéséről ketten gondoskodtunk.1 ingatlan maradt utána,aminek eladásábólaz egyik örökösnek tartozásaként bizonyos összeget meg kell adni.Erről írás nem született,de mi elismerjük.Beleköthet-e ebbe a közjegyző esetleg a többi örökös.Ugyanis nagynénémnek családja nem volt,testvérei is elhunytak,így az ők gyermekei is meg vannak idézve a tárgyalásra.
    Köszönöm szépen megtisztelő válaszát.
    Ilona

    1. T. B. Tiborné!
      A kérdést nem igazán értem, hisz azt írta, Önök ketten a végrendeleti örökösök. Akkor milyen már örökösök vitatnák az önök által elismert követelést?
      Üdv. dr. B.Zs.ü.

  7. Tisztelt Ügyvédnő!
    Anyai nagymamán ez év januárjában hunyt el (Édesanyám sajnos már 18 éve). A haláláról egy távoli rokontól értesültem, aki közölte velem, hogy egy hónapja ők gondozták a mamát, úgyhogy már elintézték a temetését is, viszont a bérelt ingatlant én ürítsem ki (tele volt szeméttel) mivel ez a hagyatékom. Nem tudtam mit tenni, azonnal kiüríttettem, mivel ha nem teszem februárra is ki kellett volna fizetni a bérleti díjat. Felkerestem a temetkezési vállalkozót, hogy legalább a halotti anyakönyvi kivonat másolatát elkérjem, mint örökös, de sajnos nem kaptam meg, arra hivatkozással, hogy a megrendelő megtiltotta. Érdekes volt, hogy a lakásban, se egy iratot, se egy fotót semmit nem találtam ami esetleg számomra fontos lett volna, pedig nagyanyám mindent őrzött, még azt is amit nem kellett volna. Igazi gyűjtő volt. Anyakönyvi kivonat hiányában még a rendkívüli szabadságot sem tudom igénybe venni. Nem tudom, hogy mit tehetnék. Gondoltam felkeresem a helyi Önkormányzatot és kérek másolatot. Édesanyám összes ékszere nagymamámhoz került 18 éve, de érdekes módon az sem került elő, illetve tudom, hogy kb. 3 millió forintja is volt, de persze az sem. Mit tehetnék? Lehet, hogy esetleg takarékba helyezte a pénzt. Nem tudom, hogy az én dolgom -e ennek utána járni, vagy esetleg a közjegyző megteszi ezt a hagyatéki tárgyalás lefolytatásának időpontjáig? Várom válaszát, előre is köszönettel.

    1. T. Henrietta!
      A közjegyző csak azt pénzintézetet keresi meg hivatalból, amit az örökösök megjelölnek, h. ott van hagyaték. Ő nem kutat.
      Így Önnek célszerű utánanézni, h. hol vannak esetleg számlák.Üdv. dr. B.zs.ü.

  8. Tisztelt Ügyvédnő!
    Ha a közjegyző a hagyatékátadáson nem ismertette az örökösökkel hogy az elhalálozott zálogkötelezettként aláirt egy hitelt,és a hagyatékátadó végzésben sincs benne,és azt az adós nem fizette.Mai napig megháromszorozódott a hitel.Majd később a pénzintézet felszólitásaiból jutott tudomásukra az örökösöknek.Igy lehetőségük sem volt visszautasitani az örökséget!Most az OTP faktoring az örökösökön követek 12.2000.000.forintot,és azt irják,hogy fizetésből bérből,ingó,ingatlan vagyonukkal felelnek.Az egész örökség 5.5millió a három örökösnek,ingatlanban,amit át sem vettek,mert az egyik örökös benne lakik.Akkor most mi a teendő?
    Nagyon köszönöm, a válaszát várva!

    1. T. B. Lajosné!
      Mindenképpen javaslom, hogy egyeztessünk időpontot személyes konzultációra, hogy az ügy mielőbb megnyugtatóan rendeződhessen. Kérem, hívjon a 0620-341-5708-as mobilszámomon. Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

      1. Tisztelt Ügyvédnő!
        Nagyon köszönöm,hogy válaszolt,de a szavaiból azt veszem ki,
        sőt tudom hogy”nehéz ügy”ez amit leirtam.Mikor kipattant az egész voltunk ügyvédnél,de valahogy megrekedt az ügy.
        Most viszont nagyon élessé vált.
        Sajnos én Budapesthez 200 kilométerre lakom,tehát a személyes
        találkozás igen nehéz,több szempontból is.
        Ha tudna olyan megoldást javasolni ,amiben el tudnánk indulni megköszönöm.
        Tisztelettel:BLné

  9. Tisztelt Ügyvédnő!
    Szeretnék felvilágosítást kérni az alábbi ügyben: Édesanyámat, aki Pesten él, rendszeresen támogatom innen Kanadából. Mostanában sokat betegeskedik, és többször célzott rá, hogy a lakását rám hagyja halála esetén. Egyébként egyetlen gyermeke vagyok, egyéb rokona nincs. Nem akarom javasolni neki a végrendelt írását, hogy ne zaklassam ilyenekkel, de tudom, hogy e nélkül hagyatéki eljárással számolhatok. Milyen hosszú egy ilyen procedúra milyen költségekkel jár és szükség van-e a személyes megjelenésemre, ha a hivatal az örökségről dönt?
    Köszönöm előre is a válaszát: Temesi Rita

    1. T. Rita!
      Hagyatéki eljárás mindenképp lesz az illetékes közjegyzőnél. Ha Ön az egyetlen törvényes örökös, akkor az anyukájának szükségtelen végrendeletet írnia. Öröklési Illetéket nem kell fizetnie majd, a közjegyzőnek van eljárási díja, amiről olvashat bővebben a honlapomon. Az eljárás néhány hónapot vesz igénybe, én is tudom Önt képviselni, ha megbíz engem, és akkor nem kell személyesen megjelennie a tárgyaláson. Hívjon akár telefonon a 0620-341-5708-as mobilszámomon a részletek megbeszélése érdekében. Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  10. Tisztelt Ügyvédnő!

    Kérdésem a következő lenne. Édesapám elhunyt,a temetési költséget én, és édesanyám álltuk. Édesanyám nevére került a temetési számla, én pedig a bankom útján tudom igazolni, hogy mennyi pénzt vettem le a számlámról a temetésre. Két féltestvérem semmivel nem volt hajlandó hozzájárulni a temetéshez. A kérdésem az lenne, hogy a közjegyzőnél édesanyám (30 éve élettársak voltak édesapámmal) kérheti -e a két testvértől, hogy a temetési költségből fizessék meg a részüket?

    Válaszát előre is köszönöm!

    Nusi

    1. Igen, hagyatéki hitelezői igényt terjeszthet elő. Üdv. dr. B.Zs.ü.

  11. Tisztelt Ügyvédnő.
    Édesapám 2015 szeptemberében hunyt el és azóta semmilyen megkeresést nem kaptam a közjegyzőtől. Kérdésem ara irányul, hogy van-e eljárási időhöz kötve az értesítésem az örökséggel kapcsolatban? Kell-e nekem bárkit is keresnem ezzel kapcsolatban?
    Előre is köszönöm válaszát.
    Tisztelettel: Reidl János

    1. T. János!
      Kérem, olvassa el a honlapomon lévő cikkemet a hagyatéki eljárs menetéről. A hozzátartozónak kell megindítani azt a jegyzőnél, majd az továbbküldi az iratokat a közjegyzőhöz, aki megidézi Önt a tárgyalásra. nem tudom, hol akadt el a folyamat, ha a jegyzőhöz már beadta a szükséges iratokat, érdemes ott érdeklődni telefonon, hogy továbbították-e már a közjegyzőnek. Üdv. dr. Bizik zsófia ügyvéd

      1. Tisztelt Ügyvédnő!
        Köszönöm gyors válaszát!
        Tisztelettel: Reidl János.

  12. Tisztelt 2015 októberében meghalt az öcsém. A hagyatéki két hét múlva lesz. Öcsém egyedülálló volt, nem volt gyermeke, élettárs, felesége. A ptk. szerinti örökös én lennék. De! előkerült egy végrendelet, melyen egy tanú szerepel. Alakihibás így a végrendelet ? Ha ez a végrendeletet a közjegyző befogadja, akkor én nem öröklök semmi, mivel nem vagyok megnevezve örökösként. Az ingóságok közé tartozik-e egy folyamatban lévő bírósági per, ahol öcsém felperes. Kérhetem-e a felperesi jogutódlást?
    Köszönöm válaszait. Üdv.: Cz.P.

    1. T. Péter!
      Nem biztos, hogy érvénytelen ez a végrendelet, látnom kellene, csak akkor tudom eldönteni, h. alakilag érvényes-e.Igen, bejelentheti a pert a közjegyzőnek, és abba beléphet majd jogutódként, ha Ön lesz az örökös. Addig kell kérni az eljárás felfüggesztését a perben. Személyes konzultáció egyeztetése érdekében kérem hívjon a 0620-341-5708-as tel. számomon. Üdv. dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  13. Tisztelt Ügyvédnő,
    Előfordulhat, hogy egyenesági öröklés esetén az örökhagyó végrendeletben kihagyhatja gyermekét a végrendeletből? Ha igen erről értesülhetek-e? Ha nincs végrendelet, akkor a köteles rész kiadásra kerül? Hogyan tudhatom meg, hogy érintve vagyok ebben a folyamaban? Az illetékes közjegyző adhat- e felvilágosítást? P. Zoltán

    1. T. Zoltán!
      Előfordulhat, erről értesül legkésőbb a hagyatéki tárgyaláson. Kötelesrész illeti meg, kivéve, ha kitagadták Önt. De erre szigorúan meghatározott és korlátozott esetekben van csak lehetőség. Hívjon személyes konzultáció egyeztetése érdekében a 0620-3415708-as mobilszámomon. Üdv. dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  14. Köszönöm a tájékoztatást. A telefonszámot elmentettem. P. Zoltán

  15. A férjem elhunyt végrendelet nélkül. Az egyik fiam minden örökségéről le akar mondani a javamra. A másik fiam a házunk köteles részére igényt tart. Ez esetben majdan a halálom után 50-50 %-ban öröklik az egyik fiam által javamra lemondott részt is?
    Egy autó is volt a férjem nevén, aminek a vásárlásához az egyik fiam hozzájárult több százezer forinttal. Amikor a Polgármesteri Hivatalban felvették a hagyatéki listára, ezt elmondtam, de azt a választ kaptam, hogy ezt a közjegyzőnél kell tisztázni. Az auót én használom, a fiam csak ritkán, ha hazajön. Tehát nem a teljes értéke a hagyaték tárgya /szerintem/. Ez esetben is meg kell fizetni a jelenlegi érték után a közjegyzői díjat?
    Földtulajdon is maradt a férjem után. Erről az örökségről is le szeretnének mondani a fiúk /nem mg.-i irányú a foglalkozásuk/.
    A kérdésem: Amikről lemondanak, az mind ajándékozásnak számít? Mind után ajándékozási illetéket kell fizetnem a közjegyzői illetéken felül?
    Válaszát köszönettel várom.

    1. T. F. Józsefné!
      Személyes konzultáció keretében tudom Önnel részletesen átbeszélni az ügyet, kérem hívjon a 0620-3415708-as számomon az időpont egyeztetése érdekében. Üdv. dr. Bizik Zsófia ügyvéd

      1. Tisztelt Ügyvédnő!
        Szomszéd néni ez év januárban meghalt. Végrendeletben (2009-ben ügyvéd által íródott) rám hagyta a házát és minden ingóságát. Férje 2007-ben meghalt.Gyermekük nem született. Szülei rég meghaltak. A hagyatéki leltár felvételekor világosítottak fel, hogy a néni 2 testvérének a gyerekei jogosultak köteles részre (a 2 testvér sem él már). A nénit teljesen én és a szüleim gondoztuk, ápoltuk. Én temettettem el. Testvérének gyerekeivel a kapcsolatot nem tartotta, férje halála óta (2007)egy rokona sem látogatta. Ebben az esetben is jogos a köteles rész nekik? Én igényt tarthatok e arra, hogy mivel én gondoztam a nénit holott nem lett volna kötelességem (csak úgy gondoltam, hogy ha rám hagyja a házát akkor az én dolgom meggondozni), hogy ők az ápolásért cserébe amit én nyújtottam éveken keresztül ők lemondjanak a köteles részről? Köszönöm válaszát.

        1. T. Rózsa!
          Téves tájékoztatást kapott. Nem illeti meg kötelesrész a testvér leszármazóit, csak az elhunyt leszármazóját, házastársát illetve szülőjét. Mivel ilyenek már nincsenek, így kötelesrész nem illet meg senkit. Üdv. dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  16. Tisztelt Ügyvédnő!
    Azon kérdéssel fordulok önhöz, hogy egy ősszel elfogadott végrendeletet most szeretnénk megtámadni, bíróságon, ugyanis kiderültek olyan dolgok, hogy az örökösök manipulálták a törvényes örökösöket, átverték, becsapták, talán még az okirathamisítás bűncselekmény is megtörtént. Persze ezzel nem vádolunk senkit, amíg meg nem bizonyosodtnk a dologról. Azzal sem vagyunk tisztába, hogy ha az okirathamisítás megtörtént, nekünk kötelességünk-e ezt jelezni a hivatali szervnek, illetve kinek kellene jelezni? Ha kiderül, hogy okirathamisítás van a dologba (nem a végrendeletet hamisították meg), akkor van-e rá lehetőség, hogy mi polgári per nélkül megkapjuk a jogosan járó örökrészünket? A közjegyző ezt új tényként kell kezelje, és újratárgyalni a hagyatékit, vagy akkor is csak a polgári peres út maradt?
    Válaszát előre is köszönöm.

    1. T. István!
      Személyes konzultáció keretében tudom átbeszélni részletesen az ügyét, kérem keressen a 0620-3415708-as mobilszámomon az időpont egyztetése érdekében. Üdv. dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  17. Tisztelt Ügyvédnő!
    Nagybátyám egy éve és egy hónapja meghalt. Édesanyám az érvényes végrendelet szerinti örökös. Az utolsó 5 évben viszont a nagybátyámnak volt egy élettársa, akivel megegyezni nem lehet, mert ő úgy gondolja, hogy minden neki jár. Állítólag mindenféle beadványt írt már, és a hagyatéki tárgyalás még mindig nincs kitűzve.
    Érdeklődnék, hogy meddig lehet húzni-halasztani a hagyatéki eljárás megindítását. Mi az érvényes jog szerinti menetet szeretnénk követni. Egy nagy családi ház kulcsa is a volt élettársnál van, minket be sem enged oda.
    Milyen lehetőségünk van arra, hogy legalább elindítsák végre a hagyatéki tárgyalást, és édesanyám a törvényes örökségéhez jusson?
    Tisztelettel várom válaszát!
    Zsuzsanna

    1. T. Zsuzsanna!
      A közjegyzőnek kell, h. továbbítsa az önkorm. az iratokat. Ez megtörtént már? Érdeklődjenek telefonon, hogy miért késlekedik ezzel a hagyatéki ügyintéző. Ha már a közjegyzőhöz jut az ügy, akkor hamarosan várható a tárgyalás kitűzése.
      Várom hívását 0620-3415708-as mobilszámomon, amennyiben szeretné, hogy a hagyatéki eljárás során segítsem Önöket és lehetőség szerint elkerüljük a hosszas peres eljárásokat.
      Üdv. dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  18. Kedves Zsuzsanna!

    Egy házat vettem aminek 26 tulajdonosa volt, ebből 25-t tudtam kifizetni mert egyikük meghalt Mezőcsáton. Az örökösökkel előszerződést kötöttünk, hogy megveszem a részüket, a hagyatéki tárgyalás még mindig nem volt meg pedig már 7 hónapja meghalt a bácsi. A Földhivatalban pedig azt mondták hogy ha rövidesen nem lesz meg a hagyatéki akkor el kell utasítaniuk a tulajdoni bejegyzésem. Nagyon el vagyok keseredve, mert nem miattam nincsen kifizetve az a 12/360 rész. Mezőcsát ha jól tudom a Tiszaújvárosi közjegyzőhöz tartozik? Már írtam 2 hete e-mailt a tiszaújvárosi közjegyzőnek de még nem válaszolt. Mit tanácsol?

    1. Fel kell venni mihamarabb a kapcsolatot a közjegyzővel. Üdv. dr. B.Zs.ü.

  19. Tisztelt Ügyvédnő
    Szeretném kérdezni, hogy van-e szabályozva, hogy a halálozás után maximum mennyi idővel kell megejteni a hagyatéki tárgyalást.
    Köszönettel
    Zsolt

    1. T. Zsolt!
      Ez így nincsen szabályozva, sok körülménytől függ, h. mennyi időn belül kerül sor a hagyatéki tárgyalásra. Üdv. dr. B.Zs.ü.

  20. Jo napot kivanok ügyvédnő!

    Az lenne a kérdésem hogy édes anyánk 2015.decemberben elhunyt es a hagyatéki tárgyalás most lessz juniusban 3 an vagyunk örökösök de a féltestvérünkröl semmit sem tudunk hogy hol lakik,telefonszám semmit ilyenkor mi a teendö ha esetleg nem jelenik meg ugye mert se mi se a hivatal nem talalja csak interneten keresztul erjuk el de nem valaszol semmire
    Köszönöm a válaszát

    1. T. Mónika!
      Jelentsék be a féltestvér adatait, amit csak tudnak a közjegyzőnek. Lakcímnyilvántartónál kereshető a lakcíme. Szükség esetén ügygondnokot rendel ki részére a közjegyző. Üdv. dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  21. Tisztelt Ügyvédnő!Édesapám ,akivel 30 éve nem tartottam a kapcsolatot,május 07.-én elhunyt.Az önkormányzat talált meg,és 06.10-én eltemettem aput.Most lesz a hagyatéki tárgyalás.Apu hajléktalan volt,nincs semmije,se ingó se ingatlan vagyona.Viszont még 1977-ben az ő apukája után,(papám)valószínű,hogy van egy kis földje.Az illetékes földhivatalnál ezt megtudhatom??Köszönöm válaszát! Adrienne

    1. T. Adrienne!

      Önnek nem adhat információt a földhivatal, de a közjegyzőnek majd igen, ő le tudja majd kérni hivatalból az adatokat. Ezért az önkormányzatnál jelentse be, hogy van valahol egy ingatlan, esetleg település nevet, ha tud és indítsa meg a hagyatéki eljárást. Üdv. dr. B.Zs. ügyv.

  22. Tisztelt Ügyvédnő!
    Édesanyám elhunyt. Második férjétől van egy lánya, akit a volt férje nevelt fel a válásuk után. 30 éve a haláláig nem keresték egymást. Külföldön él.Tudni szeretném hogy anyu után ő is örököl?

    1. Igen, mint a gyermeke ő is ugyanúgy örököl, hacsak nem készített végrendeletet, melyben a kötelesrészre szorította vagy kitagadta a lányát. Üdv. dr. B.Zs.ü.

  23. Tisztelt Ügyvédnő!

    Nagyapám elhunyt. Van egy öccse, egy lánya (édesapám testvére) és én, az unokája.
    Érdeklődnék, hogy illet-e engem az örökség egy része?
    Köszönettel: K.Gábor

    1. T. Gábor!
      Feltételezve, hogy nincs végrendelet, a törvényes öröklés szabályai szerint elsődleges örökösök az elhunyt gyermekei, vagyis a nagypapa lánya és a másik gyermek (apukája) helyett Ön mint leszármazó unoka a többi esetleges unokával (vagyis az Ön testvéreivel) együtt. Vagyis ha a nagypapának 2 gyermeke volt, akkor fele-fele arányban örökölnek. Ha az egyik már meghalt, akkor azt a fele részt annak a leszármazói öröklik. Ha házastárs is lenne, akkor természetesen más a helyzet. Személyes konzultáció szükségessége esetén keressen mobilszámomon. Üdv. dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  24. Kedves Ügyvédnő!
    Idős nagybácsim részére szeretnék információt kérni, mert úgy tűnik, hogy a mai nappal az utcára kerül egy hagyatéki eljárás kapcsán! Bejegyzett élettársi kapcsolatban élt élettársa testvérének a lakásában. Élettársa 5 éve elhunyt, a testvérével azonban szóban megállapodtak, hogy húga halála ellenére bácsikám élete végéig ottmaradhat a lakásban. 12 éve laktak/lakik ott,állandó bejelentett lakcíme is ez az ingatlan, oda lakcímkártyával rendelkezik és fizeti a lakás rezsijét mind a mai napig. Idén áprilisban váratlanul elhunyt a tulajdonos és hirtelen előkerült egy magát örökösnek valló 30 év körüli „úriember”, (aki se nem rokon, se nem hozzátartozó) és azóta folyamatosan zaklatja, fenyegeti a lakásból való kilakoltatással, nyugdíja letiltatásával, a közüzemek kikapcsoltatásával. Örökösi minőségének igazolására eddig semmilyen dokumentumot nem volt hajlandó még olvasásra sem átadni senkinek. Hol végrendeletről, hol eltartási szerződésről beszél. Egy hete a bíróság által megküldött papírokból tudtuk meg, hogy kilakoltatás iránti pert kezdeményezett, amihez mellékelt egy közjegyzőinek látszó fénymásolt végrendeletet, illetve valótlan állításokat tartalmazó levelet (mely szerint bácsikám nem hajlandó kiköltözni, nem fizeti a lakást és a lakáson fennálló hitelt – megjegyzem erről a néhai tulajdonos említést sem tett bácsikámnak, aki furcsállja is, mert több millió forint lekötött betéte volt sógorának). A bíróság azért utasította el a keresetlevelet, mert nem tudta csatolni a hagyatéki végzést, illetve nem fizette meg az eljárási illetéket. Bácsikám járt a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező közjegyzőnél, aki „érdektelensége” okán elzavarta segítségnyújtás nélkül!!! Csupán azt szerette volna megtudni, hogy mi történhet vele a tulajdonos halála után, kell e költöznie, mikor kell, kinek kell a lakáskulcsait esetleg átadnia,kinek a nevére kell a közüzemi szolgáltatásokat átíratni, vagyis egyáltalán, hogy lezárult-e a hagyatéki eljárás. Tegnap este azonban felhívta az „úriember”, hogy a mai nap folyamán a jegyző kiállít részére valamilyen igazolást és azzal fog odamenni hozzá és feltöreti a lakást,a holmijait pedig kidobja az utcára. A novemberben beszerzett hiteles tulajdoni lap szerint még nincs új tulajdonosa a lakásnak. Legyen kedves felvilágosítást adni, hogy milyen lehetőségei vannak egy idős, beteg, depressziós 72 éves 40 kg-os bácsinak, akit a közjegyző érdektelennek nevez, pedig a lakhatásáról, a hátralévő életéről van szó!!!!! Hogy lehet az, hogy a közjegyző nem vizsgálja, hogy az „úriember” a hagyatéki eljárás lezárulta előtt már bérbe adta az elhunyt garázsait, a gépkocsiját eladta és a néhai ingóságait egy olyan lakásból vitte el (a tulajdonos tudta, beleegyezése, valamint jelenléte nélkül), amely nem képezné az ő örökségét (lévén hogy az elhunyt az édesanyjával élt egy emelettel feljebb mint a bácsikám, s a haláleset után azonnal kórházba vitették az „Önzetlen” szomszédai). Sajnos a 90 éves vak anyuka – csak egy hónappal ugyan – de túl élte a fiát. Ő lett volna az örököse (vagy vérszerinti lánya, akit bácsikám bejelentett ugyan a közjegyzőnél, de még válaszra sem méltatták). Azonban májusban a néni is meghalt, az ő vagyonát pedig (az „úriemberrel” a hagyatéki eljárás kezdetéig jó barátságot ápoló) szomszédok kaparintották meg. Kétségeink vannak mindkét „végrendelet” valódiságát tekintve: a bíróság által megküldött „közjegyzői okiraton” szereplő lakcíme a bácsinak az irat „készítésének” idején már nem volt valós, hiszen azt a lakást sok évvel azelőtt eladta; Édesanyja végrendeletét nem láttuk, vélhetően az utolsó napjaiban készülhetett, de vakon és már nem tiszta tudattal hogy végrendelkezhetett és írhatott alá egyedül. /Rengeteg olyan iratot találtunk már ahol a nénikézírása – pontosabban a vezérelt keze általi aláírás – hol felfelé, hol lefelé megy, attól függően melyik oldalról foghatták a kezét. / Bácsikám nem szeretne az örökségért harcba szállni, mindösszesen csak azt szeretné/szeretnénk tudni, hogy 72 éves korára valóban hajléktalanszállóra kell e költöznie, vagy vannak jogai, lehetőségei az „úriemberrel” vagy a tényleges örökössel szemben. A magam nevében pedig azt szeretném megkérdezni, hogy az érintett közjegyzővel szemben hol lehet panasszal élni, mert véleményem szerint vérlázító ahogy szemet hunytak dolgok felett, hogy kényelmességük okán semmilyen módon (sem postai úton, sem személyesen) válaszra sem méltatnak egy idős embert, aki egy olyan lakásban él, mely állítólagosan hagyaték tárgyát képezi! A közjegyzőnek a jogot, a törvényességet nem kell képviselnie?!
    Bízva mielőbbi válaszában, köszönettel:
    F. Emőke

    1. Tisztelt Asszonyom !

      Az ügy hosszára és bonyolultságára valamint
      a nem kielégítő információkra tekintettel csak az
      alábbi részleges tájékoztató választ tudom adni:

      -Örökséget csak jogerős hagyatékátadó végzés birtokában
      lehet átvenni.( közjegyző állítja ki)
      -2016. dec 1.-től 2017. május 5-ig kilakoltatási moratórium van,
      azonban, hogy ez a konkrét esetet hogyan érinti nem lehet ennyi
      információból eldönteni. (mindenesetre érdemes erre hivatkozni, hogy leszereljék
      a követelődzőt)
      – javaslom, hogy szükség esetén ingyenes jogi tanácsadásért forduljon a lakhely szerinti kormányhivatal jogi segítségnyújtó szolgálatához.
      -A közjegyző elleni panasz miatt a Közjegyzői Kamarához lehet fordulni.(bár sajnos a közjegyzők
      nem adnak ingyenes jogi tanácsot)

      Üdvözlettel: dr. Bízik Zsófia ügyvéd

  25. Tisztelt Ügyvédnő!

    Édesapánk az idén nyáron elhunyt Zalaegerszegen, de két örököse Bicskén lakik, ahol az örökség is található.Nincs kitűzve még a hagyatéki tárgyalás ideje(leltár volt már).Szeretnénk megtudni, mint örökösök, hogy honnan tudjuk meg ki fogja intézni majd,és van e mód arra,hogy a tárgyalás helyszínét átkérjük Bicskére, és mi ennek az eljárásnak a módja?
    Tisztelettel várom a válaszát!
    Szabóné Ildikó

    1. Kedves Ildikó !

      Köszönöm levelét. A zalaegerszegen működő közjegyzők között lesz az, aki eljár az ügyben. A polgármesteri hivatalban érdeklődjenek.
      A tárgyalást tudomásom szerint nem lehet átkérni, de ebben
      a közjegyző tudja megadni a teljesen pontos választ.

      Üdvözlettel: dr. Bízik Zsófia ügyvéd

  26. Tisztelt Ügyvédnő!

    Segítségét kérem az alábbi öröklési ügyben.
    Testvérem elhunyt. Nincs felesége, nem voltak gyermekei, szüleink nem élnek, nem volt végrendelet. A hét testvére közül hárman élünk még, a többiek évekkel előbb meghaltak. Kérdésem ara irányul, hogy csak az élő testvérek örökölnek utána vagy a már elhunyt testvéreim gyermekei is örökölnek és ha igen milyen részben.
    Várom megtisztelő válaszát.
    Tisztelettel: Faragó Mária

    1. Kedves Mária !

      Köszönöm levelét. Az öröklés rendje a következő: mivel nincs leszármazó, a szülők örökölnének, de mivel ők kiesnek a gyermekeik lesznek az örökösök. Ha a 7 testvér közül valaki már elhunyt akkor a leszármazói lépnek a helyére.
      Tehát kiindulásként a hagyaték 7 részre oszlik. Ha valamelyik testvér leszármazó nélkül hunyt el az kiesik. Így az élő testvérek és az elhunytak leszármazói lesznek az örökösök. Természetesen a testvér leszármazói csak a testvérrészen osztoznak.

      Üdvözlettel: dr. Bízik Zsófia ügyvéd

      1. Tisztelt Ügyvédnő.

        Köszönöm válaszát.
        Kívánok Önnek sikerekben gazdag, békés, boldog új esztendőt.
        Tisztelettel: Mária

  27. Tisztelt Ügyvédnő! Felnőtt gyerekemet a hirtelen elhunyt nagynéni korábban kedvezményezettnek jelölte meg a bankban lekötött pénzéhez, ami pár mill. lehet. Ezt a pénzt kiveheti-e a bankból, illetve a hagyatéki leltárban szerepeltetni kell-e (ő a törvényes örökös), és egyébként közjegyzői díj-, illetve illetékköteles-e a pénz. Köszönöm szépen a válaszát.
    B.Julianna

    1. Kedves Julianna !

      Köszönöm levelét. Ha halál esetére szóló rendelkezés van a számlán fia javára, akkor a pénzt felveheti és az nem képzi a hagyaték részét, de személyi jövedelem adó köteles. Ha csak rendelkezik a számla felett, akkor a számlán lévő pénz is a hagyaték része. Az örökösödési illeték általános mértéke 18 %. A hagyatéki eljárás közjegyzői díj köteles.

      Üdvözlettel: dr. Bízik Zsófia ügyvéd

  28. Tisztelt Ügyvédnő!

    Ha az örökhagyó halál esetére szóló ajándékozással „hagy” egy ingatlant az örökösre, akkor annak az értéke nem számít a hagyatéki eljárás során a közjegyzői díj alapjába?

    Köszönettel,
    Péter

    1. T. Péter!

      Kérem, szíveskedjen ez ügyben a közjegyzőnél tájékozódni. Üdv. dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  29. Tisztelt ügyvéd nő!
    Édesanyam vegrendeleteben a hugomat nevezte meg orokosnek es azt is bele irta, hogy engem kifizetett a koteles reszt illetoen, ami nem valosult meg, tole soha nem kaptam meg ajandekot sem. Mi a teendo, tehetek-e valamit, meg kaphatom-e a koteles reszt?

    1. T. Károly! Csak peres eljárás útján követelheti. T. dr. B.Zs.ü.

  30. Tisztelt ügyvédnő!

    Szeretném azzal kezdeni számomra elég bonyolultnak tűnik az esetem melyben szeretném a segítségét kérni (tanácsát)!Sógornőmnek és férjének 2015.06.10-én
    kölcsön adtunk 1350000 azaz Egymillióháromszázötvenezer forintot!
    2016.04.18-án sógornőm meghalt, 2016.05.01-én férje is meghalt.Hozzá kell tennem, hogy 37 éven keresztül nagyon jó volt viszonyunk, sógornőm tanárnő volt férje katona tiszt, anyagilag is elég jól álltak, meg sem fordult a fejünkbe, hogy nem kapjuk vissza pénzünket! Bocsánat a hosszú előzményekért,de most jön a lényeg!! Év végére 2016.11.07-én Füzesabonyban a hagyatéki tárgyalás, melyen csak én és feleségem jelentünk meg! (Természetesen előtte minden papírt be nyújtottunk a közjegyzőnek)!A közjegyző azt mondta nekünk,még egy tárgyalást idő pontot kitűz a feleknek (örökösöknek), nekünk viszont már nem kell meg jeleni! Több mint 90 nap eltelt azt szeretném öntől meg kérdezni meddig várjak vagy valamilyen módon tovább léphetek e!! Ha bármiben tetszene tudni segíteni nagyon szívesen venném és, ha kell személyesen vagy e-mailba elküldeném a részleteket vagy telefonon is?
    Tisztelettel: Mészáros Pál 2017.02.12

    1. Tisztelt Mészáros Úr!
      A hagyatéki hitelezői igényét tehát a közjegyző befogadta. Javaslom, hogy érdeklődjenek a közjegyzőnél,
      hogy megtörtént-e már az újabb tárgyalás, az igényt vitatták-e az örökösök, jogerős hagyatékátadó végzés elkészült-e már.
      A 0620-341-5708-as telefonszámon elérhet konzultáció egyeztetése érdekében.
      Tisztelettel: Dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  31. Volna egy kerdesem. Apukam tobb mint tiz evig elt az elettarsaval az oregek otthonaban, sajnalatosan meghalt az elettarsa. Most lesz a hagyateki targyalasa februarban. Apukam unokatestvere irt nekunk /mi vagyunk a gyermekei apukanknak/, hogy ennek az unakatestvernek kellene egy meghatalmazas tolunk, hogy elkiserje apukankat, /egeszsegi okokra hivatkozva: szedules, remeges, felelem/ a hagyateki targyalasra, mint kisero, mert mi nem elunk a kozelben. Mi igazan nem ertjuk, hogy miert kell meghatalmazas tolunk ennek az unakatestvernek ahhoz, hogy kiseroje legyen apukanknak a hagyateki targyalason. Nem tudunk arrol, hogy apukank gyamsag ala lenne helyezve. Kerem valaszoljon, hogy van-e olyan jogi ok ami miatt nekunk meghatalmazast kellene adni az unokatestvernek ahhoz, hogy kisero legyen, es ha nem tolunk akkor kitol kellene ez a meghatalmazas es mi az oka. Nem szeretnenk, hogy a nevunkben barki is eljarjon vagy apukank helyett mas hozza meg a donteseit. Szerintunk kisero barki lehet akit apukank megker az egeszsegi okaira hivatkozva. Koszonom szepen valaszat.

    1. Tisztelt Brigitte!

      A hagyatéki eljárásról szóló 2010. évi XXXVIII. törvény értelmében nem szükséges meghatalmazás ahhoz, hogy édesapját egészségi állapota miatt elkísérjék a hagyatéki tárgyalásra.

      Amennyiben az érdekelt nem tud megjelenni a tárgyaláson személyesen, akkor képviseltetheti magát ügyvéddel, vagy az örököstársával, illetve hozzátartozójával: házastárs, egyenes ági rokona (pl. gyermek), gyermeke házastársa, örökbefogadott gyermeke, örökbefogadó-, mostoha,- nevelőszülő, örökbefogadott-, mostoha,- nevelt gyermek, testvér, jegyes, élettárs, házastárs egyenes ágbeli rokona és testvére, testvér házastársa.

      Fentiek szerint az unokatestvér nem tartozik bele a fenti kategóriák egyikébe sem, tehát nem adható neki meghatalmazás.

      Amennyiben úgy ítélik meg, hogy édesapjának jogi képviseletre lenne szüksége a hagyatéki eljárás során, kérem, hívjon a 0620-341-5708-as telefonszámon.
      Tisztelettel: Dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  32. Tisztelt Ügyvédnő!
    Nagymamám meghalt, több örökös is van utána. A hagyatéki eljárást követően a közjegyzőtől kapott édesanyám egy levelet, amiben az áll, hogy „a közjegyzői díj egyetemlegesen kerül kiszabásra. (Ezt követően egymás között örökrészeik arányában maguk kötelesek rendezni.)” Ez azt jelenti, hogy édesanyám fizesse meg mindenki helyett a díjat és aztán rendezze a többi örökössel ahogy akarja? Jogosan követeli a teljes díjat a közjegyző édesanyámtól? Külföldön élő örökösök is vannak, akikről nem sokat tudunk.
    Válaszát előre is köszönöm.

    1. Tisztelt Klaudia!

      A hagyatéki eljárás díját az örökös viseli. Ha több örökös van, úgy ez a kötelezettség őket egyetemlegesen terheli. Ez azt jelenti, hogy bármelyiküktől követelhető az egész költség, és ezt követően az örökösök egymás között kötelesek ezzel elszámolni. A hagyatéki eljárás díját általában készpénzben kell vinnie az örökösöknek nyomban a hagyatéki tárgyalásra.
      Amennyiben úgy ítélik meg, hogy édesanyjának jogi képviseletre lenne szüksége a hagyatéki eljárás során, kérem, hívjon a 0620-341-5708-as telefonszámon.
      Tisztelettel: Dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  33. Tisztelt Ügyvédnő!
    Edesanyàm meghalt. A bàtyam és én vagyok a törvényes örökös.
    Lehetségese az, hogy az édesanyàm a szülöihàzat csak bàtyàmra hagytta? Vagyis én nem örököltem utàna.Valamint a Bàtyàm az OTP szàmlàt a targyalàs elött kiürithete-e?

    Válaszát előre is köszönöm.
    Pàl Zoltàn

    1. T. Zoltán!

      A törvényes öröklés rendje szerint egyenlő arányban örökölnek, de ha készült végrendelet, esetleg öröklési szerződés, stb. akkor elképzelhető, hogy Ön nem örököl vagy csak a kötelesrészt örökli. A hagyatékba a halál napján fennálló banki egyenleg tartozik. Kérem részletes tájékoztatásért hívjon személyes konzultáció egyeztetése érdekében mobilszámomon (20-3415708).

      Tiszteletel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

    2. Tisztelt Pál Úr!
      Ahhoz, hogy pontosan meg tudjam válaszolni a kérdéseit, fontos lenne megismernem az ügy részleteit, pl.: mikor halt meg az édesanyja, hagyott-e hátra végrendeletet, a végrendelet megfelelt-e a jogszabályban előírt alaki feltételeknek, stb. Amennyiben édesanyja végrendelkezett, abban az esetben Önt a köteles rész megilleti (hacsak nem történt kitagadás), amelyre vonatkozó igényét öt évig érvényesítheti. Kötelesrész címén a kötelesrészre jogosultat annak harmada illeti meg, ami neki – a kötelesrész alapja szerint számítva – mint törvényes örökösnek, végrendelet hiányában jutna.
      Azt, hogy az édesanyja rendelkezett egy OTP számlával, a hagyatéki eljárás során jelezni kell, azt a hagyatéki leltárba fel kell tüntetni, tehát az elhalálozáskor levő pénzösszeget a hagyaték tiszta értékébe bele kell számolni.
      Javaslom, hogy keressen meg személyes konzultáció időpontjának egyeztetése érdekében a 0620-341-5708-as telefonszámon.
      Tisztelettel: Dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  34. Tisztelt ügyvédnő!

    Feleségem édesanyja elhunyt és hagyatékot nem hagyott. Vannak viszont számlák, melyeket szeretnének behajtani (lakbér, villany, gáz stb). Ezeket meg kell fizetnünk? Ha nem, hogyan zárhatjuk le őket? Kell valamivel igazolnom feléjük, hogy nincs jagyaték?
    Válaszát előre is köszönöm

    1. Tisztelt Hölgyem/Uram!
      Az örökös a hagyatéki tartozásokért a hagyaték tárgyaival és azok hasznaival felel a hitelezőknek. Ha a követelés érvényesítésekor a hagyaték tárgyai vagy hasznai nincsenek az örökös birtokában, az örökös öröksége erejéig egyéb vagyonával is felel. Ez utóbbi arra az esetre vonatkozik, az örökös elidegeníti a hagyatéki tárgyakat pl. direkt eladja, mert a hitelezőket nem akarja kielégíteni.
      Ha a hagyaték nem fedezi a tartozásokat, és az örökös nem idegenítette el a hagyatéki tárgyakat, hasznokat, akkor az örökös nem felel a tartozásokért. A hagyatéki eljárás során eljáró közjegyző által kiállított hagyatékátadó végzéssel igazolhatja, hogy nincs hagyaték.
      Tisztelettel: Dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  35. Tisztelt Ügyvédnő!
    Édesapám elhunyt, a hagyatéki tárgyaláshoz a nevén szereplő értékpapírokra vonatkozó iratokat becsatoltuk. Megszületett a jogerős hagyatéki végzés és azt követően derült ki, hogy édesanyám nevén szereplő értékpapíroknál a bank állítása szerint édesapám, mint társtulajdonos szerepelt. Erről azonban semilyen dokumentum nem áll rendelkezésünkre. Ezért a bank csak póthagyatéki végzés után enged hozzáférést édesanyámnak. Azt szeretném megtudni, hogy ezt a tényt (ha az) a hagyatéki eljárás során banki információs rendszerből nem kell-e kötelezően lekérnie az eljárást lefolytatónak?
    Válaszát előre is köszönöm.

    1. T. Gábor!
      A közjegyző a bank által közölt adatok alapján hozza meg a hagyatékátadó végzését. Üdv. dr. B.Zs.ügyv.

  36. Tisztelt Ügyvédnő!

    A fenti leírásban szerepel a következő rész:
    „A hagyatéki eljárás menete során a következő lépés, hogy a közjegyző kitűzi a hagyatéki tárgyalást úgy, hogy a tárgyalás időpontja a hagyatéki leltárnak a közjegyzőhöz érkezését követően legkésőbb 2 hónapon belüli időpontra essen.”
    Ez azt jelenti, hogy ha az illetékes közjegyző december 15-én megkapta az Önkormányzattól a hagyatéki leltárt, akkor legkésőbb a következő év február 15-ig meg kell történnie a hagyatéki tárgyalásnak?

    Válaszát előre is köszönöm,
    Győri Zsolt

    1. T. Zsolt!
      Elvileg igen, de lehet, hogy a közjegyző még kiküld megkeresést pl. banknak, stb, akkor a válasz megérkezéséig nem tudja kitűzni a tárgyalást, így csúszhat a tárgyalási időpont.
      B.Zs.

      1. Kedves Ügyvédnő!

        Köszönöm szépen a válaszát.
        Mi elvileg minden banki és egyéb információt megküldtünk az Önkormányzatnak a hagyatéki leltárhoz, ugyanis nem sokkal édesapám halála előtt jártuk végig az összes olyan bankot, ahol adóssága volt. A nevén lévő két ingatlan is ismert volt számunkra.
        Van egyébként a bankoknak válaszadási határidejük az ilyen esetekben (pl. 30 nap)?
        Alapvetően nem érdekelne, hogy 3, vagy 8 hónap múlva lesz a tárgyalás, de egy OTP Faktoringos hitel havi 30ezer Ft-os kamattal ketyeg, mivel náluk nem tudtuk felfüggeszteni a kamatfelszámítást (amit pl. a BB-nél megtettek). Így tehát minél tovább késlekedik a közjegyző, nekem annál magasabb tartozást kell visszafizetnem, amennyiben elfogadom az örökséget (ami vélhetően meg fog történni).
        Ilyen esetben sem kérhetjük, hogy másik közjegyzőt jelöljenek ki?

        Köszönettel:
        Győri Zsolt

  37. Édesapám meghalt, édesanyám azóta velem él.Szüleimet az elmúlt 7 évben is én gondoztam,főztem,mostam,takaritottam,minden másnap bevásároltam,hétévégén velük voltam,stb.Bátyám,testvérem egy évvel ezelőtt meghalt,agydaganata volt,többször műtötték, szüleim ellátásában nem segitett.Kérdésem, édesapám halála után nyujthatok be a hagyaték terhére követelést az elmúlt hét évi gondozásért, meghalt bátyám gyermeke, mint örökös terhére, és ha igen mi módón?

    1. Tisztelt Judit!
      A hatályos Polgári Törvénykönyv alapján a testvéreket egyenlő mértékben terheli a szülőkkel szemben fennálló tartási kötelezettség. Igényét a közjegyző előtti hagyatéki eljárásban bejelentheti és megegyezés hiányában per útján érvényesítheti.Természetesen számlákkal, egyéb módon igazolni szükséges a kiadásokat.
      Vállalom a hagyatéki eljárásban a jogi képviseletet. Amennyiben úgy ítéli meg, hogy ügyvédre lenne szüksége az eljárás során, kérem hívjon a 0620-341-5708-as telefonszámon.
      Tisztelettel: Dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  38. TISZTELT ÜGYVÉDNŐ A bankok halálozási szerződést kötnek az ügyfelekkel, az esetleges hagyatéki eljárás elkerülési, ill. megkönnyítése érdekében. A volt férjem engem, jelölt meg mivel jobban bízik bennem , mint vérszerinti gyermekeinkben. Kérdésem, megtámadhatják-e a szerződést. Válaszát előre is köszönöm. K.I

    1. T. Éva!

      Természetesen minden megtámadható bíróság előtt. De ha az elhalálozási rendelkezést szabályszerűen kötötte a volt férje, az irat formai és tartalmi szempontból is megfelelő, akkor nem lesz sok esélyük. Ehhez természetesen látnom kellene az iratot, hogy megállapíthassam, minden megfelelő-e benne.
      Személyes konzultáció érdekében kereshet a 0620-3415708-as mobilszámomon.

      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  39. Tisztelt Ügyvédnő !

    Az én esetem egyszerű de mégis úgy tűnik hosszadalmasnak ígérkezik.
    Ez év januárjában Édesanyám elhunyt Budapesten.
    Egyedüli gyermek vagyok, egyedüli örökös.
    Egy lakásról és egy kisebb összegű betétkönyvről van szó. A lakás fele Édesapám után már 31 éve hogy a nevemen van, tehát ílyformán közös tulajdon.
    Hagyatéki leltár felvétele megtörtént, itt vidéken, ( én 16 éve élek vidéken) és annak rendje és módja szerint fel lett küldve a Pesti önkormányzathoz, amit április 7.-én át is vettek.
    2 nappal ezelőtt megpróbáltam érdeklődni az önkormányzatnál.
    Válasz:
    még el sem lett küldve a közjegyzőnek, még fel kell értékelni az ingatlant, és különben is 5-6 hónap, és a közeljövőben ne is számitsak semmire, és jó ha az idén meglesz a hagyatéki tárgyalás.

    Ez úgy gondolom elég durva.
    Nem tudom mihez képest 5-6 hónap.
    Olvastam, hallottam én már sokmindent 1 hónaptól egy évig.
    Mondtam a hölgynek hogy nekem ott rezsit kéne fizetnem,és ez az itteni munkabéremből ( Jászság) nemigazán megoldható.

    1. kérdésem, : mit tanácsol, mikor és hol érdeklődjek hogy érdemleges normális választ kapjak.
    2. kérdésem, : hallottam hogy van arra lehetőség hogy a betétkönyvet még a hagyatéki tárgyalás előtt elérhetővé teszi a közjegyző ( miután az ő díja is abból lenne fizetve )
    Ha már a közjegyzőnél lesznek a papirok meg tudom e ezt beszélni vele.
    ( Úgy tudom 30 napon belül ott kellett volna legyen )
    3. kérdésem,: egyszerű ügyem vajon meddig húzodhat el?

    Köszönettel és Tisztelettel Stoklászné Magdi

    1. T. Magdi!

      Mint írta, ápr. 7-én kapta meg a Bp-i illetékes önkormányzat az ügyet, tehát január óta nem ő miattuk húzódik az ügy. Saját tapasztalatom szerint legkésőbb kb. 2 hónap alatt el szokott készülni az adó- és értékbizonyítvány. Ezt követően lehet csak továbbküldeni az ügyet az illetékes közjegyzőnek.
      Javaslom, hogy telefonon érdeklődjék majd kb. 1 hónap múlva az önkormányzatnál, hogy elkészült-e már az értékbecslésük (adó- és értékbizonyítvány).

      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  40. Tisztelt Ügyvédnő !

    De bizony sajnos őmiattuk, és így érzem.
    Anyu elhunyt jan.26.-án. A temetkezési váll. 30.-án inditotta az ilyenkor szükséges ügyintézést, ( kórház, hamvasztás, önkormányzat, stb ). A halotti anyakönyvi kivonatot március közepén kaptam kézhez, addig ugye nem sok mindent tudtam intézni.
    Március végén érkezett az itteni önkormányzathoz a megkeresés a hagyatéki leltárt illetőleg, amit a kolleganő pár nap alatt meg is csinált, visszaküldte és április 7.-én át is vették.
    Igazából a problémám az, hogy a hagyatéki tárgyalás nem lenne sürgős, de a betétkönyvre minél előbb szükségem lenne.
    Úgy értesültem ezt meg lehet beszélni a közjegyzővel.

    Az itteni munkabérünk sajnos a megélhetésre is kevés, képtelen vagyok fedezni az odautazás ktg-eit, és az ottani rezsit.

    Köszönöm szépen szíves válaszát.
    Maradok tisztelettel: Stoklászné Magdi

  41. Tisztelt Ügyvédnő!
    Édesanyám 2017. májusában elhalálozott. A szülői ház felét édesapám halála után testvéremmel egyenlő arányban örököltük. 2015 januárjában édesanyámnál többszörös áttétes daganatos betegséget állapítottak meg. Én vittem Budapestre orvoshoz kezelésekre, testvérem négy alkalommal kísért el, 4 hónapig amíg súlyosabb volt az állapota Ő ápolta, mivel együtt laktak, de hetente 2-3 alkalommal én is mentem segíteni, fürdetni stb. 2015 decemberében édesanyám és a testvérem között olyan mértékű vita alakult ki, hogy napokig élt Édesanyám rettegésben, éjjel betámasztotta az ajtót és nem mert aludni,a testvérem fenyegette, állandóan vitákat generált, ordított stb. de Édesanyám nem volt hajlandó a házból hozzám költözni, mert attól félt többet nem engedi be a testvérem, aki pár nap múlva elköltözött a barátnőjéhez. Szomszédok és több tanú előtt ( akik tanúskodni is hajlandók) elátkozta, lekurvázta és mindennek elhordta Édesanyámat. 2 alkalommal jött vissza a dolgaiért nekem is beszélt mindent amit ellehet képzelni. Édesanyám már akkor kért, írassunk végrendeletet, mert nem szeretné ha az anyai részből a testvérem bármit is örököljön, de én ezt mindig halogattam. Ezt az akaratát mindenkinek elmondta, szomszédoknak, rokonoknak stb. ( Kb. 20 személy van, aki hajlandó ezt tanúsítani.) Ettől fogva én viseltem gondját Édesanyámnak, hetente 3-4 alkalommal mentem ( 28 km-re laktunk egymástól ) bevásárolni, takarítani, a lelkét ápolni és továbbra is én vittem orvoshoz, de az állapota súlyosbodott, kemoterápiára volt szükség. A kezelés után 2-3 napra odaköltöztem,addig amíg már nem voltak rosszullétei. 2016. novemberében az állapota olyan mértékben romlott, hogy már nem volt képes ellátni magát, így a városunkba lévő bútorozott de általunk nem lakott lakásunkba költöztettem. Naponta 3-4 alkalommal Vele voltam, amikor nem tudtam ott lenni más elfoglaltságom miatt, vagy éjszaka, akkor térítés ellenében a szomszéd volt aki felügyelte, megetette stb. A nyugdíja a gyógyszerekre a lakásának a rezsijére volt szinte elég, minden költséget én fizettem. Édesanyám akkor is mondta, hogy írassuk meg a papírt, de én még halogattam a dolgot, számomra ez olyan volt, mintha halni készülne, de az állapota stabil volt, semmi jel nem volt, hogy hamarosan bekövetkezik a halála. Közben a testvérem nyilvánosan közösségi oldalon és minden elképzelhető helyen ( orvosnál, ismerősöknél, a faluban ahol lakott, rokonokat zaklatott Édesanyám testvérével verekedésbe is keveredett ) indított ellenünk rágalom hadjáratot. Anyai féltestvérének nevezett engem, mert szerinte anyám kurva volt és nyilvánosan a közösségi oldalon megnevezett egy férfit aki szerinte az apám, Édesanyámat gonosznak írta, engem a családomat sem kímélte. Ezek a bejegyzések képernyőfotóval rögzítve vannak. Édesanyámat elköltözésétől 2015. decemberétől nem látogatta kb. 3 alkalommal hívta telefonon, a faluban ahol lakott azt híresztelte hogy már nincs sok hátra az öregasszonynak és akkor ő fog örökölni utána. ( szintén több tanú tudja bizonyítani) Édesanyám halála után a család, ismerősök biztatása és a lelkiismeretem miatt ( nem teljesítettem a kérését, habár mindig kérte hogy írjunk papírt, hogy a testvérem ne kapjon az anyai örökségből) arra az elhatározásra jutottam, hogy bírósági úton megtámadom a hagyatékot. Mivel végrendelet írásban nem készült, de mindenki akivel Édesanyám kapcsolatban volt tudta és helyeselte hogy az a szándéka, hogy a testvéremet kizárja az örökségből. Kérdésem, hogy ez megfelel-e a szóbeli végrendeletnek? 2016 novemberétől ami költségem felmerült számlák, vásárlások, utazások stb. mindenről megvan az elszámolásom, ami több százezer ft. Szándékom, hogy a hagyatéki tárgyaláson ( még nem volt meg) megállapodást ajánlok, kifizetem az apai 1/4 részt, az anyai 1/4 rész köteles részét, ha elfogadja. Ha nem fogadja el, akkor bírósághoz fordulok kérem a tanúk meghallgatását, szeretném elérni, hogy ne jusson a teljes anyai részhez, kérem a költségeim és az ápolásra fordított idő és az összes felmerült költségem megállapítását és az örökségéből való megtérítését. Ha a perelt összeget megítélik számomra azt Édesanyám unokái ( gyermekeim és a testvérem lánya között akivel a testvéremnek nincs kapcsolatban, Vele is hasonlóképpen viselkedett mint Édesanyámmal. ) között fogom szétosztani. Nem a pénzre van szükségem, de ezzel fogom Édesanyám akaratát teljesíteni. Kérem adjon tanácsot, milyen esélyem van a bírósági eljárásban.
    Köszönettel várom válaszát.

    1. Tisztelt Hölgyem!
      A szóbeli végrendeletnek is komoly feltételei vannak. A hatályos Polgári Törvénykönyv szerint szóbeli végrendeletet az tehet, aki életét fenyegető olyan rendkívüli helyzetben van, amely írásbeli végrendelet tételét nem teszi lehetővé. A szóbeli végrendelet akkor érvényes, ha a végrendelkező két tanú együttes jelenlétében a tanúk által értett nyelven végakaratát egész terjedelmében szóban – vagy jelnyelvet használó végrendelkező esetén jelnyelven – előadja, és egyidejűleg kijelenti, hogy szóbeli nyilatkozata az ő végrendelete. Elképzelhető azonban, hogy ebben az esetben lenne más lehetőség is arra, hogy kizárólag Ön örököljön édesanyja után (pl. bátyja érdemtelensége).
      Az ügy bonyolultságára való tekintettel javaslom megfontolni a jogi képviselet szükségességét.
      Tisztelettel: Dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  42. Tisztelt Ügyvédnő!
    Örökléssel kapcsolatban szeretnék kérdezni.
    Apósom 2014-ben örökölt az egyik testvérének fia után. Nem egyedül ő örökölt, hanem az elhunyt unokatestvérei is, és egyenlő arányban kapták az örökséget /egyik testvérének két gyermeke kapott egy részt, a többiek egyke lévén,egyedül kapták a rájuk eső összeget/.
    Apósom halála után, 2017-ben meghalt az egyik volt örökös unokatestvér, aki után – mivel se élő szülő, se házastárs, se gyerek nincs- szintén unokatestvérek örökölnek. Az egyik unokatestvér a férjem lenne, de mivel sajnos már ő is meghalt,a fiam örököl. Apósomnak másik fia sem él már, ott két gyermek van. A kérdésem ezzel kapcsolatos: a hagyatéki tárgyaláson /még nem záródott le / a közjegyző az örökség rájuk eső részét harmadolta,így a fiam kapja a legkisebb összeget. Ha a 2015-ös örökléskor a nagybácsi /ő az apósom /, és az unokatestvérek egyformán részesedtek, akkor a fiam miért nem jogosult a fele részre / az édesapja után /, miért csak a harmadára? / persze több örökös is van, de az ebből a szempontból azt hiszem nem lényeges/.
    Válaszát előre is köszönöm.

    1. Tisztelt Hölgyem!
      Egyetértek a véleményével, a két gyermeket illetné a rájuk eső rész (tehát a hármukra eső rész) fele és a másik gyermeket a másik fele. Fontos lenne azonban tudni az ügy részleteit, például, hogy volt-e végrendelet, vagy öröklési szerződés, stb. Vállalom a hagyatéki eljárásban való érdekeik képviseletét, kérem keressen a 06-20-341-5708-as telefonszámon.
      Tisztelettel:
      Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  43. Tisztelt Ügyvédnő!
    Édesanyánk 2017. májusban elhalálozott,Édesapánk már 28 éve..
    Három gyermeke vagyunk az ingatlanának örökösei. Szeretnénk egyik testvérünk javára lemondani/ajándékozni/átruházni egyértelműen a tulajdonjogot az öröklési procedúra során úgy, hogy a ház kb. értékének ránk eső részét kifizeti testvérünk. Lehetséges-e? Mi a módja?
    Előre is köszönettel: Halmai Tamásné

    1. Tisztelt Halmai Tamásné!
      A hagyatéki eljárás során már nem lehet lemondani az öröklésről, arra csak az örökhagyó életében van lehetőség a vele megkötött szerződés alapján. Az eljárás során örökség visszautasítására van lehetőség, ebben az esetben Önök helyett a másik örökös lép az Önök helyébe. A hagyatéki eljárás során arra is van lehetőség, hogy az örökösök megegyezzenek arról, hogy melyik hagyatéki tárgyat, illetve ingatlant ki örökölje. Az örökösök osztályos egyezséget köthetnek egymással. Arra nincsen lehetőség, hogy az eljárás során adásvételt bonyolítsanak le egymás között. Arra azután lesz lehetőség, miután a közjegyző lezárja a hagyatéki eljárást. Ha szeretnének majd ilyen adásvételi szerződést kötni egymással a hagyatéki eljárást követően, akkor hívjanak bizalommal.
      Amennyiben szükségesnek tartják, szívesen vállalom a hagyatéki eljárásban való képviseletüket és az esetleges megegyezés során való közreműködést, esetleges későbbi szerződéskötés lebonyolítását. Várom hívását a 06-20-341-5708-as telefonszámon.

      Tisztelettel:
      Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  44. Tisztelt ügyvédnő! Anyukám áttétes rákos..akinek sajnos csak napjai vannak hátra!Én ápolom…etetem!Van egy lakásunk…35m2..amit megvettünk 9 évvel ezelőtt…én lettem a tulajdonos..Édesanyama haszonélvező…így 1/1arányban vagyunk az adásvételi szerződésen!Van egy testvérem..mar évek óta elköltözött tőlünk igy a lakásba sincs már bejelentve!Az lenne a kérdésem…a testvérem igényt tarthat a lakásra…mint örökös??

    1. Tisztelt Barbara!
      A haszonélvezeti jog személyhez kötött jog, tehát ha édesanyja eltávozik, akkor az ingatlanon megszűnik a haszonélvezeti joga, erre nem tarthat igényt a testvér.
      Tisztelettel:
      Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  45. Tisztelt Ügyvédnő!

    Szeretnék felvilágosítást kérni az alábbi ügyben:
    Meghalt a férjem egyik unokatestvére. Az örökösök : apai részről két unokatestvér /örökség-lakás,készpénz-50%/ anyai részről öt unokatestvér /másik 50%/. Utóbbiak közül ketten már nem élnek, így a gyermekeikre száll az öröklés joga. A két elhunyt a férjem és a bátyja. Férjemnek egy, bátyjának két gyermeke van.
    A kérdésem a következő: a férjem után a fiamra száll az az egy rész örökség, a testvére gyerekeire a másik egy rész, vagy a két rész örökség harmadolódik a gyerekek között ?

    Lenne még egy másik kérdésem:
    Apósom /2015-ben meghalt/ 2013-ban örökölt az egyik testvérének gyereke után, és még másik négy unokatestvére az elhunytnak. Egyenlő arányban részesültek az örökségből /lakás, készpénz/. Kérdésem: miért egyenlő arányban?

    Megtisztelő válaszát előre is köszönöm
    Perjési Józsefné

    1. Tisztelt Perjési Józsefné!
      Az ön férjének a fia fog örökölni és a másik részben a testvérnek a 2 gyermeke fog örökölni egymás közt egyenlő arányban, annyit, amennyit a szülőjük örökölt volna. Így a fia nyilván többet örököl, mert neki nincsen testvére.
      A másik kérdésével kapcsolatban fontos lenne tudnom, hogy született-e esetleg végrendelet, vagy törvényes öröklés útján örököltek-e az örökösök, illetve, hogy az unokatestvéreknek hány felmenője volt összesen. Abban az esetben, ha minden testvérnek egy gyermeke volt, akkor elképzelhető, hogy ugyanannyit örököltek, mint az Ön férje.
      Tisztelettel:
      Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  46. Tisztelt ügyvédnő! Elhunyt férjemmel 50-50%-ban birtokoltuk kõzös házunkat, az ő nevén még van 2 ingatlanban 50-50% tul.jog, 3 évvel ezelőtt efy bt-ben volt beltag, beltagi jogviszonya megszűnt, ezt követően kb 2 éve felszámolási eljárás indult a céggel szemben! Sajnos ennek végéről, eredményéről semmilyen információm nincs. Közös ingatlanunkat fundamenta hitel terheli, melyet most én fizetek helyette is. Én, valamint előző házasságából született 2 nagykorü gyermeke örököl! Hogyan, mi lesz a hitellel, felszámolási eljárással?

    1. Tisztelt Hölgyem/Uram!

      Elvileg az örökösök az örökhagyó kötelezettségeit is öröklik. Fontos lenne azonban megnézni, hogy a hitel szerződés erre az esetre milyen rendelkezéseket tartalmaz.
      A Bt. esetében a tagsági jogviszony megszűnése esetén a volt taggal, örökösével vagy jogutódjával a társaság köteles elszámolni, kivéve, ha
      • a társasági részesedés átruházására került sor, vagy
      • a tag örököse, illetve jogutódja a társaságba tagként belépett.
      Kérdés, hogy erre kilépéskor sor került-e?
      A társaság volt tagja és a megszűnt tagnak a társaságba be nem lépett jogutódja a tagsági jogviszony megszűnésétől számított 5 éves jogvesztő határidőn belül ugyanúgy köteles helytállni a tagsági jogviszony megszűnése előtt keletkezett társasági tartozásokért, mint a tag a tagsági jogviszonya fennállása alatt.
      A meghalt tagnak a társaságba be nem lépett örököse a tag halálától számított 5 éves jogvesztő határidőn belül a hagyatéki tartozásokért való felelősség szabályai szerint köteles helytállni a tag halála előtt keletkezett társasági tartozásokért.
      Tisztelettel:
      Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  47. Tisztelt Ügyvédnő!

    Rokonunk elhalálozott. Korábbi kézzel írt, szabályos végrendeletét megdöbbenésünkre felülírta halála előtt nem sokkal egy gépelt, két tanus, szintén szabályos módon. Az általunk ismert részletes körülmények miatt erős a gyanunk hogy valami csalás történt. Ez utóbbi végrendeletet az új örökös jelölt ügyvédje már beadta a területileg illetékes közjegyzőhöz. Merre induljunk el, hogy időben legyünk, ne legyen hagyatéki tárgyalás amíg nem tisztázódik a helyzet. Az új végrendelet ügyesen lett készítve, megtámadási felület nincs sajnos. Önmagában az, a sok furcsa körülmény (örökhagyó jellemével, gyakorlatiasságával ellentétes stb) vagy akár az aránytalan (100%) nagyon nagy értékű örökhagyás bíróság előtt hozhat számunkra kedvező ítéletet?

    Előre is köszönöm válaszát.

    1. T. László!
      Látnom kellene az iratokat és ismernem kell a részleteket a megfelelő jogi álláspont kialakításához.
      Amennyiben személyes konzultációt szeretnének, keressenek a 0620-3415708-as mobilszámomon. Üdv. dr. Bizik zsófia ügyvéd

  48. Tisztelt Ügyvédnő!

    A hagyatéki eljárásig, a közjegyző, vagy bárki az állam részéről a folyamatban felkutatja a törvényes örökösöket?
    Vagy milyen módon jut egy törvényes örökös tudtára, hogy örökölt valamit?

    Köszönöm,
    József

    1. T. József!
      A közjegyző nem köteles kutatni az örökösöket, az érintetteknek kell bejelenteni, hogy milyen lehetséges örökösökről tudnak és mi az elérhetőségük.

      Üdv. dr. B.Zs.ü.

  49. Tisztelt ügyvédnő! Ha a nagyszüleim 6an voltak testvérek, viszont most az utolsó előtti nagyszülő elhunyt (felesége nincs), akkor az örökség az élő testvért illeti meg teljes mértékben, vagy esetleg az elhunyt testvérek közül bármelyik gyermekét is?

    1. Tisztelt Olivér!
      Ha nincs az örökhagyónak leszármazója vagy házastársa, akkor az örökhagyó szülei örökölnek fejenként egyenlő részben. Ha az örökhagyónak nincsenek szülei, akkor a szülők helyén azok leszármazói örökölnek olyan módon, mint a gyermek helyén annak leszármazói. Tehát a jelen esetben a dédszülők összes gyermeke örököl, ha ők már nem élnek, akkor a nagyszülők gyermekei, unokái örökölnek. Tehát jelen esetben az elhunyt és élő testvérek egyenlő részben örökölnek, illetve az elhunyt testvérek helyett azok leszármazói öröklik a nagyszülőre eső részt.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  50. Tisztelt Ügyvédnő!
    Kérdésem a következő lenne. Édesapám meghalt neki semmi nem volt a nevén. Anyukája után ő örökölte az anyai részt a házban. Ezt örököltük a testvéremmel ketten. A testvérem szeretne lemondani a javamra, nem szeretne örökölni. Viszont van végrehajtás ellene folyamatban. Így is letud mondani a javamra? Vagy ilyenkor mi a teendő? Van egy kiskorú gyereke. Ha visszautasítja az örökséget úgy tudom hogy ő örökölne.
    Hogyan lehet megoldani hogy nekem adja az ő részét?

    Köszönöm előre is a válaszát.

    1. Tisztelt Barbara!
      Testvére vissza tudja utasítani az örökséget, de ebben az esetben az ő gyermeke örökölne utána. Abban az esetben, ha gyermeke is vissza akarná utasítani az örökséget, akkor a gyámhivatal eljárására is szükség lesz. Ezzel kapcsolatban az illetékes gyámhivataltól kérjenek felvilágosítást. Amennyiben a hagyatéki üggyel, esetleges egyezséggel kapcsolatban további jogi segítségre lenne szükségük, kérem hívjanak a 06-20-341-5708-as telefonszámon személyes konzultáció egyeztetése érdekében.
      Tisztelettel: Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  51. A kérdés öröklésről szól. Ketten vagyunk testvérek, és apánk már nem él (és anyánk sem), sem az apai nagyanyánk sem nagyapánk, de az apánk testvére igen (ő az apai nagynénénk). Az apai nagynénénknek és a már nem élő apánknak van 3 féltestvére apai nagyapánk második házasságából. Az a kérdés hogy apai nagynénénk utána végrendelet hiányában kik örökölnek és milyen hányadban?

    1. Tisztelt Zoltán!
      Amennyiben az apai nagynéninek vannak gyermekei és férje, akkor ők örökölnek. Ha nincsenek gyermekei, sem férje,, az örökhagyó szülői örökölnek fejenként egyenlő részben. Az öröklésből kiesett szülő helyén ennek leszármazói örökölnek olyan módon, mint a gyermek helyén annak leszármazói. Ági vagyon esetében, függetlenül attól, hogy volt-e az apai nagynénjének gyermeke vagy férje, a szülő örökli azokat a vagyontárgyakat, amelyek róla vagy felmenőjéről hárultak az örökhagyóra. A kieső szülő helyén az ő leszármazói örökölnek a törvényes öröklés általános szabályai szerint. A Ptk. szerint testvérnek minősül a féltestvér is, tehát az apai nagynéni féltestvérei is örökölnek.
      Hagyatéki ügyekben nagy tapasztalattal rendelkező ügyvéd vagyok. Amennyiben szükségesnek ítélik a végrendelet készítését, vagy személyes konzultációt a részletek pontos átbeszélése érdekében, úgy hívjanak a 06-20-341-5708-as telefonszámon.
      Tisztelettel:
      Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  52. Tiszteletem.
    Ha az örökös lemond az ingatlanrész örökléséről az elhunyt testvére javára aki az ingatlan másik felének régebbi tulajdonosa ,és abban életvitelszerüen lakik,,mi a teendő és milyen költségek merülhetnek fel?
    Köszönettel:Béla

    1. Kedves Béla!
      Ebben az esetben az örökösnek ezt a nilatkozatát meg kell tennie a közjegyző előtt, és az elhunyt testvérének öröklési illetéket kell majd fizetnie, ami ingatlan esetében a hagyatéki jegyzőkönyvben meghatározott érték örökösre eső részének 9%-a.
      Tisztelettel:
      Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  53. Tisztelt Ügyvédnő!

    1 hónapja hunyt el édesapám, a hetekben várható lesz a hagyatéki eljárás. A temetést én és édesanyám finanszíroztuk. Édesapámnak van egy ikertestvére is,aki még csak meg sem jelent a temetésen, mégis zaklatja édesanyámat az örökséggel kapcsolatban. A hagyatéki eljáráson ő is megjelenhet vagy csak anyukám és én? Mitől függ hogy kiket idéznek be? Köszönöm a válaszát előre is.
    Szép napot kívánok!

    1. Tisztelt Ingrid!
      A hatályos Ptk. alapján törvényes örökös első sorban az örökhagyó gyermeke, a gyermek mellett az örökhagyó házastársa. Amennyiben az édesapja nem végrendelkezett, az öröksége a testvérét nem illeti meg, függetlenül attól, hogy ő megjelenik-e majd a hagyatéki tárgyaláson vagy sem. A közjegyző a hagyatéki tárgylásra a törvényes örökösöket idézi meg. Amennyiben az elhunyt testvére a hagyatékra benyújtja igényét, vagy hagyatéki hitelezői igényt terjeszt elő, abban az esetben őt is megidézik, függetlenül attól, hogy végül örököl-e vagy sem.
      Tisztelettel:
      Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  54. Tisztelt Ügyvédnő!

    Ajándékozási szerződéssel kapcsolatban szeretnék érdeklődni.
    Anyósom két gyermekének ajándékozta lakását, ő pedig holtig tartó haszonélvezeti joggal rendelkezett. Sajnos egyik gyermeke, a férjem, meghalt. Rá másfél hónapra anyósom is meghalt. Ilyenkor van e hagyatéki tárgyalás?

    1. T. Katalin!

      Ha az elhunytnak van ingatlanja, bankszámlája, gépjárműje, vagy bármilyen nyilvántartásba vett vagyona, akkor kötelezően van hagyatéki eljárás.
      Tehát a férjének biztos, hogy lesz, mert a tulajdonában van legalább az említett ingatlan. Ha az anyósának nincsen semmi a tulajdonába, akkor neki nem lesz.
      A haszonélvezeti jogot le kell töröltetni a földhivatalnál a halotti anyakönyvi kivonat bemutatásával.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  55. Tisztelt Ügyvédnő!

    Apai nagynéném meghalt,(apa nővére),és mivel édesapám és édesanyám nem él,és az elhunytnak nem volt gyermek,igy az apai örökségi rész engem illet,mivel heten voltak testvérek édesapámék.
    Viszont(még nem volt a hagytéki tárgyalás,januárban lesz),az egyik nagynéném kijelentette hogy édesapmának volt egy másik lánya.Mivel erről nem tudtam,nem szerepelt a személyi igazolványában sem,sehol,és ugye apu után én örököltem a házat teljes egészében,1999-ben mikor elhunyt,még csak hírét sem hallottam ennek a történetnek a szüleimtől,és iratot sem láttam erről.Igy most elképzelhető hogy felbukkan egy testvér akiről soha nem is tudtam?Innen a hivatalból kérte ki a közjegyző a papírt aki intézi nagynéném hagyatéki tárgyalását,hogy csak én vagyok a leszármazott,de itt a hivatalban is az szerepel,hogy egyedüli örökös vagyok.Kérdésem még hogy köteles kivizsálni a közjegyző nagynéném(aki nem egyenesági rokon) állítását?

    1. Tisztelt Gabriella!
      Büntetőjogi felelősségük tudatában az érintetteknek nyilatkoznia kell a közjegyző előtt, hogy tudnak-e egyéb örökösről, leszármazóról.
      Az „elhallgatott rokon” akár kérheti az eljárás megismétlését, vagy pert indíthat bíróság előtt.
      A közjegyző a hagyaték tárgyalására az örökhagyó végintézkedésének hiányában megidézi
      a) a törvényes örökösöket,
      b) a hagyatéki hitelezőt,
      c) a hagyatéki eljárásban fellépett igénylőt és
      d) azt, aki mint az örökhagyó hagyatékához tartozó dolog birtokosa, vagy az örökhagyó hagyatékához tartozó, és a halállal az örökösre (hagyományosra) átszálló jog vagy követelés kötelezettje az idézést kérte.
      Ha az öröklésben érdekeltet természetes személyazonosító adatainak – részben vagy egészben való – ismeretlensége miatt nem lehet azonosítani, hirdetményi úton kell megidézni a tárgyalásra azzal a felhívással, hogy igényét a hirdetményi kézbesítéstől számított 30 napon belül a közjegyzőnél jelentse be. Ha az ismeretlen öröklésben érdekelt igényét a hirdetményben megadott határidőn belül nem jelenti be, és a tárgyaláson sem jelenik meg, az eljárás további szakaszában őt mint öröklésben érdekeltet és igényét figyelmen kívül kell hagyni.
      Tisztelttel:
      Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  56. Tisztelt Ügyvédnő!
    Szeretnék végrendeletet készíteni,hogy a házasságom ellőt meglévő vagyonomból az új férj ne örökölhessen halálom esetén. 2013- ban kötöttünk házasságot akkor még nem volt ez a törvény,hogy a férj is örököl egy gyermek részt és a külön vagyon az csak a gyerekeim örökölhetik.Több lakás részem van,1978-tól apai örökség 1/4 rész,válásnál a saját 1/2 rész 1977-től,most amiben lakom 1/1 -ben 1998-tól az én tulajdonom. És van egy olyan ingatlan amit egy olyan örökségből vettem ami a házasságunk előtt az én tulajdonom volt,de már a házasság ideje alatt vettem. Ebben az ingatlanban él most Ő és,hogy a lakhatása biztosítva legyen,haszonélvezetet jegyeztettem be a számára. Közös vagyonunk az nincs,Neki egy személygépkocsi a vagyona.Azt szeretném tudni,hogy végrendelkezhetek-e úgy,hogy a házastársra nem hagyok semmit azon kívül,hogy az általa lakot ingatlan és ingóság biztosítja számára a jelenlegi életvitelét ,esetleges halálom eseté.Másik lehetőség ,hogy osztályos egyességet kötök vele,hogy nem tart igényt az én saját tulajdonom „köteles” részére mivel az a házasság előtti külön vagyon.Ha ez egyik sem járható út,hogy csak a gyermekeim örökölhetnek utánam,akkor a válás jönne szóba. Köszönöm válaszát és érdeklődéssel várom.

    1. Tisztelt Marika!
      Megfelelően elkészített házassági vagyon jogi szerződés és végrendelet megoldást nyújthat a kérdésére. Fontos azonban, hogy magas szakmai színvonallal rendelkező jogász készítse el az iratokat, hogy a későbbiekben felmerülhető problémák elkerülhetőek legyenek.
      Hagyatéki és ingatlan ügyekben nagy tapasztalattal rendelkezem. Várom hívását a 06-20-341-5708-as telefonszámon.
      Tisztelettel:
      Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  57. Tisztelt ügyvédnő!
    Édesapám meghalt, én vagyok az egyetlen gyermek, egyedülálló volt. Nevén semmilyen vagyon nincs, csakis egy elég magas hitel. Ilyenkor a bank rám terheli a hitel fennmaradt részét vagy le mondhatok róla? Vagy esetleg az életbiztosítása fedezi ezt és a biztosító átvállalja a hitelt? Köszönöm válaszát.

    1. Tisztelt Petra!

      Amennyiben visszautasítja a hagyatékot, abban az esetben a hitelt nem kell megfizetnie. Figyelem, a visszautasítás nem vonatkozik automatikusan a gyermekeire, tehát amennyiben vannak gyermekei, akkor az ő nevükben is vissza kell utasítani az örökséget.

      Tisztelettel:

      dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  58. Tisztelt Ügyvédnő!

    A kérdésem az lenne h mire számíthatunk a hagyatéki bíróságon? Édesapám hirtelen gyors lefolyassal meghalt, de előtte vegrendelkezett szoban is illetve írásban 3 tanuval, mindent rám és testveremre hagyott. Viszont Édesanyám akivel nem eltek együtt de nem váltak el (külön bankszamla stb) igenyt tart az örökségre. Ezt jogosan tenné? Vagy elég lesz a vegrendelet amit a haldokló édesapám iratott meg.

    1. T. Gábor!
      Elsődlegesen meg kell vizsgálni, hogy a végrendeletek valamelyike érvényes-e, ha igen, az alapján történik az öröklés. Ha több érvényes is van, akkor az időben legkésőbbi „számít”. Édesanyja, mivel nem él együtt az édesapjával, kiesik az öröklésből, így sem kötelesrészre, sem érvényes végrendelet híján törvényes öröklésre nem jogosult. A végrendeletet látnom kellene, így javaslom, hogy keressen a 0620-3415708-as mobilszámomon a személyes konzultáció időpontjának egyeztetése érdekében.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  59. Tisztelt Ügyvédnő!
    Apósom nagybátyja 2013- ban halt meg, ahol a gyermekei elutasították az örökséget. 2100.000ft-ot. Most apósom kapot egy levelet négy és fél év után, hogy utasítsa el, vagy fogadja el az adóságot és a gyermekeinek az adatait is küldje el, valamint az 5 éves kiskorú gyermekemnek is le kell mondania. Viszont ehhez a gyámhatóság engedélye kell. Az adóság összegén kívül nem tudunk semmit az ügyről. A kérdésem az volna, hogy az törvényes, hogy egy sajtpapírra írjuk rá az adatainkat, nevünket és így küldjük vissza, hogy elutasítottuk? A gyámhatóságot érdekli az is, hogy mennyi az öröklés az adóságon kívül, hiszen én nem károsíthatom meg a gyerekemet, ha csak egy kevéssel is több van az adóságon felül. Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel Gere Katalin

    1. Tisztelt Katalin!
      Igen, amennyiben visszautasítják az örökséget, abban az esetben azt a gyerekekre vonatkozóan is meg kell tenni, hiszen a szülők örökségből való „kiesése” esetén a gyerekek örökölnek. A hagyatéki eljárás során a vagyonról jegyzőkönyv készül. Ezt a hagyatéki eljárást lefolytató közjegyző és az örökösök is meg kell, hogy kapják. Nem „sajtpapíron”, hanem 2 tanúval ellátott iratban tegyék meg a nyilatkozatot.
      Tisztelettel:
      Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

  60. Üdvözlöm!
    Édesapám elhunyt, édesanyám és 3-an testvérek öröklünk.
    1. Visszautasítanánk a ránk (testvérek) eső részt az örökségből, édesanyánk részére.
    Szeretné a házat eladni, s majd egy újat vásárolni. Ezért nem látjuk értelmét, hogy a ház 4 tulajdonos nevére kerüljön, illetve testvéremnek tartozása is van, s nem szeretné, hogy a kárunkra esetleg végrehajtás történhen az ingatlanon.
    2. Ha édesayánk örökölne így mindent, akkor abban az esetben, ha esetleg én elöbb meghallnék, akkor van -e valami jogszabály arra, hogy a gyermekem és s férjem örökölheti-e a visszautasított részem, vagy erre végrendeletet kellene írnia édesanyámnak a gyermekem esetleg férjem javára? S ez fenn áll mindhármunknál.
    Nekem 1, testvéreimnek 2-2 gyermeke van. Ha mindhárom testvér “kimaradna” az öröklésből, s edesanyám után majdan az unokák örökölnének, az milyen arányban történne? Az 5 unoka egyenlő arányban, vagy a szülői rész erejéig? Azaz a fiam 1/3, a két másik testvérpár pedig közösen örökölhetnének 1/3-1/3 részt? Vagy egyenlően, 1/5 részben?

    1. T. Erika!
      Az örökség visszautasítása esetén az azt visszautasítók kiesnek az öröklésből, és helyükre a soron következő törvényes örökösök lépnek, azaz az Ön és testvérei gyermekei. Az Ön gyermeke 1/3, testvérei gyermekei: 1/6-1/6, illetve 1/6-1/6 arányban.
      Önök tehát nem jogosultak meghatározni, hogy kinek a javára utasítják vissza az örökséget, így Édesanyjuk javára sem tehetik azt meg. Édesanyjuk nem tud egyedül „örökölni mindent”.
      Ha a teljes hagyaték egyébként az édesanyjuké, akkor ő szabadon rendelkezhet a vagyontárgyak fölött. Ha ő meghal és végrendeletet nem készít, Önök hárman örökölnek egymás között egyenlő arányban. Ez nem az édesapjuk utáni visszautasított örökség öröklése, hanem édesanyjuk hagyatéka lenne. Ha valamelyikőjük az édesanyjuk előtt hal meg, az elhunyt gyerek helyett az ő gyermeke(i) örökölnek a nagyanyjuk után. Ha mindhárman az édesanyjuk előtt halnának meg, akkor a törvényes öröklés szerint minden unoka a szülőnek jutó részt örökölné, a testvérei gyerekei értelemszerűen felesben.
      Amennyiben mindenképpen az lenne a céljuk, hogy az édesanyjuk legyen az, aki egy kézbe fogja az ingatlant, kérem, keressen fel a Kapcsolatok menüpont alatt található elérhetőségeim valamelyikén,
      vagy a 0620-3415708-as mobilszámomon egy mindenki számára megfelelő megoldás kidolgozása és a megfelelő okiratok elkészítése végett.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  61. Tisztelt Ügyvédnő!
    A közjegyzői díjat milyen arányban kell fizetni az örökösöknek? Végrendelet miatt a hagyaték számunkra minimális. A válaszát előre is köszönöm.

    1. T Ferenc!
      A közjegyzői díj a hagyatéki eljárásban az örökösök egyetemleges kötelezettsége, ami azt jelent, hogy a teljes összeg bármelyik örököstől követelhető, utána az örökösök egymás közti elszámolása mellett.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  62. Tisztelt Ügyvédnő!
    Élettársi kapcsolatba vagyok 8 éve màr.
    Anyukàm egy pénzéhes ember nemszereti az élettársamat:/
    Nos ha én meghalok valami autobalesetben vagy akàrmi történne velem mindent az Anyukàm örökölne.
    Van lehetöség olyanra hogy irjunk egy papirt amiben megjeleölöm élettásamat mint örököst s kihagyom Anyukàmat az örökségböl?
    Ha igen ezt hol tehetem meg? Közjegyző vagy ügyvéd? Nemvagyok jártas ijen témában.. 🙁
    Nincs valami letölthető formátumu nyomtatvány? Vagy kézzel irott kötelező? Ezért a papirért fizetnem is kell gondolom igen mégis mennyit körübelül?
    Köszönöm szépen vàlaszát!

    1. T. Károly!
      Több lehetősége van, akár végrendeletet is készíthet, melyet javaslok, hogy hozzáértő felkészült ügyvéddel készíttessen, ne csak maga írja, mert akkor előfordulhat,
      hogy nem ismerve a részletszabályokat, érvénytelen lesz az irat.
      Szükség esetén várom hívását a 0620-3415708-as mobilszámomon a részletek megbeszélése érdekében.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  63. Kedves Ügyvédnő!
    A végrendelkező (örökhagyó) magyar-sváci állampolgár. Órákkal szívműtéte előtt Bázelban meghalt. Életében mindvégig tágabb családi körben is szóban többször megerősítette, hogy a Pápa város közeli szántó földjét rám hagyja. Végakaratában felesége is támogatja. Tekintve, hogy sem gyermeke, sem testvére nincs, úgy gondolta, hogy én a vezetéknevét is viselő fiatalként tovább ápolom szellemiségét és emlékét.
    Szíveskedjen véleményezni, hogy ha írásos végrendelkezése a váratlan halála miatt elmaradt, a családi körben többször is elhangzott szóbeli végakarata közjegyző által (tanúk meghallgatásával) hitelesíthető-e?
    Válaszát köszönöm.

    1. T. Ferenc!
      Sajnos nem, a szóbeli végrendelet érvényességének feltétele, hogy azt olyan végrendelkező tegye, aki az életét fenyegető rendkívüli helyzetben van, amely írásbeli végrendelet tételét nem teszi lehetővé.
      Csak peres eljárásban lehetne bizonyítani a szóbeli végrendelet megtételét, a szóbeliség körülményinek indokoltságát, de az ilyen perek általában nem járnak sikerrel. Üdv. dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  64. Tisztelt Ügyvédnő

    Édesanyám meghalt, de 3 évvel ezelőtt (2015-ben) nővéremnek ajándékozta mindkét ingatlanát(holtig tartó haszonélvezettel). A hagyatéki leltárba ezeket az ingatlanokat ugye nem kell beírni, mivel már a nővérem nevén vannak? Illetve szeretném kérdezni, hogy ugye jól tudom, hogy a 10 évnél nem régebbi ajándékozás még beleszámít a kötelesrész értékének alapjába? Azért kérdezem, mert más jelentős örökség nem maradt édesanyám után, csak minimális ingóság, és szeretném valahogy érvényesíteni a kötelesrész iránti igényemet. Ezt a hagyatéki tárgyalás során nyújthatom be? Illetve ha sikerül hugommal megegyezni a tárgyalás során, akkor a közjegyző hozhat róla határozatot?
    Válaszát köszönöm

    1. T. Eszter!
      Jól tudja, a 10 évnél nem régebbi ajándékozás még beleszámít a köteles rész alapjába, igényét hagyatéki tárgyaláson előterjesztheti, egyezséget köthet a testvérével,
      a közjegyző a hagyatéki eljárásban, ha lesz ilyen egyezség, jóváhagyhatja az egyezséget úgy, hogy pontosan rögzítik a köteles rész mértékét, kiadásának módját, határidejét.
      Üdv. dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  65. Tisztelt Ügyvédnő!
    Érdeklődni szeretnék ha hagyatéki tárgyaláson kérelmezhetem hogy a férjemnek az örökségen felét át ajándékozom akkor hagyatéki tárgyaláson részt vehet.?
    Illetve ha 14 éve ajándékozás történt hivatalos okok miatt( bv intézet) és a fél akire ajándékozták elhunyt de az ajándékozó szeretné vissza ajándékoztatni mivel az öröksége az xy embernek. Ilyenkor mi a teendő. Köszönöm

    1. T. Barbara!
      Ha Ön szeretné a férjének ajándékozni öröksége egy részét, az már nem a hagyatéki eljárás része. Ettől függetlenül, a hagyatéki tárgyaláson, mint az Ön kísérője, ott lehet a férje. ha ajándékozási szerződést szeretnének kötni, akkor hívjon a részletek megbeszélése érdekében.Mobilszámom: 0620-3415708.
      Amikor a megajándékozott elhunyt, az örökségébe beletartozott a korábban ajándékba kapott vagyontárgy is. „Visszaajándékoztatás”, mint jogi kategória, nem létezik.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  66. Tisztelt Dr. Bizik Zsófia!

    Segítségét szeretnénk kérni egy hosszadalmasabb és bonyolultabb üggyel kapcsolatban.
    Ha egy közeli rokon elhalálozik, de nem tartottuk vele a kapcsolatot, kapnunk kéne-e róla valamilyen hivatalos értesítést? Mi nemrég szereztünk róla tudomást és hosszas kutakodás után arról tájékoztattak minket, hogy már több százezret kell fizetnünk a hűtési költségek miatt, plusz a hamvasztás költsége. Emellett az elhunyt rokonnak volt házastársa, de nem tudja állni a költségeket, akkor a testvéreknek kell mindent kifizetni? Hova kéne mennünk és érdeklődnünk a teendőkről?
    Továbbá nehezíti a dolgunkat, hogy nincsenek meg az elhunyt személyes iratai és lakcímmel sem rendelkezett, mondhatni hajléktalannak számított. Segítségét előre is nagyon köszönjük!
    Tisztelettel

    1. T. Erika!
      Az elhunyt személy eltemettetése az örökösének a kötelezettsége. Mint írja, van házastársa, ő „beelőzi” a testvéreket. Ha nem tudja kifizetni a temetés költségeit, az önkormányzattól kérhet segítséget.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  67. Tisztelt Ügyvédnő!
    Édesanyánk 2017. április 2-án hunyt el. Az anyakönyvi hivatal elkeverte a papírokat, így a hagyatéki tárgyalásra csak most 2018. március 22-én került sor. Az Otp-nél édesanyánk halálát lejelentettem 2017. április 19-én, ahol azt mondták, zárolják a számláját. Volt a számláján folyószámla tartozás, amire a bank ez alatt az 1év alatt több mint 100 000 forint késedelmi kamatot tett rá. Kérdésem az lenne, hogy ez jogos? Egy zárolt számla, nem azért zárolt, hogy semmi nemű mozgás ne legyen rajta? A hagyatékátadó végzésig semmilyen felvilágosítást nem kaptunk a banktól, csak elhunyt édesanyánk felszólító levelet.Jogos a bank intézkedése,vagy kifogásolható?
    Válaszát előre is köszönöm Törzsök Erzsébet

    1. T. Erzsébet!
      Kérdésére a választ a bank ÁSZF-je kell, hogy megadja, ha abban nincs ilyen, akkor nem jogos. T. dr. B.Zs.ü.

  68. Tisztelt Ügyvédnő!

    Édesanyámon életmentő műtétet hajtottak végre (megmentettem az életét.) De fel kell készülnöm, hogy mivel 72 éves elmúlt és rákos a legrosszabbra is. A bátyám engem kizáró gondnokság alá helyeztetett 2013 évben – pszichiátriai betegségem miatt, melyet 2 év elteltével a bíróság módosította korlátozó gondnokságra – egészségügyi jogok gyakorlásában megtartotta a gondnokot, a többi ügycsoportban visszakaptam a jogaimat. Szeretném kérdezni, hogy anyám halála esetén engem a törvényes örökségemből kizárhatnak-e betegségemre hivatkozással? (Jelenleg az orvosom és az igazságügyi orvosszakértői vélemény is pozitív számomra, és az egészségügyi jogok gyakorlásában a gondnokom is ki áll mellettem.)

    1. T. Judit!
      Az Ön egészségi állapota semmiképp nem befolyásolja örökösi pozícióját, abból nem lehet Önt erre hivatkozással kizárni. Segítséget az illetékes gyámhatóságon kérhet.
      Személyes konzultáció igénye esetén hívjon bizalommal a 0620-3415708-as mobilszámomon. Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  69. Tisztelt Ügyvédnő!

    Segítséget szeretnék kérni édesanyám részére. Decemberben tudtuk meg hogy egyik unokatestvére, akivel már nem tartotta a kapcsolatot májusban meghalt.Az elhunytnak nincsenek gyermekei és házastársa sem volt, a szülei már meghaltak és a szülők testvérei is, ezek után az unokatestvérek örökölnek illetve az elhunyt unokatestvérek gyermekei, ha jól tudom. A problémánk viszont az, hogy az elhunyt nevén kívül nem tudunk róla semmit, csak azt hogy Budapesten lakott egy saját tulajdonú lakásban, hogy melyik kerületben és hogy melyik közjegyzőhöz került az ügye, azt nem tudjuk.Ön szerint mit kellene tennünk és kihez kaphatnánk további információt?

    1. T. Erika!
      Azt kell kideríteni először is, hogy melyik kerületben lakott a néhai. A legegyszerűbb felhívni telefonon az összes kerületi önkormányzat hagyatéki ügyintézőjét, hogy az adott nevű személy hagyatéki ügye megindult-e náluk.
      Ha ez megtörtént, keressenek a 0620-3415708-as mobilszámomon a további jogi segítség érdekében.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  70. T. Ügyvédnő !

    Megkaptam a hagyatéki végzést, amiben 15 nap jogerőre emelkedési idő van megadva.
    Érdeklődnék , hogy 15 nap után, újból kapok egy jogerőre emelkedett végzést és csak ezután tudok tovább lépni az ügyben ?
    Előre is köszönöm a válaszát.

    1. T. Szilvia!
      Igen, meg kell várni a jogerős hagyatékátadó végzést az ügyintézésekhez.

      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  71. Tisztelt Ügyvédnő!

    A segítségét szeretném kérni a következő ügyben.
    A törvény előírásáról a Mokk honlapján ezt olvastam:

    (3) A több különálló lapból álló más által írt írásbeli magánvégrendelet akkor érvényes, ha minden lapját folyamatos sorszámozással látták el, továbbá ha minden lapját a végrendelkező és mindkét tanú aláírta.
    Kérdésem:
    Két lapos magánvégrendelet esetében, amit más írt, a végrendelkező csak aláírta, a törvényben van-e olyan kivétel amikor a sorszámozásnak nem kell meglennie, illetve amikor a tanúknak az aláírása az 1. oldalon hiányzik, csak a 2. oldalon van tanúk által aláírva, ezek ellenére a végrendelet mégis érvényes?
    A tanúknak milyen adatokat kell feltüntetni az aláírásuk mellett, illetve nyomtatottal is oda kell-e írni a nevet, vagy elegendő az aláírás?
    Válaszát előre is hálásan köszönöm!

    1. T. Marianna!

      Személyes konzultáció keretében szívesen megnézem, hogy szabályos-e a végrendelet.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  72. Tisztelt Ügyvédnő!
    Válaszát köszönöm! Azért szerettem volna először a kérdésemre választ kapni, mert Kecskemétről utaznék fel Budapestre. Láttam egy alap választ másoknak is adott a kérdésükre, reméltem nekem is megteszi, hogy tudjam, egyáltalán felutazzak-e, egy napot érdemes-e erre rááldoznom.

  73. Tisztelt Ügyvédnő!

    A szüleim 35 éve elváltak. Apám haláláról 4 éve kaptam értesítést, azonban hagyatéki tárgyalásra még nem kaptunk idézést. Nem tartom kizártnak, hogy semmi ingóság nem volt a nevén. Nem is tartok igényt örökségre. Csak azt tartom érthetetlennek, hogy a közjegyző által nem kaptunk semmilyen végzést a hagyaték lezárásáról, vagy annak egyáltalán a leltárba vételéről. Egy városban laktunk, tehát nem is nagyon kellene keresnie, vagy esetleg a felesége nem értesítette a közjegyzőt arról , hogy az elhunytnak 3 gyermeke van az előző házasságából? Leszögezem nem tartok igényt örökségre, csak az érdekelne, hogy az eljárást abban az esetben is lefolytatják, ha nincs vagyon az elhunyt nevén ? Természetesen volt fedél a feje felett csak valószínű a neje nevén. Válaszát előre is köszönöm!

    1. T. Erika!

      Honlapomon részletes cikket olvashat arról, hogy mikor folytat le hagyatéki eljárást a közjegyző. Ha pl. nem volt az elhunyt nevén sem ingatlan, sem bankszámla, sem gépjármű, stb. akkor nincsen hagyatéki eljárás.
      Érdemes érdeklődnie az elhunyt utolsó lakhelye szerinti önkormányzatnál illetve a közjegyzőnél, hogy volt-e bejelentett hagyaték és volt-e ezért hagyatéki eljárás.

      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  74. Tisztelt Ügyvédnő !

    Köszönöm szépen válaszát.

    Tisztelettel Thernné Baranyi Erika

  75. Tisztelt Ügyvédnő!

    Édesapám nemrég tragikus hirtelenséggel elhunyt. Az örökösök én és a testvérem lennénk illetve apánk új felesége. Az örökség részét többek közt egy jelzáloghitellel terhelt ingatlan is alkotja, amelyre közel 10 milliós tartozás áll fenn. Édesapán a halála előtt elindította a végtörlesztést a bankkal, amely sajnos tudomásom szerint nem ment végbe Eredetileg azt tervezte hogy a felesége segítségével kifizeti a hitelt és cserébe arányos tulajdonjogot kapna az adott hölgy. A halála után azonban azt ajánlotta részünkre a feleség, hogy kifizeti a hitelt és mi mondjuk majd le a tulajdonjogunkról (Egy olyan házról beszélünk amely a tartozásnak kb a négyszeresét is értheti a mai piaci viszonyoknak megfelelőlen). Mi meg megkapnánk apánk cégét amely tulajdonképpen csak egy bejegyzésre került egyszemélyes kft. Nemsokkal ezután került kórházba és soha nem kezdte meg a tevékenységét. A hagyatéki tárgyalás pár hét múlva lesz. A kérdésem az lenne hogy ön szerint érdemes lenne-e egy ügyvéddel megjelenni a hagyatéki tárgyaláson? Eléggé úgy fest hogy a felesége kiakar minket semmizni, ugyanis papírokat nem nagyon akarnak mutatni.

    Válaszát előre is köszönöm!

    1. T. Nikoletta!
      Igen, javaslom ügyvédi képviselet megfontolását a hagyatéki tárgyaláson, nehogy olyan nyilatkozatot tegyenek, ami nem vonható vissza és utóbb megbánnák.
      Elérhetőségem: 0620-3415708

      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  76. Tisztelt Ügyvédnő!

    Márciusban volt a hagyatéki eljárás. Én 1/4 részben vagyok örökös. Érdeklődni szeretnék, hogy a hagyatéki eljárásról kapok-e értesítést, mivel nem tudtam elmenni a tárgyalásra.

    Válaszát előre is köszönöm.

    1. T. Hölgyem4
      Jogerős hagyatékátadó végzést kell kapnia a közjegyzőtől.
      Javaslom, hogy telefonon érdeklődjön a hagyatéki eljárást lefolytató közjegyzőnél, hogy hol tart az eljárás és mikor várhatja a végzést.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

    2. Tisztelt ügyvednő

      Februárban elhunyt a bátyám, Juli 19en volt a hagyatéki de végzés nem született, mert edesapank nem jelent meg. Nyolc napon belül írt a közjegyzőnek hogy lemond a javamra. Ezt csak azért tette mert negyven éve nem tartotta velünk a kapcsolatot. Édesanya k meg elhunyt. Kérdésem az hogy mikorra várható hogy kituzzek a második hagyatéki tárgyalást. Hívtam a közjegyzőt és azt mondta névsor szerint dolgoznak, meghogy 15 naponta nyílhat hozzá az ügyhöz ez ténylegessen így van. Válaszát előre is köszönöm

      1. T. Hajnalka!
        A közjegyző leterheltségétől függ, hogy mikorra tűzi ki a következő hagyatéki tárgyalást a hagyatéki eljárás során. Nincsen tudtommal olyan szabály, hogy ne tűzhetné ki akár 15 napon belül a következő tárgyalást, csak az idézést kell olyan időben kiküldenie, hogy szabályszerű legyen az idézés.
        Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  77. Szilágyi Sándor 2019.05.22.

    Tisztelt Ügyvédnő!

    Érdeklődni szeretnek jól tudom-e,hogy hagyatéki eljárás megindításnál a jegyzőnek az örökösök állandó lakcímet a Népességnyilvántartóból kell kikérni,hogy az örökös biztosan megkapja az értesítést ( leveleket ).

    3-éve Magyarországról ki vagyok jelentkezve, állandó lakcímem Németországba van.
    Vélelmezem a jegyző valamelyik rokon bemondása alapján a korábbi Magyarországi lakcímet rögzített és így nem kapom meg a hagyatéki eljárással kapcsolatos leveleket.
    A posta nem kereste jelzéssel visszaküldi,a közjegyző pedig öt nap után kézbesítettnek tekinti.

    Válaszát előre is köszönöm.

    1. T. Sándor!
      Javaslom, hogy telefonon érdeklődjön az illetékes önkormányzat hagyatéki előadójánál, hogy nála van-e még az ügy, vagy már továbbküldte az illetékes közjegyzőnek, és hogy hol tart a hagyatéki eljárás, és
      adja meg a pontos németországi elérhetőségét a közjegyzőnek illetve az önkormányzatnak.

      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  78. Tisztelt Ügyvédnő!

    Köszönöm a választ,de a legfontosabb kérdésem ez lenne.

    Jól tudom-e,hogy hagyatéki eljárás megindításnál a jegyzőnek az örökösök állandó lakcímet a Népességnyilvántartóból kell kikérni,hogy az örökös biztosan megkapja az értesítést ( leveleket ).

    Válaszát előre is köszönöm.

  79. Tisztelt Ügyvédnő!

    Édesapám sajnos nemrég elhunyt. Jó pár éve készítettek a szüleim végrendeletet, amiben engem neveztek meg örökösnek és a testvéremet kizárták. Az elkövetkező hagyatéki tárgyalásra ettől függetlenül meg fogják idézni a testvéremet is, függetlenül attól hogy nem örököl és jelenleg börtönben ül?

    Köszönöm válaszát.

    Üdv:
    Zsófia

    1. Kedves Zsófia!
      Igen, megidézik a testvért is a hagyatéki tárgyalásra, aki nyilván majd megfelelően gondoskodik a jogi képviseletéről.
      Javaslom, hogy beszéljünk meg egy személyes konzultációt, hogy megnézhessem a végrendeletet, minden rendben van-e vele, illetve
      természetesen szükség esetén a hagyatéki tárgyaláson is képviselni tudom önt vagy el tudok önnek együtt menni, ha szükséges jogi támogatás az ügyben.
      Sokszor elkerülhetők így a későbbi költséges és minden szempontból kellemetlen peres eljárások.
      Időpont egyeztethető a 0620-3415708-as mobilszámomon.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  80. Tisztelt Ügyvédnő!

    Érdeklődni szeretnék örökösödési illitékkel kapcsolatban. Nagybátyám testvére elhunyt. Neki leszármazottak hiányában a nagybátyám az örököse. A hagyatéki eljárás elkezdődött,de még tárgyalás nem volt megtartva,viszont ezalatt meghalt a nagybátyám is,aki anyukám testvérének a férje. Ő végrendelkezett,amely szerint én vagyok az örököse. Kérdésem,hogy így elhunyt nagybátyámnak(illetve képviselőjének) is meg kell fizetni az elhunyt testvére ingatlana után a 9% örökösödési illetéket,majd nekem is ugyanez után az ingatlan után a 9%-ot,mivel keresztapám halála miatt a testvére ingatlanát is én öröklöm? Köszönettel!!!!

    1. T. Imre!
      Mivel kiesett a nagybátyja az első öröklésből, így helyette az öröklésben a sorban következő személy lép. Ez nem tudom ki lesz, attól függ, hogy milyen rokonok vannak még.
      Ön csak akkor örököl a végrendelet alapján a nagybátyja után, ha az első hagyatéki ügyben a nagybátyja lesz az örökös. Igen, önnek meg kell fizetnie a 9% öröklési illetéket, és az első hagyatéki eljárás örökösének is,
      ha nem házastárs vagy egyeneságbeli rokon. Személyes konzultációra időpont egyeztethető a 0620-3415708-as mobilszámon.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  81. Tisztelt Ügyvédnő!
    Édesanyám már 2013-ban elhunyt.A házára a halálakor egy bank terhet rakatott.Két -különböző okból- meghiúsult hagyatéki tárgyalás után nincs jogom rá,hogy a banknál érdeklődjek a hitel mibenléte iránt.Azt szeretném megtudni,hogy ameddig nem zárul le a hagyaték, a banknak van-e joga további kamatokat tenni az adósságra?
    Előre is köszönöm válaszát.

    1. T. Levélíró!

      Igen, a hagyatéki eljárás alatt is folyamatosan felszámítódnak természetesen a kamatok, egészen a hitel visszafizetéséig.

      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  82. Tisztelt Ügyvédnő! Az alábbi kérdésem lenne: Édesanyám végrendeletet iratot. A végrendeletben a balatoni nyaraló valamint, autó és nagy értékű Zsolnay porcelánokról rendelkezett hogy ki örökölje. Anyu még él. De a bátyám rávette az anyámat, hogy adja el a nyaralót az autót és a Zsolnay porcelánokat és az ő építkezéséhez adja oda a pénzét. Több millió forintot kapott a bátyám. (a porcelánokért csak 1200 ezret.) A végrendelet még érvényben van. Az anyám még él. Anyám halála esetén ebből a pénzből én jogosult vagyok-e örökölni amennyiben a végrendeletet nem vonja vissza még éltében az anyám és engem is örökösnek nevezett meg akkor amikor megíratta ügyvéddel.

  83. Tisztelt Ügyvédnő! Édesanyám férjével öröklési szerződést kötöttem .Két éven belül halt meg,így elszámolásos helyzet adódott a két gyermekével szemben.A fia 30 éve felé sem nézett,a lánya intézetben volt ,mivel süketnéma.A fia megjelent a hagyatéki tárgyaláson a gondozó viszont nem. A második tárgyaláson ugyanez volt a helyzet,A fiával megtörtént a kifizetés,a gondozó csak e-mail-ben jelezte ,hogy elfogad mindent,amiben megegyezünk.A jegyző elküldte neki a hagyatéki eljárás eddigi határozatát,át is vette,de megint nem reagált.A jegyző szerint ki kell várni ,hogy jelentkezzen.Mi van akkor,ha mégsem jelentkezik?Lehetséges,hogy itt megakad minden és sem az Apeh felé /mivel nem egyenesági rokon vagyok,kell illeték/ ,sem a jegyzői illetéket,a lánya részét nem tudom kifizetni?Telefont nem veszik fel a gyámhivatalban,a gondozót sem lehet elérni.Egy patt helyzet.Egy sor mindent meg kellene a háznál oldani,mert beázott,csőtörés volt stb.de még nincs a nevemen.Mi ilyenkor a teendő?Szeretném mielőbb megoldani,de hogyan?

    1. T. Levélíró!
      Amint a közjegyző kiállítja a jogerős hagyatékátadó végzést, akkor azt megküldi a földhivatalnak, és a földhivatal bejegyzi az ön tulajdonjogát.
      Akkor már intézkedhet mindenben a házzal kapcsolatban.
      Javaslom, hogy ajánlott levelet írjon a gondozónak, mert akkor tudja igazolni a kapcsolat felvételét.
      A kifizetés majd akkor megtörténik, amikor felveszik önnel a kapcsolatot.

      Személyes konzultációra időpont egyeztethető a 0620-3415708-as mobilszámomon.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia hagyatéki ügyvéd

  84. Tisztelt Cím!
    Az én problémám az nagyon összetett és a régmúlt időkbe nyúlik vissza.
    1959 márciusában halt meg az édesapám, amikor én 16 éves voltam. A halála után nem volt semmiféle hagyatéki tárgyalás.
    Az édesanyám 1986-ban halt meg, ezt követően sem volt semmiféle hagyatéki tárgyalás, de nem is gondoltam rá, hogy szükséges, azt hittem, hogy ez így van rendjén.
    Az elmondottak alapján pontosan ezért nem is készült hivatalos hagyatéki leltár, a családi hagyatékainkról. Én a magam részéről bármikor össze tudnám állítani legalább 90%-os pontossággal, mivel szoros, jó családi kapcsolatban éltünk az édesanyámmal és a nővéremmel egyaránt.
    Azt szeretném megtudni, milyen lehetőségeim vannak, mit kell tennem, hogy a jogos családi hagyatékaimat megkapjam, illetve a gyerekeim megkapják tőrvényes úton örökségüket.

    Tisztelettel várom válaszát:

    Seyler Lajos

  85. Tisztelt Ügyvédnő!

    Az alábbi kérdésben szeretnék felvilágosítást kérni.
    1987-ben vásárolt lakásban 50-50%-ban társtulajdonosok vagyunk nagynénémmel (édesanyám nővére), közös háztartásban élünk.
    Esetleges halálesetkor az egész lakást örökölhetem, vagy csak az 50%-om automatikus?
    Célszerű végrendeletet vagy ajándékozási szerződést írni?
    Szíves válaszát megköszönve, tisztelettel: Völcz Erika

    1. T. Erika!
      Nem ismerem a családi viszonyokat, hogy a nagynénjének milyen élő rokonai vannak, így az öröklési rendet így nem tudom önnek ismertetni.
      Személyes konzultációra időpont egyeztethető a 0620-3415708-as mobilszámomon.
      Természetesen szívesen készítek önnek akár végrendeletet, akár ingatlan ajándékozási szerződést, amelyiket megbeszéljük.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  86. Tisztelt Ügyvédnő.Élettársam 2019 11.hó 7-én tüdőembóliában meghalt.Élettársak voltunk 24 évig,csak sajnos papirunk nincs a közösen szerzett 3 -rom garázsról és 1 személy autóról.Beadtam az igényemet hogy kérem felét,mi az esélyem arra,hogy az örökös elismeri hogy közösem vettük.Mikor még élt a párom lány ezt elismerte mert felvetettük neki ,hogy ezek közösek,el is ismerte,de most nem úgy áll a dologhoz.Volt közös számlánk azotp-nél amit megszüntettem.Volt az én nevemen is számla amire a nyugdijam jött,de arról is mindig vettem le pénzt.Az én számlám is beleszámit a hagyatékba,vagy csak a közös számla? Jogosult voltam -e felvenni a novemberi nyugdiját?.Válaszát előre is köszönöm.Tisztelettel.Erzsébet

    1. Kedves Erzsébet!
      Személyes konzultációra időpont egyeztethető a
      06203415708-as mobilszámomon.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia hagyatéki és ingatlanos ügyvéd

  87. Tisztelt Ügyvédnő!

    Nagyanyám egy hónappal ezelőtt elhunyt. Velem 2004-ben örökösödési szerződest kötött közjegyzőnél amelyről nekem közjegyzői okiratom van, a szerződés maga a közjegyzőnél maradt. Egy osztatlan tulajdonú családi ház 50%-nak volt a tulajdonosa, amelyet nekem szánt, az örökösödésböl két gyermekét ki szerette volna hagyni. Kérdésem, hogy a nálam lévő közjegyzői okirattal mi a teendő, illetve hogy ebben az esetben is kell-e kötelesrészt kifizetni.
    Üdvözlettel

    1. T. Ákos!
      Ha szeretné, személyes konzultáció keretében részletesen átbeszélem önnel az ügyet. Időpont a 0620-3415708-as mobilszámomon egyeztethető.
      Bár nem ismerem a szerződés tartalmát, elvileg nem jár ebben az esetben kötelesrész a gyermekeknek, ha más vagyona nincs az elhunytnak, csak amire Önnel megkötötte az öröklési szerződést.
      2 éven belül megnyílt öröklés esetén a kötelesrész alapjához hozzá kell számítani az öröklési szerződéssel elidegenített vagyon értékének a ténylegesen nyújtott tartás, gondozás értékével nem fedezett részét. De mivel az Ön esetében a szerződés már több, mint 2 éve jött létre (2004), így ez nem irányadó most.
      A hagyatéki eljárásban be kell nyújtania az öröklési szerződést, az eredetit a közjegyző hivatalból beszerzi majd a készítő közjegyzőtől.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  88. Tisztelt Ügyvédnő!
    Érdeklődni szeretnék, hogy hagyatéki eljárás során, ha van öröklési szerződése az elhunytnak, akkor az eredeti példányt milyen módon, illetve mikor kell az eljárás során benyújtani/bemutatni?

    Válaszát előre is köszönöm!

    1. T. Eszter!
      Legkésőbb az első hagyatéki tárgyalásra az eredeti példányt vigyék magukkal az öröklési szerződésből a közjegyzőhöz.

      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia hagyatéki ügyvéd

  89. Tisztelt Ügyvédnő!

    Érdeklődni szeretnék , hogy hagyatéki hitelezői igényt visszavonhatok és meddig tehetem meg? Hagyatéki végzés még nem történt meg. Az örökösnek kötelező a visszavonást elfogadni?

    1. Kedves Terézia!
      Igen, visszavonhatja a hagyatéki eljárás során a hagyatéki hitelezői igényét, a hagyatékátadó végzés meghozataláig.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia hagyatéki ügyvéd

  90. Tisztelt Ügyvédnő!

    Létezik, hogy egy örököst nem találnak (közjegyző kerestette) és a másik örökös, ennek ellenére eladhatja a megörökölt ingatlant? Amennyiben eladja, az eladónak milyen problémái támadhatnak ebből?

    Köszönöm előre is a választ!

    1. T. Valéria!
      Amennyiben a közjegyző jogerősen átadta a hagyatékot, és bejegyezték az örököst az ingatlan nyilvántartásba, úgy eladhatja a saját tulajdonrészét, és a vevő jóhiszeműen szerez tulajdonjogot a közhiteles nyilvántartásban bízva.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  91. Tisztelt Ügyvédnő.Élettársam tavaly elhunyt,és én igényt tartok arra amit 24 év alatt közösen szereztünk.Lánya elismeri a közös szerzeményt,3 garázs és1 autórol beszélünk de kevesebbet akar adni ami járna nekem.Jogosan teszi? Köszönöm a válaszát

  92. Tisztelt Ügyvédnő!

    Azt szeretném megkérdezni, hogy a kitagadás helytállóságát kinek kell bizonyítani a bíróság előtt? A végrendeleti örökösnek, vagy a kitagadottaknak az ellenkezőjét, hogy igenis ők nem érdemtelenek?
    Második kérdésem is lenne: a végrendelet kelte 2012, de a hagyaték megnyílta 2015. Mennyi a köteles rész mértéke?

    Tisztelettel köszönöm válaszait!

    1. Kedves Mária!
      A bíróság előtti hagyatéki perben annak kell bizonyítania az adott dolgot, akinek érdekében áll, hogy azt a bíróság valónak fogadja el.
      Ha a végrendelet még a régi Ptk ideje alatt keletkezett, akkor a régi Ptk az irányadó, és a kötelesrész annak a fele, mint ami járna.
      Ha a végrendelet már az új Ptk ideje alatt keletkezett, akkor az új Ptk az irányadó, és a kötelesrész annak a harmada, mint ami járna.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ingatlan és hagyatéki ügyvéd

  93. Tisztelt Ügyvédnő!

    Édesapám elhunyt 2016-ban de nem értesítettek róla a rokonaim. Véletlenül tudtam meg az internetről. (2 éves korom óta nem találkoztam vele, sem az apai ági rokonaimmal, megszakították velem a kapcsolatot)
    Mit tehetek az ügyben, hogy hozzájuthassak a jogos örökrészemhez? Újra kell indítani a hagyatéki eljárást?

    1. T. levélíró!
      Először javaslom, hogy az apuka volt lakóhelye szerinti közjegyzőtől szerezze be a korábbi iratokat.
      Amennyiben szeretné, hogy képviseljem Önt a hagyatéki eljárásban,
      várom hívását a 0620-3415708-as mobilszámomon a részletek megbeszélése érdekében.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ingatlanos és hagyatéki ügyvéd

  94. Az élettársam aki egyben a tulajdonostársam is volt 2019 decemberbe meghalt A lánya minden iratot elvitt Például a közös kaszából fizetet számlákat amik az ő nevére szóltak Mindet lefenyképezett utólag tudtam meg hogy 6 oldalas hagyatéki igényt adott be Én mint tulajdonostárs fele arányba szintén a részemre benyujtottam az igényem A hagyatéki leltár azóta se készült el hogy az ügy tovább haladjon Mit tudok tenni meddig lehet ezt igy halasztani ?Mindenfélére hivatkozik az ügyintéző a leltár csinálása elodázására Köszönöm

    1. T. István!
      2021.Jan. 1-től hatályosan:
      A hagyatéki eljárásról szóló Tv. szerint:
      23. § (1) A leltárt 30 napon belül el kell készíteni. E határidőt attól a naptól kell számítani, amikor a jegyző a kötelező leltározás alá eső vagyontárgyról vagy a leltár felvételét kötelezővé tevő tényről, körülményről okiratból tudomást szerzett. Belföldön kiállított halottvizsgálati bizonyítvány alapján indult eljárásban a leltárt legkésőbb a halottvizsgálati bizonyítvány elektronikus beérkezésének napjától számított 35. napig kell elkészíteni. A (4) bekezdésben meghatározott kivétellel a leltár elkészítésére meghatározott határidő meghosszabbítása, valamint a leltár elkészítésének felfüggesztése vagy szünetelése nem lehetséges.

      Üdv. dr. Bizik Zsófia hagyatéki és ingatlan adásvételi ügyvéd

  95. Tisztelt Ügyvédnő!
    A leírásban az szerepel, hogy „a hagyatéki tárgyalásra a közjegyző megidézi az összes érdekeltet.”
    Kérem, legyen kedves tájékoztatni, hogy az „érdekelt” alatt mit kell érteni?
    Érdekelt=örökösök, vagy esetleg más, örökségre nem jogosult személy is aki például az elhunyttal közös tulajdonnal rendelkezik egy ingatlan felett?
    Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

    1. Kedves Kamilla!

      Nem, a közjegyzőnek nem kell megidéznie a hagyatéki tárgyalásra azokat, akik a különböző ingatlanok tulajdonostársai,
      csak az öröklésben érdekelteket illetve az örökösöket.

      Üdv. dr. Bizik Zsófia ingatlan és hagyatéki ügyvéd

  96. Kedves Zsófia!

    Olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy édesapánk 3 éve elhunyt, a hagyatéki rendben lezajlott, viszont öcsém a napokban jelentős összegű (10 millió ft feletti) készpénzt talált elrejtve édesapám műhelyében, mely kizárólagos alapon is csak is édesapánk tulajdonát képezhette.
    Kérdezném Önt, hogy mi ilyenkor a teendő, hogy ezt hivatalossá tegyük és később ne származzon problémánk belőle.

    Válaszát és segitségét ez úton is nagyon köszönöm!

    Tisztelettel:
    Csaba

    1. Kedves Csaba!
      Póthagyatéki eljárást kell kezdeményezni az ügyben.Illetékmentesen fogják ezt is megörökölni.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ingatlanos és hagyatéki ügyvéd

  97. Tisztelt Ügyvédnő!
    Volt élettársammal közös ingatlannal rendelkeztünk 1/2 – 1/2 tulajdonrésszel. Végrendeletben – sajátkezűleg írott – engem nevezett meg ingó és ingatlan örökösének. Bankszámlájáról a bankintézetnél is javamra rendelkezett, haláleseti kedvezményezett lettem.
    Ezen kívül üdülési jog van a nevén, melyről viszont nem rendelkezett.
    Gyermeke nincs, szülei és testvére is meghaltak. Családi állapota elvált. Testvérének két gyermeke van.
    A testvérének gyermekei örökölnek-e és mit?
    A hagyatéki tárgyalás előtt kiüríthetem ingatlant.? (Nem értékesek a bútorok)
    Szíves válaszát előre is köszönöm: Csordás Judit

    1. Kedves Judit!

      Az üdülési jog is a hagyaték részét képzi.
      Személyes konzultációt javaslok az ügyben a hagyatéki ügy és a végrendelet részleteinek
      megismerése és a tanácsadás érdekében.
      Időpont egyeztethető mobilszámomon: 0620-3415708

      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia hagyatéki és ingatlan ügyvéd

  98. Tisztelt ügyvédnő!
    Kérdésem a következő.
    Az öcsém hagyatéki vagyona 833 000Ft.
    Viszont a hagyatéki teher amit magaután hagyott több millió Ft.
    Ugye a jog szerint az örökös csak a hagyatéki vagyon értékéig köteles felelni.
    A kérdésem hogy a,hagyatéki teher fennmaradó részét behajthatjàk e a hitelelintézetek bármilyen úton módon?
    Van e kiskapu vagy bármilyen jogi kiút hogy a hitelintézetek érvényesítsék a további követelésüket?
    Legyen kedves nyugtasson meg,hogy ha a hagyatéki vagyon értékéig rendezzük a tartozást továbbiakban nem fognak a hitelintézetek újjabb követelésekkel előállni. Válaszát előre is nagyon köszönöm.

    Köszönettel:
    Dobos Zoltán

    1. T. Zoltán!
      Igen, fő szabály szerint csak az örökség erejéig felel az örökös a tartozásokért.
      Aki viszont visszautasítja az örökséget, az kiesik az öröklésből és nem fogja a közjegyzői díjat sem megfizetni és a tartozásokért sem felel és nem örököl semmit.
      Az ön kiesése esetén a leszármazóinak is vissza kell utasítania az örökséget.
      A közjegyző díját az fogja fizetni, aki végül örököl. A végső örökös a Magyar Állam lesz. Tehát nagyon mínuszos örökség esetén felmerülhet a visszautasítás lehetősége is.
      Azonban javaslom, hogy nagyon gondolják át, hogy valóban vissza akarják-e utasítani az örökséget, mert az utóbb már akkor sem vonható vissza, ha utóbb kiderül, hogy mégis még más aktívum is van a hagyatékban. Mindenképp konzultációt javaslok az ügyben, hogy megnézhessük és a segítségemmel együtt körültekintően átgondolhassuk, hogy tényleg érdemes-e visszautasítani ezt az örökséget minden körülményt figyelembe véve.
      Kérem hívjon bizalommal a konzultáció időpontjának megbeszélése érdekében a 0620-3415708-as mobilszámomon.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia hagyatéki ügyvéd és ingatlanos ügyvéd

  99. 20 éve volt hagyatéki eljárás amit kaptunk papírt elveszett hol lehet kikérni újra köszönettel Svolik Klára

    1. T. Klára!
      Kikérhetők a hagyatéki ügy iratai az eljáró közjegyzőtől vagy a jogutódjától, aki beszerzi az irattárból.
      Az elhunyt utolsó lakóhelye szerinti közjegyzőnél érdemes tehát érdeklődnie.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia hagyatéki és ingatlanos ügyvéd

  100. Tisztelt Ügyvédnő!
    Édesanyám 8 évvel ezelőtt az ingatlanát, amiben együtt éltek férjének ajándékozta, aki nekem nem édesapám. Viszont a megajándékozott férj elhunyt. Ilyen esetben is teljesen megszűnik az én örökrészem? Amit még tudni kell, hogy házasságukból két gyermek született, tehát hárman vagyunk törvényes örökösök. Tulajdonképpen ez, ha kimondva nem is volt, de az én kizárásom érdekében történt az örökségből. Igényt tarthatok-e bármire is később, apám későbbi halála után vagy az ajándékozással végül is ki lettem zárva? Válaszát előre is köszönöm.

    1. Kedves Zoltán!
      Igen, igényt tarthat, a kötelesrészre.
      Amennyiben szeretne személyes/online konzultációt vagy a hagyatéki eljárásban jogi képviseletet, úgy keressen bizalommal a +36-20-3415708-as mobilszámomon.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia hagyatéki és ingatlan ügyvéd

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük