Dr. Bizik Zsófia ügyvéd
Hagyaték átadása

Hagyaték átadása, a közjegyző határozata öröklési ügyekben

A hagyaték átadása teljes hatállyal

A közjegyző a hagyatékot teljes hatállyal adja át, ha a hagyaték átadásának nincs törvényes akadálya, és a hagyatékra csak egy örökösként érdekelt jelentett be igényt és a rendelkezésre álló adatok szerint másnak a hagyatékra igénye nincs, vagy a hagyatéki eljárásban nincs öröklési jogi vita.

A közjegyző hivatalból intézkedik a hatóságok megkeresése iránt, így megküldi a végzést a földhivatalnak a tulajdonjog bejegyzése végett, az adóhatóságnak az illeték kiszabása miatt, az illetékes bankoknak ügyintézés végett, az okmányirodának a személygépkocsi tulajdonjogának átírása érdekében, stb.

A hagyaték átadása ideiglenes hatállyal

Ha a hagyatékot teljes hatállyal átadni nem lehet, azt ideiglenes hatállyal kell átadni. A hagyatékot ideiglenes hatállyal megszerző a neki ideiglenesen átadott hagyatékot – pl. ingatlant – birtokában tarthatja, a birtokában nem lévő vagyontárgyakat birtokba veheti és azokat jóhiszemű birtokosként használhatja, de el nem idegenítheti (nem adhatja el és nem is ajándékozhatja el ) és meg nem terhelheti a hagyaték teljes hatályú átadásáig vagy a hagyatékátadó végzés teljes hatályúvá válásának megállapításáig.

A vitás hagyatékot ideiglenes hatállyal mindig valamelyik örökösnek kell átadni, függetlenül attól, hogy kinek van a birtokában, elsősorban a szerződéses örökösnek, ennek hiányában az – alakilag hibátlan – végrendeleti örökösnek, végintézkedés hiányában pedig a törvényes örökösnek kell átadni.

A hagyaték átadása tárgyalás nélkül

Ha az örökhagyó után nem maradt végintézkedés, a közjegyző a hagyatékot tárgyalás nélkül is átadhatja, a) ha csak egy törvényes örökös van, b) ha az örökösként érdekeltek egyezően, teljes bizonyító erejű magánokiratba nyilatkoznak arról, hogy az örökhagyónak kizárólagos törvényes örökösei és a hagyaték átadását a törvényes öröklés rendje szerint kérik, vagy csatolják az erről szóló teljes bizonyító erejű magánokiratba vagy közokiratba foglalt olyan egyezséget, amelynek alapján a hagyaték átadható, c) a póthagyatéki eljárásban vagy d) ha az örökhagyó után csak olyan ingóság maradt, amelynek átadása az öröklési illeték alól mentes.

A törvényes örökös az ilyen tárgyalás nélkül meghozott hagyatékátadó végzésnek a jogerőre emelkedése előtt kérheti hagyatéki tárgyalás kitűzését.

A hagyatéki eljárásban, hagyatéki tárgyalásokon vállalom jogi képviselet ellátását annak érdekében, hogy jogait megfelelően határidőben érvényesíthesse, és a hosszú és költséges bírósági peres eljárást megelőzhesse.
Elérhetőségeimet megtalálja honlapomon ide kattintva: Kapcsolat

 

6 válasz

  1. Tisztelt Ügyvédnő! Szeretném megkérdezni, hogy az alábbi esetben szükséges-e a hagyatéki tárgyalás során csatolni az örökösök közötti írásos egyezséget/megállapodást vagy elegendő, ha a tárgyaláson, a közjegyző előtt szóban nyilatkoznak az érintett felek:
    Adott az örökség – 1 db ingatlan 50%-a, és egy nagyobb összegű kp. vagyon.
    Adott 2 örökös (1/4 és 3/4 arányú öröklés). Az egyik örökös lemond az általa örökölendő ingatlanrészről a másik javára, a másik örökös pedig lemond az általa örökölendő kp. vagyonról a másik örökös javára.
    Segítő információját előre is köszönjük!

    1. T. Andrea!
      Osztályos egyezségnek hívják az örökösök azon megállapodását, amikor a hagyatékot egymás között felosztják. Nem kötelező előzetesen írásba foglalni, elegendő, ha a hagyatéki tárgyaláson egybehangzóan elmondják.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

      1. Tisztelt Ügyvédnő!

        Azt szeretném megkérdezni,hogy édesapám a testvéremre iratta a házát.Milyen formában nemtudom.(ajándékozás,tulajdonjog átruházás stb) Ezek szerint én semmit nem fogok örökölni?
        A köteles részről hallottam,de nem igazán értem.Kérdezném milyen lehetőségem van?
        Édesapám még él,de nagyon beteg. Van arra lehetőség,hogy elvállalja a jogi képviseletet!
        Tisztelettel:Róbert

        1. T. Róbert!
          Az ingatlanról le kell kérni mindenek előtt egy friss tulajdoni lapot.
          Várom hívását személyes konzultáció egyeztetése érdekében a 0620-3415708-as mobilszámomon.
          Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia ügyvéd

  2. Tisztelt Ügyvédnő, már irtam Önnek de sajnos nem kaptam választ. Öröklés: két fél között fele-fele arányban lett az ingatlan ideiglenes hagyaték átadás megállapitása, amiben én már 5 éve tulajdonos vagyok, de nem laktam ott. Az ingóságot egy idegen ember örökölte. Vele van a probléma, mert a lakásba nem enged be (körülnézésre sem, mint tulajdonost) Ha megjön a végleges hagyaték átadás mennyi időt kell adni az ingóság elvitelére, mert addig sem festeni, sem értékesiteni nem tudjuk? Köszönettel H.Mihályné

    1. T. H. Mihályné!
      A leírtak nem elégségesek az ügy teljeskörű megértéséhez, így javaslok személyes konzultációt az ügyben. Időpont egyeztethető a 0620-3415708-as mobilszámomon.
      Tisztelettel: dr. Bizik Zsófia hagyatéki ügyvéd

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük